خبرگزاری خانه ملت

ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1394/02/17 19:42:26
سرویس سیاسی
جلالی در دومین نشست کمیته روابط مجلس با پارلمان اروپا و کمیته روابط با ایران پارلمان اروپا:

انگلیس به جای نسخه پیچیدن برای سایر کشورها، فکری برای نقض حقوق بشر در کشور خود کند

رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا، سکوت غرب و رسانه‌های غربی در قبال فجایع یمن را سوال برانگیز دانست و گفت: انگلیس بهتر است به جای نسخه پیچیدن برای موضوع حقوق بشر در کشورهای دیگر، کاری برای نقض گسترده حقوق بشر در کشور خود بکند.
انگلیس به جای نسخه پیچیدن برای سایر کشورها، فکری برای نقض حقوق بشر در کشور خود کند رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا، سکوت غرب و رسانه‌های غربی در قبال فجایع یمن را سوال برانگیز دانست و گفت: انگلیس بهتر است به جای نسخه پیچیدن برای موضوع حقوق بشر در کشورهای دیگر، کاری برای نقض گسترده حقوق بشر در کشور خود بکند. https://cdn.icana.ir/d/019/104442.jpg انگلیس,به,جای,نسخه,پیچیدن,برای,سایر,کشورها،,فکری,برای,نقض,حقوق,بشر,در,کشور,خود,کند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دومین نشست مشترک کمیته روابط مجلس شورای اسلامی با پارلمان اروپا و کمیته روابط با ایران پارلمان اروپا  به ریاست کاظم جلالی و یانوش لواندوفسکی و با حضور اعضای این دو هیئت، سفیر همزمان ایران در بلژیک و پارلمان اروپا، برخی از نمایندگان پارلمان اروپا و تارا کرونبرگ رئیس قبلی کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا، در مقر پارلمان اروپا در بروکسل برگزار شد.
یانوش لواندوفسکی رئیس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا در تبیین صورتجلسه این نشست، گفت: موضوع انرژی، حوادث خاورمیانه، مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 و حقوق بشر در دستور کار این جلسه قرار دارد.
وی افزود: ما به دنبال راهکارهای جدید با ایران برای ارتقا همکاری‌های مشترک در سطح منطقه و جهان هستیم.
کاظم جلالی در این نشست گفت: بهترین مسیر حل مشکلات موجود، گفتگو، مذاکره بر مبنای آداب آن است و ما معتقد به تفاهم برای اداره بهتر دنیا هستیم.
وی افزود: برای حل مشکلات خاورمیانه باید ابتدا اطلاعات دقیق از این منطقه داشته باشیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: تصویری که رسانه‌های غربی به صورت گزینشی از منطقه نشان می‌دهند گویان واقعیات نیست و جهان دیگر فرصتی برای از دست دادن ندارد.
وی ادامه داد: یکی از منابع اصلی کسب درآمد‌ تروریست‌ها در خاورمیانه، تجارت مواد مخدر افغانستان است و براساس آمار رسمی سازمان ملل متحد، پس از حضور ناتو در سال 2006 تولید مواد مخدر در افغانستان بیش از 40 برابر شده است و هم‌اکنون 300 لابراتوار تولید مواد صنعتی در مقیاس بزرگ در این کشور مشغول فعالیت هستند.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس، یادآور شد: آمار سازمان ملل متحد نشان می‌دهد سالانه بیش از 100 هزارنفر در اثر سوء مصرف مواد کشته می‌شوند و این بزرگترین مسئله نقض حقوق اولیه انسان‌ها در جهان است.
وی افزایش فعالیت القاعده و داعش در شمال افغانستان را خطری مهم در پیش‌رو دانست و گفت: این گروه‌های تروریستی به دنبال فعالیت و یارگیری در کشورهای منطقه برای انجام اقدامات تروریستی و گشودن مسیرهای جدید برای ترانزیت مواد مخدر هستند.
رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا، با تاکید براینکه براثر حمله عربستان به یمن فاجعه انسانی در این کشور در حال وقوع است، خاطرنشان کرد: کشته و زخمی شدن بیش از 5 هزار یمنی و تخریب بیمارستان‌ها و زیرساخت‌ها و هدف قرار دادن زنان و کودکان و مردم بی‌پناه، جنایت علیه بشریت است و از سویی این اقدام یمن را تبدیل به مامنی برای القاعده تبدیل می‌کند.
وی ادامه داد: امروز القاعده در یمن بخش حضرالموت و بخش عمده‌ای از این کشور را تصرف کرده است و بعد از تصرف شهر المکلا نیز زندانیان القاعده را از زندان این شهر آزاد نموده استو این درحالی است که عربستان برسر زنان و کودکان یمنی بمب می‌اندازد و در مقابل مناطق تحت تصرف یمن از حمله آنها در امان هستند.
دکتر جلالی تصریح کرد: سکوت غرب و رسانه‌های غربی در قبال فجایع یمن سوال برانگیز است و چرا اعتراضی نمی‌شود که عربستان با بمب‌های خوشه‌ای آمریکایی، زنان و کودکان یمن را می‌کشد.
وی یادآور شد: با جلسه گذاشتن و ائتلاف‌های صوری نمی‌توان اقدام عملی در زمینه موضوع یمن انجام داد و این مبارزه نیازمند اقدام عملی است.
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس در ادامه خطاب به خانم تاکر نماینده پارلمان اروپا، گفت: شما به عراق رفته‌اید و آنجا کردها، آشوری‌ها و اقلیت‌های مذهبی از کمک‌های ایران به شما شرح داده‌اند و این تنها ملت و کشور ایران است که به صورت عملی در کنار همه گروه‌های عراق ایستاده است.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌ مبارزه با مواد مخدر جدی است، گفت: یکی از اهداف و مقاصد اصلی ترانزیت مواد مخدر افغانستان، کشورهای اروپایی است اما ما بدون کمک عملی قابل توجه این کشورها به مبارزه با مواد مخدر پرداخته‌ایم و چندین هزار تن از جوانان کشورمان در این راه شهید شده‌اند.
جلالی در ادامه با اشاره به روند فعلی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، تصریح کرد: آماده همکاری با هر کشوری که صادقانه برای مبارزه با تروریسم و مواد مخدر بیاید، هستیم چراکه ایارن ظرفیت خوبی برای برقراری صلح و امنیت در منطقه دارد.
وی در بیان اضلاع پشتیبانی کننده داعش در منطقه، توضیح داد: کسانی که به داعش پول یا سلاح در سوریه داده‌اند امروز باید در قبال جنایات آنها پاسخگو باشند.
«جولی وارد» نماینده انگلیسی پارلمان اروپا در این نشست با انتقاد ارز وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخت و گفت: هم اکنون شاهد مواردی از نقض حقوق بشر در ایارن هستیم و حقوق اقلیت‌ها در این کشور نقض می‌شود و اعدام‌های غیرقابل قبول را نیز در ایران مشاهده می‌کنیم.
دکتر جلالی در پاسخ گفت: اظهارات شما مبتنی‌بر اطلاعات غلط برخی رسانه‌های غربی و اکاذیب اخذ شده از گروه‌های تروریستی MKO است.
وی افزود: شما و هزر شخص دیگری می‌توانید به ایران سفر کنید و آزادی‌های بالا و حقوق برابر اقلیت‌های مذهبی در ایران را مشاهده کنید.
رئیس گروه روابط پارلمانی جمهوری اسـلامی ایـران با پارلمان اروپا خطاب به «وارد»،گفت: تعجب می‌کنم که شما از نقض حقوق بشر در ایران حرف می‌زنید اما در قبال زنده زنده سوزاندن یک ایرانی در انگلیس هیچ واکنشی نشان نمی‌دهید.
وی ادامه داد: تاریخ کشور من مشحون جنایت‌های انگلیسی‌هاست و انگلیس به موارد بسیاری از جمله کودتا در ایران به صورت رسمی اعتراف کرده است.
جلالی خاطرنشان کرد: هر روزه شاهد نقض گسترده حقوق سیاهان و اقلیت‌ها در انگلیس هستیم پس بهتر است شما به جای نسخه پیچیدن در کشورهای دیگر، کاری برای نقض گسترده حقوق بشر در کشور خود بکنید.
یانوش لواندوفسکی در ادامه این نشست گفت: نقش ایران در منطقه خطیر و قابل اهمیت است و ما به گفتگو با ایران در همه زمینه‌ها نیازمندیم.
رئیس کمیته روابط با ایران در پارلمان اروپا، تصریح کرد: ظرفیت‌های زیادی در حوزه انرژی، اقتصاد و همکاری‌های مشترک با ایارن وجود دارد که محل خوبی برای همکاری است.
شول کلی نماینده ایرلندی ائتلاف لیبرال‌‌های پارلمان اروپا در این نشست توضیح داد: بسیاری از تغییرات خاورمیانه موجب نگرانی ماست و غرب باید با ایران درباره سوریه، عراق و لبنان مذاکره کند.
فاطمه آلیا رییس فراکسیون معلولان مجلس در این نشست، گفت: همه روزه در عراق، یمن و سوریه شاهد کشتار زنان و کودکان توسط تروریست‌ها هستیم اما بسیاری از مدعیان حقوق بشر در برابر این فجایع سکوت کرده‌اند.
وی افزود: چگونه می‌توان هم از حقوق بشر گفت و هم در برابر قتل عام گسترده مردم یمن سکوت کرد؟
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر در مجلس، تصریح کرد: ایران همواره از مظلوم و مظلومین حمایت کرده و به این حمایت‌ها ادامه خواهد داد.
خانم کوتلیو نماینده گروه چپ پارلمان اروپا در این نشست، یادآور شد: تعداد اعدام‌ها و اعدام کودکان زیر 18 سال توجیهی ندارد و ما در همه کشورهای دنیا از جمله آمریکا و ایران نگران این اعدام‌ها هستیم.
کاظم جلالی در پاسخ به این نماینده پارلمان اروپا، گفت: بسیاری از اعدام‌هایی که ذکر می‌شود مربوط به قاچاقچیان مواد مخدری است که مقصد بسیاری از آنها کشورهای اروپایی هستند و ما از دوجهت مظلوم واقع شده‌ایم چراکه هم هزینه‌های بسیاری برای جلوگیری از ترانزیت مواد مخدر می‌دهیم  و هم بسیاری از جوانان ما در مبارزه با مافیای مواد مخدر شهید می‌شوند و از دیگر سو شاهد چنین انتقادهایی هستیم.
وی ادامه داد: بخش کوچکی از اعدام‌ها در ایران براساس حکم اسلامی قصاص  در مقابل قتل عمد است و ما معتقد به صحیح بودن این عمل هستیم که البته اجرا یا عدم اجرای آن به نظر خانواده مقتول بستگی دارد.
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، خاطرنشان کرد: هیچ اعدامی در سن زیر 18 سال در ایران رخ نمی‌دهد و علاوه بر قوانین موجود بخشنامه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران نیز به کلی این امر را ممنوع کرده است و موارد ادعایی شما گزارش کذب برخی رسانه‌هاست.
سیامک مره صدق در این نشست گفت: ما پیش از اروپاییان مدافع حقوق اقلیت‌ها بوده‌ایم و در زمانی که در قرون وسطی یهودیان توسط دولت‌های اروپایی کشتار می‌شدند عده زیادی از آنها به ایران پناه آوردند و در شهرهای یزد و کاشان زندگی کرده و تشکیل خانواده دادند و درکمال آرامش به زندگی ادامه دادند.
وی ادامه داد: در جنگ جهانی دوم نیز که حقوق ابتدایی یهودیان در اروپا نقش می‌شد ایران به عنوان بزرگترین و مهمترین پناهگاه آنان به حساب می‌آمد.
نماینده کلیمیان  در مجلس تصریح کرد: ریشه‌های تسامح و تساهل و احترام به حقوق بشر در ایران ریشه هزار ساله دارد و ما خود مدعی الگو بودن در این زمینه هستیم.
وی خاطر نشان کرد: آزادی ادیان در ایران مثال زدنی است و ما اقلیت‌های ایران با هیچ محدودیتی در کشورمان روبرو نیستیم.
غلامرضا تاجگردون در این نشست در تشریح زمینه‌های همکاری ایران و اروپا، گفت: اروپا شدیدا نیازمند منابع انرژی است و بررسی کارشناسان بین‌المللی نشانگر این است که ایران بهترین سناریو جایگزین برای تامین انرژی اروپاست چراکه ایران بزرگترین دارنده منابع گازی جهان است و در بحث انتقال گاز نیز ما کشوری پیشرفته بوده و پیشنهادات فراوانی برای انتقال گاز به اروپا داریم.
وی در ادامه به آلودگی‌های زیست محیطی و هجوم ریزگردها از کشورهای همسایه به ایران اشاره کرد و گفت: در اثر کوتاهی کشورهای همسایه در امر محیط زیست در برخی شهرهای ایران شاهد آلودگی‌ هستیم و حتی برخی از شهرهای کشورمان به دلیل عدم رعایت حقوق بین‌المللی در بحث حقابه از سوی کشورهای همسایه به بیابان تبدیل شده‌اند.
نماینده مردم گچساران در مجلس در ادامه به بررسی حقوق اقلیت‌ها از منظر اقتصاد پرداخت و گفت: ما در بودجه‌های سالانه همانگونه که به مساجد کمک می‌کنیم یه کلیساها و کنیسه‌ها نیز کمک می‌نماییم و جز معدود کشورهایی هستیم که به همه روزنامه‌ها از هر گروه فکری و جناحی یارانه می‌دهیم.
رییس کمیسیون برنامه، ‎بودجه و محاسبات مجلس، تصریح کرد: تمام احزاب اعم از موافق و مخالف در ایران یارانه دریافت می‌کنند و سازمان‌های مردم نهاد به صورت برابر مورد حمایت دولت هستند.
«بوکنر» نماینده آلمانی پارلمان اروپا در این نشست، گفت: به عنوان یک فیزیکدان هسته‌ای اذعان می‌کنم که مخارج نگهداری تاسیسات هسته‌ای و تولید انرژی هسته‌ای در آلمان بسیار بالاست و ما به تنوع انرژی خورشیدی به ویژه گاز ایارن نیازمندیم و از سوی دیگر آماده همکاری با ایران برای انتقال تجهیزات مربوط به انرژی‌ها نو  به ویژه انرژی خورشیدی و بادی با ایران که ظرفیت‌های بسیاری در این زمینه‌ها دارد، هستیم.
«جان کلی» نماینده ایرلندی پارلمان اروپا در این نشست گفت: هجوم ریزگردها در برخی قسمت‌های ایران و کمبود آب نگران کننده است و ما آماده کمک به شما در این موارد هستیم.
یانوش لواندوفسکی در پایان این نشست با مثبت خواند این جلسه ابراز امیدواری کرد که مناسبات برقرار شده استمرار پیدا کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet