هدر موبایل
1388/01/18 16:01:00
سرویس بین الملل
نماینده مجلس شورای اسلامی در اجلاس جهانی بین‌المجالس تاکید کرد:

نقش مجالس در منع اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی

**نماینده مجلس شورای اسلامی شرکت کننده در اجلاس جهانی بین المجالس با اشاره به نقش نظارتی مجالس بر قانون اساسی کشورهای متبوع و همچنین ایفای نقش در تعیین بودجه‌های نظامی کشورها یادآور شد که مجالس می‌توانند پیشبرد منع اشاعه سلاحهای هسته‌ای، خلع سلاح و غیره را تحت کنترل در آورند و لازم الاجراء شدن پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای را تضمین کنند.

به گزارش خرگزاری خانه ملت، "سیدجواد زمانی" که به اتفاق هیاتی از مجلس شورای اسلامی کشورمان برای شرکت در یکصد و بیستمین نشست اتحادیه مجالس جهانی در آدیس آبابا پایتخت  اتیوپی به سر می‌برد، در کمیته دائمی صلح و امنیت بین الملل با طرح این سوال که اگر جهان به دنبال امنیتی فراگیر و پایدار است آیا وجود زرادخانه‌های گسترده سلاح‌های کشتار جمعی می‌تواند به ایجاد چنان امنیتی کمک کند؟ تاکید کرد: در مباحث مربوط به خلع سلاح‌ متاسفانه تهدید ناشی از سلاح‌های موجود در برخی از کشورها به تکنولوژی صلح آمیز هسته‌ای صورت گرفته است.

وی در ادامه افزود: تهدیدهای مهم امروز نگرانی ناشی از ناامنی و گرایش استفاده از زور در روابط و مناسبات بین المللی است. وجود زرادخانه‌های گسترده سلاح‌های کشتار جمعی، حتی اگر زمینه فوری برای استفاده از آنها وجود نداشته باشد، احساس نامطلوبی از ناامنی را ایجاد می‌کند که همین احساس خود تاثیر گسترده‌ای بر شکنندگی صلح و ثبات منطقه‌ای و بین المللی برجای گذاشته است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تلاش‌های بین المللی برای فراهم ساختن محیط امن و آرام باید منطبق بر برنامه‌های خلع سلاح و کاهش ظرفیت و حجم زرادخانه‌های موجود در کشورها باشد و حال آنکه امروزه به جای برخورد با تهدید ناشی از سلاحهای کشتار جمعی موجود و عدم پایبندی برخی از کشورها به تعهدات بین المللی در از بین بردن آن سلاحها، تلاشی آشکار برای اعمال محدودیت در دستیابی سایر کشورها به تکنولوژی‌های صلح آمیز صورت می‌گیرد که در این رابطه می‌توان به تلاش برخی قدرتهای جهانی برای ایجاد محدودیت در خصوص برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به تکنولوژی هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز اشاره کرد.

وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد که برخلاف تبلیغات گسترده و نادرست برخی از کشورها، جمهوری اسلامی ایران به منع گسترش و امحا سلاح‌های هسته‌ای متعهد بوده و ضمن پایبندی به تعهدات قانونی خود به تلاش فعال برای استقرار منطقه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه ادامه خواهد داد.

زمانی در ادامه اظهاراتش ضمن اشاره به شناسایی حقوق هسته‌ای کشورمان از جمله غنی سازی اورانیوم توسط پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تاکید کرد: رعایت حقوق اعضای معاهدات بین المللی به اندازه حصول اطمینان از احترام به تعهداتشان ضرورت دارد.

عضو هیات اعزامی جمهور اسلامی ایران به اجلاس اتحادیه بین المجالس جهانی خواهان تحول ساختاری در پیمان منع عدم اشاعه با هدف توجه جدی و تمرکز بر موضوع خلع سلاح شد.

نماینده مجلس شورای اسلامی شرکت کننده در اجلاس جهانی بین المجالس با اشاره به نقش نظارتی مجالس بر قانون اساسی کشورهای متبوع و همچنین ایفای نقش در تعیین بودجه‌های نظامی کشورها یادآور شد که مجالس می‌توانند با استفاده از این نقش تعیین کننده خود، پیشبرد منع اشاعه سلاحهای هسته‌ای، خلع سلاح و غیره را تحت کنترل در آورند و لازم الاجراء شدن پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای را تضمین کنند.

سید جواد زمانی در پایان سخنان خود اظهار داشت: تنها در چاچوب نظام جهانی مبتنی بر اصل "امنیت برای همه" و با محوریت سازمان ملل متحد، پیش بینی ایفای نقشی موثر در جهت تقویت صلح از سوی همه اعضای جامعه بین المللی امکان پذیر خواهد بود و تنها در این صورت است که جامعه بین المللی قادر خواهد بود با تقویت اعتماد و همکاری متقابل و از طریق یک تلاش مشترک، با تهدیدات فزاینده جدید بطور موثری مقابله نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet