هدر موبایل
1388/01/19 13:06:00
سرویس صحن
با موافقت نمایندگان مجلس

سرمایه ایران در بانک توسعه اسلامی تا دو برابر افزایش می‌یابد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی با افزایش سرمایه جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه اسلامی تا دو برابر موافقت کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان در جلسه ‌علنی روز چهارشنبه، در بررسی لایحه "اجازه افزایش سرمایه جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه اسلامی"، ابتدا کلیات این لایحه را با 145رای موافق،35رای مخالف به تصویب رساندن و بلا فاصله بررسی جزییات آن را آغاز کردند.

بنار این گزارش نمایندگان نهایتا با 132رای موافق و 13 رای مخالف به دولت اجازه دادند سرمایه جمهوری اسلامی ایران در بانک توسعه اسلامی از 700 میلیون دینار اسلامی به مبلغ یک میلیارد و 481 میلیون و 880 هزار دینار اسلامی افزایش دهد.

همچنین نمایندگان مجلس مصوب کردند پرداخت اقساط این افزایش سرمایه مطابق با مقررات و جداول زمانی مربوط توسط دولت اقدام خواهد شد.

"محمدرضا خباز" سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن قرائت گزارش این کمیسیون در مورد لایحه مذکور گفت: ایران در سال 67 به عضویت این بانک درآمده است و از سال 70 نیز از تسهیلات آن استفاده نموده است.

وی افزود: کشورمان تا به حال بیش از سه میلیارد دینار اسلامی استفاده نموده است.

خباز ادامه داد: سرمایه جمهوری اسلامی در بانک توسعه اسلامی 700 میلیون دینار اسلامی است که دولت در این لایحه درخواست افزایش سرمایه به یک میلیارد و 481 میلیون و 880 هزار دینار اسلامی را نموده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه در حال حاضر ایران چهارمین سرمایه‌گذار این بانک است، گفت: افزایش سرمایه ایران در بانک توسعه اسلامی موجب حفظ موقعیت ملی و تداوم حضور در سیاست‌گذاری و تصمیم گیریها خواهد شد.

نماینده کاشمر خاطر نشان کرد: در صورت عدم افزایش سرمایه ایران عضویت خود را در این بانک از دست خواهد داد.

"سیدکاظم دلخوش" مخبر کمیسیون ویژه طرح تحول اقتصادی در مخالفت با این لایحه افزود: طبق قانون بررسی عضویت ایران در بانک توسعه اسلامی برعهده بانک مرکزی می‌باشد، اما سوال این جاست با توجه به اینکه ایران رتبه چهارم سرمایه‌گذاری را در این بانک دارد چه میزان از تسهیلات آن استفاده می‌نماید؟

دلخوش در ادامه با بیان اینکه ایران باید 400 میلیون دلار برای افزایش سرمایه خود اختصاص دهد، گفت: باتوجه به این افزایش سرمایه میزان بهره مندی ایران از این تسهیلات چه میزان بوده است؟

وی افزود: این در حالی است که ایران طی دوسال گذشته هیچ تسهیلاتی را از این بانک دریافت ننموده است.

غلامرضا مصباحی مقدم رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در موافقت با کلیات لایحه افزایش سرمایه در بانک توسعه اسلامی گفت: ایران جزو بیست و دو کشور بنیانگذار بانک توسعه اسلامی می‌باشد.

مصباحی مقدم خاطر نشان ساخت: تا به حال عربستان، کویت و لیبی از منابع این بانک استفاده نکرده‌اند و تنها مقر این بانک در عربستان می‌باشد.

رئیس کمیسیون اقتصادی در ادامه افزود: استفاده از تسهیلات با توجه به آرای اعضای بانک صورت می‌گیرد.

مصباحی مقدم خاطر نشان کرد: رئیس بانک توسعه اسلامی در جلسه‌ای اظهار داشته است که چرا ایران از مزایای این بانک استفاده نمی‌نماید و این در حالی است که این اشکال به دولت و وزیر اقتصادی و دارایی باز می‌گردد.

رئیس کمیسیون اقتصادی افزود: باید توجه داشت که افزایش سرمایه در بانک توسعه اسلامی طی بیست سال صورت خواهد گرفت.

در ادامه بررسی کلیات این طرح "جهانبخش محبی نیا" عضو هیات رییسه مجلس به عنوان مخالف اظهار داشت: باتوجه به اینکه ایران در رتبه چهارم سرمایه‌گذاری در بانک توسعه اسلامی را دارد اما در استفاده از تسهیلات این بانک مقام 11و 20 را هم دارا نمی‌باشیم.

دلخوش اظهار داشت: زمانی که در بانک توسعه اسلامی حتی دو نفر از نیروهای ایرانی نیز نفوذ ندارند، آیا صرف پول می‌تواند توجیه اقتصادی و شرعی داشته باشد؟

محبی نیا افزود: وزیر امور خارجه باید در این زمینه به مجلس احضار شود.

در ادامه نماینده دولت در دفاع از کلیات این لایحه افزود: با افزایش سرمایه در بانک توسعه اسلامی ایران می‌تواند جایگاه خود را حفظ نماید و همچنین می‌تواند نقش مهمی در سیاست‌گذاریهای این بانک داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet