هدر موبایل
1394/03/23 19:41:36
سرویس سیاسی
دکتر لاریجانی در یادمان طلایه داران آفتاب:

شهدای موتلفه اسلامی موجب تعمیق حرکت انقلاب شدند/اذعان دنیا به جایگاه ممتاز ایران در منطقه

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای حرکت یک کشور روحیه امیدوارانه نیاز است و اگر کشوری دچار یأس شود توان پیشرفت ندارد.
شهدای موتلفه اسلامی موجب تعمیق حرکت انقلاب شدند/اذعان دنیا به جایگاه ممتاز ایران در منطقه رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برای حرکت یک کشور روحیه امیدوارانه نیاز است و اگر کشوری دچار یأس شود توان پیشرفت ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/108775.jpg شهدای,موتلفه,اسلامی,موجب,تعمیق,حرکت,انقلاب,شدند/اذعان,دنیا,به,جایگاه,ممتاز,ایران,در,منطقه Icana

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پنجاهمین یادمان طلایه داران آفتاب که به مناسبت بزرگداشت شهدای حزب مؤتلفه اسلامی عصر امروز (شنبه 23 خرداد) در مجلس سابق شورای اسلامی به همت این حزب برگزار شد با بیان اینکه در شرایط سیاه پیش از انقلاب کمتر کسی جرأت حضور و مقابله نداشت گفت: این چهار شهید (صفار هرندی، بخارایی، امانی، نیک نژاد) در آن زمان اسطوره بودند، گرچه به شهادت رسیدند اما باعث عمیق تر شدن حرکت انقلاب شدند لذا حزب مؤتلفه به اینکه پیش رو چنین حرکتی افتخار کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه حزب مؤتلفه مسیر خود را با دقت نظر طی می کرد و از نظر صحت تفکر اسلامی دقت لازم را داشت گفت: حزب مؤتلفه توانست افراد مؤثری را به میدان بیاورد چنانچه مرحوم عسگراولادی حق زیادی به گردن ملت دارد و نمونه وارسته یک سیاستمدار از نظر اخلاق و خردمندی بوده است.

دکتر لاریجانی همچنین تصریح کرد: مرحوم عسگراولادی در سیاست مثبت اندیش بود و من هرگز ندیدم وی در فراز و فرودهای انقلاب منحرف شود چرا که به خداوند و ملت تکیه داشت و همواره امیدوار بود که اکنون نیز اداره کشور به این روحیات نیازمند است.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: آقای بادامچیان نیز که مدتی در مجلس همکار ما بودند این روحیه امیدواری را داشتند همچنین آقای رفیق دوست نیز در شرایط دفاع مقدس همواره امیدوارانه عمل می کرد.

 

کشوری که در مسیر خود دچار یأس شود نمی تواند پیشرفت کند

وی در ادامه با تأکید بر اینکه روحیه امیدواری برای حرکت یک ملت نیاز است عنوان کرد: باید توجه کرد کشوری که دچار ضعف باشد نمی تواند پیشرفت کند لذا شهدا نیز با صدق در راهی قدم برداشتند که تکیه بر نوید الهی داشت.

دکتر لاریجانی در ادامه به سخنان اخیر یکی از صاحب منصبان اروپایی در مرکز مطالعات روابط خارجی اروپا که راجع به خاورمیانه بود اشاره کرد و یادآور شد: طبق گفته این مقام اروپایی ایران قوی ترین کشور منطقه است که از نظر آنها باید با ایران یک روابط راهبردی تعریف شود؛ گاهی خودمان می گوییم کشور قوی هستیم اما گاهی اغیار این را می گویند که این نشان از انعکاس قدرت کشور در ابعاد جهانی دارد.

رئیس نهاد قانون گذاری کشورمان در ادامه با بیان اینکه داعش برای بقا در طولانی مدت آمده است، گفت: غربی ها می خواهند داعش را مدیریت کنند و ایران تنها کشوری است که می توانند مقابل داعش بایستد ضمن اینکه نگاه غرب به ایران در این خصوص نیز مثل همیشه ابزاری بوده است.

وی همچنین با اشاره به این مطلب که برخی کشورهای منطقه مزاحم توافق هسته ای هستند، تأکید کرد: از آنجایی که ایران معادلات منطقه ای را تغییرمی دهد، آنها نمی خواهند ما به یک توافق هسته ای با گروه 1+5 دست پیدا کنیم.

سابقه عمیق تمدنی یکی از علل تأثیرگذار ایران بر جهانیان است

دکتر لاریجانی در ادامه با تأکید بر اینکه حال باید بدانیم چرا به نظر دیگران کشوری قدرتمند هستیم، افزود: شاید داشتن جمعیت بالا، انرژی های مختلف، موقعیت ژئوپلتیکی باعث افزایش قدرت در یک کشور شود اما این مؤلفه ها را برخی کشورهای دیگر در منطقه نیز دارند با این حال از قدرت در منطقه برخوردار نیستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چند مسأله باعث افزایش قدرت ایران در چشم جهانیان می شود که یک مورد آن ریشه دار بودن کشور ایران و برخورداری از سابقه عمیق تمدنی وعلاقمندی ایرانیان به تأثیرگذاری در آینده جهان است.

وی ادامه داد: سالیان درازی ایرانیان در سطح دنیا تأثیرگذار بودند و اکنون نیز به این مسأله تمایل دارند و همواره نسبت به سرنوشت مسلمانان و جهانیان احساس مسئولیت می کردند که این مسأله با دنبال کردن سیطره بر دنیا متفاوت است چنانچه برخی عنوان می کنند ایران از حمایت فلسطین به دنبال امپراطوری فارس که این مطلب صرفا یک کج اندیشی است.

دکتر لاریجانی در ادامه مبارزه با سلطه جویی را یکی از عوامل مبارزه با رژیم مستبکر ستمشاهی دانست و گفت: ما همواره می خواهیم مسلمانان خود بر سرنوشت خودشان حاکم باشند و در این راه مبارزه می کنیم.

حضور رهبری هوشمند و متقی دلیل بعدی قدرت ایران در سطح بین الملل

رئیس قوه مقننه در ادامه به علت دیگری که باعث قدرتمند ایران در سطح بین الملل شده است اشاره کرد و یادآور شد: حضور رهبری هوشمند، متوجه نسبت به مسائل مسلمین، متقی و پارسا نیز یکی از دیگر دلایل قدرت ایران است چنانچه امام(ره) و مقام معظم رهبری در مقایسه با سایر رهبران انقلاب های دنیا پارسا، فقیه، خداترس بوده و همواره هوشمندانه عمل کرده اند لذا نقش آنها در هدایت داخلی و خارجی کم نبوده است.

وی اضافه کرد: همین رهبری هوشمندانه باعث شد که امام(ره) در شرایطی حساس با شجاعت و فهم دقیق اتمام جنگ تحمیلی را قبول کند و اکنون نیز در مسائل منطقه ای زمانی که عراق به اشغال آمریکایی ها درآمد، رهبری معظم انقلاب بود که توانست شرایط این کشور را تغییر داده و مقبال دخالت های آمریکا در این کشور بایستد.

دکتر لاریجانی در ادامه به نقش رهبری در جریان جنگ 33 روزه اشاره و خاطرنشان کرد: نقش ایشان در جریان این جنگ بی بدیل بود و زمانی که کسانی که در این جنگ دستی داشتند به گونه دیگری می اندیشیدند، وقتی در مشهد خدمت ایشان مشرف شدیم و گزارش هایی دادیم، نوع تلقی و رویکرد ایشان نسبت به موضوع باعث تغییر سرنوشت نبرد شد که شاید بعدها لازم باشد جزییات آن نوشته شود.

رئیس نهاد قانون گذاری کشورمان ادامه داد: امروز نیز اگر مسائلی در حوزه اقتصاد مقاومتی یا هسته ای از سوی ایشان مطرح می شود با دقت نظر و فتانت است.

وجود اسلام ناب محمدی(ص) به جای اسلام آمریکایی، التقاطی و متحجرانه در کشور

وی همچنین با اشاره به بعد دیگر قدرت نمایی ایران در منطقه و بین الملل گفت: آنچه باعث حرکت ملت ایران شد استفاده از اسلام ناب محمدی(ص) و نه اسلام متحجرانه و آمریکایی بود که اکنون عده ای در دنیا در حال برجسته کردن آن هستند لذا اسلام در میان ایرانیان اصالت خود را از طریق حوزه حفظ کرد که البته همواره در معرض آسیب از این جهت هستیم.

دکتر لاریجانی در ادامه به حمایت شهید مطهری(ره) از حزب موتلفه اسلامی اشاره و عنوان کرد: یکی از دغدغه های شهید مطهری اسلام التقاطی بود که در حال رخنه کردن در کشور در اوایل انقلاب بود و ایشان همواره تأکید می کرد اسلامی که در ایران است صرفا باید ناب محمدی(ص) باشد و وحدت با اسلام التقاطی را بر نمی تابید که در نهایت نیز سر این مسائل شهید شد و خون خود را داد.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: امروز نیز شاهد نوع دیگری از این التقاط هستیم چنانچه تروریست های اسلامی نمای متحجر تمام فرق مسلمان را کافر و مستحق مرگ می دانند و از طرفی یکی از امرای کشورهای اسلامی که ادعای هاشمی بودن می کند آن را اجرا نمی کند.

وی اضافه کرد: امروز داعش 30 میلیارد دلار سلاح پیشرفته دارد که این رقم کمک از کره مریخ نیامده بلکه از کشورهای دیگر به دست آنها می رسد همان ها که ائتلاف اروپا، آمریکا و کشورهای عربی را به راه می اندازند اما نمی توانند از پس داعش برآیند که البته قصد آنها نیز از بین بردن آنها نیست بلکه تنها می خواهند فلسطین را به فراموشی بسپرند تا اسرائیل به راحتی به شهرک سازی های خود ادامه دهد.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه گروه مزاحم داعش موجب سایش کشورهای اسلامی است، اظهار کرد: مسأله مهم برای ما حقیقت اسلام است که ما نسبت به سرنوشت مشترک اسلامی با سایر کشورها مسئول کرده و این موضوع تفکر امام(ره) است که ادامه دارد.

اختلاف نظرهای درونی به دشمنی تبدیل نشود/ باید قدرت وحدت درونی را دانست

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به داعیه امام(ره) و بیان این مطلب که وحدت ملی در درون کشور و وحدت اسلامی برای همه مسلمانان است، گفت: امام(ره) به دنبال وحدت بود و اکنون آنها به دنبال کشتار هستند در مسأله داخلی نیز گاهی سر موضوعی اختلافاتی وجود دارد که نباید آن را به نزاع بکشانیم چرا که در کشوری که مردمسالاری وجود دارد اختلاف نظر نیز هست که نباید به دشمنی تبدیل شود.

وی ادامه داد: کشور ما از درون آرام است لذا همین مسأله باعث قدرت آن شده این در حالی است که سایر کشورها از نزاع  درونی رنج می برند و امنیت داخلی ندارند لذا باید قدر این وحدت درونی را دانست.

دکتر لاریجانی با اشاره به هدف غرب مبنی بر فرقه فرقه کردن اسلام اذعان داشت: زمان جنگ 33 روزه تنها ایران پشتیبان حزب الله لبنان بود و کشورهای دیگر به خاطر شیعه بودن این مقاومت به آن کمکی نکردند؛ اما زمانی که به حماس و جهاد که سنی بودند هم کمکی نشد بهانه دخالت داشتن جریان فارس را در آن آوردند و باز کمکی نکردند.

روحیه جهادی موتور محرک عزتمندی ملت هاست

رئیس نهاد قانون گذاری کشورمان در ادامه دارا بودن روحیه جهادی در میان مردم و مسئولان ایرانی را مورد دیگری بر قدرت ایرانیان در جهان دانست و عنوان کرد: روحیه جهادی امری است که موتور محرک عزتمندی ملت ها بوده و شهدای مؤتلفه این راه را پیش پای ملت ایران باز کردند.

وی در ادامه با اشاره به تأثیرگذاری نیروها و جریان های مجاهدانه در منطقه بیان داشت: این تأثیرگذاری قیمت دارد و باید عزیز شمرده شود همچنین از دیگر نشانه های اقتدار ایران اقتصاد مقاومتی و روی آوردن به سمت اقتصاد مردمی است که باعث جهش خواهد شد.

دکتر لاریجانی در ادامه با بیان اینکه توانمندی های علمی و فناوری نیز در کشور ما تلف نشده است، مطرح کرد: برخی کشورها دچار یأس می شوند اما ایرانی ها اینگونه نبوده اند و در سخت ترین شرایط و فشارها به فکر رشد و کسب قدرت بوده اند لذا این موارد باید همواره مورد توجه قرار گیرد که در آینده نیز باعث اقتدار شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه مخالف زندگی مسالمت آمیز با کشورهای منطقه نیستیم، خاطرنشان کرد: کشورهای دردسرساز منطقه فکر الهام بخش مثبت ندارند اما راهی که حاکمیت اسلام پیش پای مسلمانان می گذارد باعث قدرت آنها خواهد شد بنابراین از دستاوردهای ارزشمند خود عقب نمی کشیم و کشورهای منطقه هستند که باید نسبت به سیاست ها خود تغییر رویه دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet