هدر موبایل
1394/02/24 12:31:33
سرویس اقتصادی

تکمیل مسکن مهر تا سال 1400 / کارگاه های مسکن مهر غیر فعال و یا نیمه فعال هستند

مسکن مهر چه زمان تحویل داده خواهد ؟این سوالی است که ثبت نام کنندگان مسکن مهر از مسولان می پرسند و هر بار به آنها وعده های داده می شود که تاکنون رنگ و بوی عملیاتی به خود نگرفته است.زمانی بود که سال ۹۳ هدف گذاری شد و پس از آن سال ۹۴ و حال زمزمه های تحویل واحد های مسکونی مهر تا سال ۹۵ شنیده می شود.این در حالی است که خریداران واحد های مسکونی مهر جزو دهک های پایین جامعه هستند و طبق قانون اساسی دولت باید این افراد را زیر چتر حمایتی خود ببرد.
تکمیل مسکن مهر تا سال 1400 / کارگاه های مسکن مهر غیر فعال و یا نیمه فعال هستند مسکن مهر چه زمان تحویل داده خواهد ؟این سوالی است که ثبت نام کنندگان مسکن مهر از مسولان می پرسند و هر بار به آنها وعده های داده می شود که تاکنون رنگ و بوی عملیاتی به خود نگرفته است.زمانی بود که سال 93 هدف گذاری شد و پس از آن سال 94 و حال زمزمه های تحویل واحد های مسکونی مهر تا سال 95 شنیده می شود.این در حالی است که خریداران واحد های مسکونی مهر جزو دهک های پایین جامعه هستند و طبق قانون اساسی دولت باید این افراد را زیر چتر حمایتی خود ببرد. https://cdn.icana.ir/d/019/79034.jpg تکمیل,مسکن,مهر,تا,سال,1400,/,کارگاه,های,مسکن,مهر,غیر,فعال,و,یا,نیمه,فعال,هستند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت ؛ خلف وعده ها به گونه ای شده است که مردم اطمینان خود را از دست داده اند و معتقدند که دولت دراین بخش سهل انگاری کرده است.در این خصوص نیز نمایندگان مجلس از وزارت راه و شهرسازی خواستند که برای تکمیل پروژه های مسکونی گام های محکم تری بردارد و اجازه ندهد رفتارهای سلیقه ای مانع از به سرانجام رسیدن این امر شود.

علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت مسکن مهر و خلف وعده های که دولت انجام داده است به خبرنگار ما گفت: پروژه های مسکن مهراز ابتدا موردهجمه دولت قرار گرفت و این روند باعث شد تا حمایت های بانک مسکن ، سایر  بانک ها و موسسات مالی و اعتباری از این پروژه ها نیز تحت تاثیر قرار گیرد . این روند به گونه ای ادامه پیدا کرد که سازمان ها و نهادها حتی با ایده های جدید هم راغب به ادامه کار نبودند و به واقع دولت با بحران تامین مالی روبرو شد.اگر دولت یازدهم از همان ابتدا مسکن مهر را حمایت می کرد اکنون مشکلات مالی نداشت وقتی  تزریق کنندگان مالی از ادامه کار دولت در این بخش اطمینان نداشته باشند برای ارایه تسهیلات هیچ اقدامی نخواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی پروژه‌های مسکن مهر در تمام نقاط کشور بسیار کند پیش می‌رود افزود: در 19شهر جدید شاهد اجرای پروژه مسکن مهرهستیم، اما روند اجرایی آن به هیچ وجه قابل قبول وامیدوار کننده نیست. به ویژه آنکه با افزایش ارقام و هزینه های مازاد به متقاضیان ظلم شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی  با بیان اینکه دربازدیدهای سرزده از پروژه های مسکن مهر به خصوص در شهرهای جدید پردیس و پرند به زحمت می توان ازابتدا تا انتهای 100 کارگر فعال را مشاهده کرد اذعان داشت: کارگاه های مسکن مهر که بعضا غیر فعال و یا نیمه فعال هستند  هیچ شباهتی به پروژه های بزرگ مدون و مصوب ندارند.

خسروی با اشاره به این مطب که پروژه های مسکن  مهر به خصوص پردیس و پرند تا سال 1400 آماده نخواهد شد  تصریح کرد:در تمام شهرها روند ساخت و ساز مسکن مهر کند است و وزرات راه و شهرسازی با جدیت فعالیت های این بخش را دنبال نمی کند.این در حالی است که مردم ثبت نام کننده معلوم نیست چه زمان به واحد مسکونی خود دسترسی پیدا خواهند کرد.رفتارهای سلیقه ای نباید مانع از به ثمر رسیدن پروژه های مسکن مهر شود.

وی در پاسخ به این سوال که مقصراصلی در تکمیل نشدن مسکن مهر چه بخشی است، گفت: این مساله به مدیریت پروژه ها در شهرهای جدید بر می گردد. با برنامه های موجود نمی توان آینده خوبی برای مسکن مهر  متصور بود. باید یادآوری کنم که ابتدا اعلام شد پروژه‌های مسکن مهر تا پایان سال 93 تکمیل و تحویل می شود،‌ سپس به 6ماه اول سال 94 موکول شد و حالا شنیده می شود که این زمان به سال 95 رسیده است .

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی  براین باوراست که نارضایتی وبدبینی مردم از مسکن مهر نباید ادامه پیدا کند  و باید با  همت جمعی و تلاش بیشتر به بلاتکلیفی و ابهام در پروژه های مسکن مهر پایان داد.

قوانین ساخت وساز در مسکن مهر رعایت نشده است

قادرمرزی عضو دیگر کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مسکن مهر و مشکلات پیرامونی آن به خبرنگار ما گفت:طبق قانون اساسی دولت موظف است که مسکن اقشار ضعیف جامعه را تامین کند .از اینرو همه با ایجاد واحد های مسکونی با هدف حمایت دهک های پایین جامعه موافق بودند اما این امر به درستی از سوی مسولان اجرا نشد و لذا اکنون برای به سرانجام رسیدن این پروژه ها باید تلاش کرد.

وی افزود:ما ازهمان ابتدا شاهد مشکلات زیادی اعم از بحث اجرا، معماری، مبلمان شهری،عدم توجه به قواعد همسایگی و پیرامونی و همچنین عدم انجام کارعلمی و اصولی در مسکن مهر بودیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی  ورود قابل توجه  بخش خصوصی مشکل دار  تحت عنوان پیمانکاران در بخش مسکن مهر رایکی از مشکلات این طرح خواند و گفت:متاسفانه برخی پیمانکاران مساله دار بدون هیچگونه پایش و توجهی وارد سیستم مسکن مهر شدند و به رغم دریافت اعتبارات، با بسیاری از تخلفات همراه شدند. از همه مهمتر آنکه بسیاری تعهدات آنها طبق زمانبندی معین و مشخص پیش نرفت و در کل یا نتوانستند یا نخواستند به تعهدات خود پایبند باشند.

وی  به برخی تصمیمات دولت گذشته  نیز اشاره کرد و گفت: وزیر  راه و شهرسازی دولت دهم تصمیمات کارشناسانهای در خصوص مسکن مهر اتخاذ نکرد و همین امر باعث شد که این پروژه با چالش های متعددی روبرو شود. در یکی از طرحهای مسکن مهر که شخصا از آن بازدید کردم متوجه شدم که کاربری پارکینگ ها تغییر کرده است .از آنجا که دولت گذشته با مشکلات واگذاری روبرو شده بود دستور داده بود که طبقات همکف و پارکینگ به واحد مسکونی تبدیل و به مردم واگذار شود.این امر بدون در نظر گرفتن مسایل ایمنی و قوانین ساخت و ساز مسکن است.لذا باید به این مقوله ها توجه شود که مبادا چنین مواردی تکرار شود.

قادرمرزی با اشاره به وضعیت اقتصادی و معیشتی متقاضیان مسکن مهرافزود:بسیاری از متقاضیان مسکن مهراز طبقه متوسط و پایین جامعه هستند که مدت ها است اقساط بانکی  را پرداخت کرده اما هنوز واحد مسکونی خود راتحویل نگرفته اند. درتمام شهرهای ایران که پرو‍ژه های مسکن مهر بنا شده هنوز شاهد پروژه های نیمه کاره هستیم وتعداد واحدهای واگذارشده در مقایسه با طرح های نیمه کاره بسیار اندک است.

وی در خصوص وعده وزیر راه و شهرسازی مبنی بر تحویل پروژه های مسکن مهر تا پایان سال94گفت: آن دسته از واحدهایی مسکونی مهر که مشکل خاصی ندارند تا پایان سال 94 به متقاضیان واگذارمی شود. اما  برخی از پروژه هامشکلات حقوقی دارند که طبیعتا برطرف کردن آن زمان بر است لذا تا پایان سال 94 این واحد ها تحویل داده نخواهند شد ./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet