خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1386/07/04 13:13:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

هاشمی: شجاعانه اشتباهات را کنار گذاشته و کاستیها را جبران کنیم تا کشور در مسیر صحیح توسعه قرار گیرد

نماینده مردم میانه گفت:‌ضرورت دارد شجاعانه اشتباهات را کنار گذاشته و براساس فرمایش مقام معظم رهبری با علم، عقل و عزم، کاستیها را جبران کنیم تا کشور در مسیر صحیح توسعه قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،‌ سیدحسین هاشمی، دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: ابلاغی اصل44 قانون اساسی توسط مقام معظم رهبری این نوید را بهمراه داشته و دارد که یک تحول عظیم اقتصادی در کشور در شرف اتفاق افتادن است ولی متأسفانه باید بگویم آنچه تاکنون شاهد هستیم از روح اصلی اهداف ابلاغیه فاصله داشته و با این روشها و نگرشها، خصوصی‌سازی واقعی ره به جایی نخواهد برد.

وی افزود: وجود سیستمهای صرف دولتی، نبود برنامه برای اداره واحدها پس از واگذاری، جملگی این نگرانی را افزایش می‌دهد که راهی که طی می‌نماییم چندان روشن نیست. حتی با تصویب لایحه اجرای اصل 44 این نگرانی کمتر نمی‌گردد. مگر آنکه یک نگرش جدید همراه با واقعیتهای اقتصادی جامعه فضایی را بوجود آوریم که سرمایه‌های مردم به معنی واقعی بطرف تولید و سرمایه‌گذاری هدایت گردد.

نماینده مردم میانه ادامه داد: افزایش قیمت نفت در هر مقطع تاریخ ایران همواره بجای کمک به تولید کشور، ضد تولید عمل کرده است. شاهد این ادعا، افزایش قیمت نفت در اوایل دهه (50) و در یک مقطع در اوایل انقلاب و بالاخره وضع کنونی از آن جمله است. شاید بتوان گفت به یکی شکلی عقل سلیم مدیریتی در اینگونه شرایط به استراحت می‌پردازد. با یک نگاه گذرا عارضه این شرایط را می‌توان در تورم، گرانی، بیکاری و واردات بی‌رویه کالاهای ساخت خارجی، افزایش قاچاق کالا، کاهشهای غیرمعقول تعرفه‌ها، بی‌ثباتی در مقررات که جملگی ضربات جبران‌ناپذیری را به تولید کشور وارد نموده دید.

هاشمی گفت: این مدعا را در رشد پایین بخش صنعت در 2 سال اول برنامه شاهد هستیم که بجای کارکردن این بخش که موتور محرکه توسعه اقتصادی است، هزار و یک مانع بر سر راه آن ایجاد کرده که نتیجه آن قرار گرفتن بخش تولید در خدمت سیستم بانکی است. بنابراین جای تعجب نیست وقتی ملاحظه می‌کنیم سهم تسهیلات اعطایی به بخش تولید در سال 85 نسبت به 84 از متوسط 34 درصد به 7/20 درصد کاهش یافته، برعکس در بخش خدمات و بازرگانی شاهد جهش افزایشی 60 درصدی می‌باشیم. یا وقتی می‌شنویم یک واحد تولیدی با سابقه 35 سال و با 160 نفر پرسنل و 300 هزار تن تولید محصولات در یکسال در بورس پذیرش می‌گردد، قیمت‌گذاری آن 6 میلیارد تومان می‌شود. یا یک مغازه در میدان حسن‌آباد هر مترمربع آن 42 میلیون تومان بفروش می‌رسد. یعنی قیمت یک مغازه از یک واحد تولیدی می‌گردد، نباید خیلی تعجب کنیم.

نماینده میانه اظهار داشت:‌ بنابراین در چنین وضعیتی رسیدن به اقتصاد اول منطقه براساس اهداف چشم‌انداز بیست‌ساله و برنامه پنجساله چهارم مطمئناً با دشواریهای فراوان مواجه خواهدگشت. در این میان هم همسایگان ما بیکار ننشسته‌اند، آنها هم برنامه‌های بیست‌ساله تدوین و بشدت به دنبال اجرای آن می‌باشند. فلذا ضرورت دارد در سالی که نامگذاری آن وحدت ملی و انسجام اسلامی است بطور جدی و صادقانه در کارهای خودبازنگری نموده و شجاعانه اشتباهات را کنار گذاشته و براساس همان فرمایش اخیر مقام معظم رهبری یعنی علم، عقل و عزم، کاستیها را جبران تا ان‌شاء الله کشور در مسیر صحیح توسعه قرار گیرد.

وی در ادامه  از رییس جمهور و وزیر کشور خواست باتوجه به گستردگی شهرستان میانه و فاصله 170 کیلومتری آن با مرکز استان، با عنایت خاص به فرمانداری ویژه‌ شدن آن دستور لازم را صادر نمایند.

هاشمی همچنین با اشاره به سابقه بخشداری بیش از 72 سال این بخش، شهرستان شدن ترکمن‌چای همچنین صدور دستور لازم نسبت به شهرشدن روستای آچاچی را از وزیر کشور خواستار شد.

هاشمی ضمن تشکر از وزارت صنایع و معادن و سازمان توسعه معادن و صنایع معدنی ایران بلحاظ فعال‌شدن طرح توسعه فولاد خام 800 هزار تنی میانه ابراز امیدواری کرد براساس تفاهم صورت گرفته در (18) ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

وی همچنین از دولت به خاطر اینکه در جلسه استانی تبریز در سال گذشته بنا به درخواست وی آنتن دسترسی میانه به اتوبان بصورت چهاربانده و بازسازی بیمارستان امام خمینی میانه همچنین کمک به تکمیل ساختمان دانشکده فنی و مهندسی میانه را تصویب کردند، تشکر نمود و خواستار تسریع در اجرای آنها شد.

نماینده میانه در پایان از  سازمان نظام مهندسی میانه بخاطر طرح پیشنهاد جابجایی محل اجرای پل راه‌آهن میانه که به گفته وی آثار و برکات زیادی برای فهیم میانه خواهد داشت، از شرکت ملی گاز ایران بخاطر موافقت با منظور نمودن حدود 100 روستا در برنامه گازرسانی شهرستان میانه، از وزیر راه و ترابری و اداره کل ترابری استان آذربایجان شرقی و دفتر مناطق محروم ریاست جمهوری بخاطر موافقت با اجرای آسفالت جاده 20 روستا در سطح شهرستان و نهایتا از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بخاطر موافقت با نصب دستگاه 2 کیلووات بخش شبکه استانی و همچنین تغذیه کانال جدید رادیو و شبکه آموزش سپاسگزاری کرد.

سید حسین هاشمی 3 دقیقه باقیمانده از نطق خود را در اختیار عبدالله کعبی نماینده آبادان گذاشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet