هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

کارمندانی که اسیر سراب مصوبات فریبنده دولت سابق شدند

سرویس اجتماعی
با گذشت پنج سال از تصویب طرح انتقال کارمندان دولتی از کلانشهرها، مصوبات این طرح نه تنها اجرا نشده بلکه تنگناهای آن کارمندان انتقالی را پشیمان و به استمدادجویی و حتی شکایت وادار کرده است.
دوشنبه 8 تیر 1394 ساعت 08:05
کارمندانی که اسیر سراب مصوبات فریبنده دولت سابق شدند با گذشت پنج سال از تصویب طرح انتقال کارمندان دولتی از کلانشهرها، مصوبات این طرح نه تنها اجرا نشده بلکه تنگناهای آن کارمندان انتقالی را پشیمان و به استمدادجویی و حتی شکایت وادار کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/110374.jpg کارمندانی,که,اسیر,سراب,مصوبات,فریبنده,دولت,سابق,شدند Icana

خبرگزاری خانه ملت،حمیدرضابوجاریان:اجرای طرح انتقال کارمندان دولت از کلان شهر ها به مناطق کمتر توسعه یافته ازجمله طرح های چالش برانگیزی بود که در دولت قبلی به عنوان یکی از گزینه های چابک سازی بدنه دولت در کلان شهرها و کاهش جمعیت کلان شهر ها مطرح شد و در مدت کوتاهی نیز توانست مصوبه هیئت وزیران را از آن خود کند.

بر اساس این طرح قرار بود کارکنان دولت به صورت اختیاری به شهرهای دیگر منتقل شوند و در مقابل این انتقال تسهیلاتی را دریافت کنند. تسهیلاتی که آیین نامه آن در ۲۱ بند به امضای معاون اول رئیس جمهوری وقت رسید  و در آخرین بند آن عنوان شد که این آیین نامه از تاریخ ۸۹/۱/۱ لازم الاجرا است.

هر چند در وهله اول به نظر می رسید طرح انتقالی نگاه جامع نگر به نیازهای گروه هدف خود دارد، با این وجود در پی سال های بعد از تصویب اعتراض هایی از بی توجهی به مصوبه هیئت وزیران از شهرهای مختلف به گوش رسید.

کارمندان انتقالی با امیدهای بسیار به شهرهای کوچک تر رفته بودند تا در مقابل حمایت از نیاز دولت در چابک سازی بدنه خود تسهیلاتی را دریافت کنند که هیچ گاه به دستشان نرسید.

بسیاری از کارمندان از ۲۱ بند آیین نامه اعطای تسهیلات نه تنها ثمری ندیدند بلکه در دستگاه های اجرایی مشغول به کار بی مهری هایی بر آنها رفت و حتی با تبعیض به نسبت سایر کارمندان نیز مواجه شدند. بطوریکه بسیاری از این کارمندان با مشکلات مالی، آسیب های روحی و سرخوردگی از کرده خود پشیمان بوده اما فرصت بازگشت به کلان شهرتهران را از دست دادند.

تعهد یک طرفه عملیاتی نیست

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است تعهدات داده شده از سوی دولت در مورد اعطای تسهیلات به کارمندانی که موافقت خود را با انتقال از تهران به شهرهای دیگر اعلام کرده بودند اجرا نشده است و با توجه به عمل نشدن یک سوی تعهدات از سوی دولت،کارمندان هم می توانند قرارداد خود را در اجرای این طرح با دولت لغو و به محل کار سابق خود بازگردند.

عطاالله سلطانی صبور در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه تعهدات یک جانبه کارمندان در قبال دولت عملیاتی نیست ودولت نیز باید به تعهدات خود در قبال کارمندان عمل کند اظهار داشت: هنگامی که طرح انتقال کارمندان دولت از تهران به استان ها مطرح و برای انجام آن تسهیلاتی در نظر گرفتند بار مالی زیادی ناشی از اجرای آن به دولت وارد شد.

نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:کسانی که در ماه های اول اجرای این طرح به استان ها منتقل شدند توانستند از تسهیلات دولتی مصوب این قانون استفاده کنند اما،سایر کارمندان انتقالی از مزایای آن محروم ماندند.

وی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی دولت قبل اجرای این مصوبه را به محاق برد ادامه داد: تعهدات دولت به مردم مصداق حق الناس است و ارتباطی به این دولت یا دولت بعدی ندارد چرا که کارمندان با اجرای این طرح آسیب دیده اند و باید نسبت به جبران خسارت آن ها اقدام کرد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:به دلیل بار مالی زیاد اجرای این طرح،دولت فعلی نیز قادر به اجرای آن نیست و به این دلیل،دولت می تواند با بازگشت کارمندانی که خسارت دیده اند به تهران موافقت و بخشی از خسارت های آنان را جبران کند.

سلطانی صبوردریافت تعهد نامه از کارمندان برای جلوگیری از بازگشت آن ها را به تهران دارای بار حقوقی دانست و توضیح داد: اگر دولت در این زمینه مخالفتی نداشته باشد،تعهد های داده شده برای انجام خدمت در شهرها و استان های دیگر قابلیت اجرا پیدا نمی کند و کارمندان انتقالی که از مزایای دولتی این طرح استفاده نکرده اند می توانند به محل کار خود در تهران به شرط موافقت دولت باز گردند.

به گفته وی،این موضوع قابلیت بررسی درکمیسیون مربوطه در مجلس شورای اسلامی را دارد و در این زمینه مجلس مسئله را پیگیری می کند.

بازگشت کارمندان دولت به تهران هزینه زیادی دارد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است بازگشت کارمندان دولت از استان ها و شهرستان ها به تهران برای دولت هزینه های به مراتب بیشتری در مقایسه با اعطای تسهیلات دولتی پیش بینی شده در طرح انتقال کارمندان از تهران به استان های کشور دارد و دولت باید به این مصوبه دولت سابق عمل کند.

محمد ابراهیم رضایی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه هم اینک 20 هزار کارمند از تهران به استان های دیگر منتقل شده اند اما،بسیاری از آن ها مزایای پیش بینی شده مصوبه دولت سابق را دریافت نکرده اند اظهار داشت:تصمیم های کلی اولیه تصمیمات خوبی بود اما، معمولا تصمیم ها کارشناسی شده نیست و شرایط مختلف ارزیابی نمی شود و به این دلیل شاهد آن هستیم که بسیاری از کارمندان مزایای این انتقال را دریافت نکرده اند.

نماینده مردم خمین درمجلس شورای اسلامی،اعتماد مردم را به نهاد دولت مهم دانست و با تاکید بر اینکه نباید این نگاه در میان دولتمردان وجود داشته باشد که مصوبه های دولت های قبل از خود را اجرا نکنند ادامه داد:دولت با توجه به عهدی که کرده بود باید به تعهدات خود به کارکنان خود مقید و استوار بماند و این به صلاح جامعه است چرا که باعث ایجاد اعتماد بین دولت و ملت با یکدیگر می شود.

وی خاطرنشان کرد:هر دولتی باید خود را مکلف به اجرا و اتمام طرح ها و مصوبات دولت قبل از خود بداند و در صورت نیاز مصوبات را اصلاح و اجرا کند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه پرداخت هزینه ها و مشوق های قانونی پیش بینی شده در مصوبه دولت سابق به مراتب هزینه های کمتری از بازگرداندن کارمندان به پایتخت در درازمدت دارد افزود:در سال های ابتدای اجرای این قانون دولت هزینه های مربوط به آن را پرداخت کرد که این موضع نشان می دهد با برنامه ریزی و تدابیر مناسب می توان با هزینه ای کمتر نسبت به حفظ کارمندانی که از امکانات پیش بینی شده این طرح استفاده نکرده اند اقدام کرد.

رضایی از حساسیت مجلس به این موضوع خبر داد و گفت:ضرورت دارد اطلاعات جامعی در مورد این طرح،نواقص آن،افراد استفاده کننده از خدمات این قانون و تعداد کارمندانی که در طرح انتقال از تهران به استان های دیگر شرکت کردند و نیز مشکلات فعلی آن ها به نمایندگان ارایه شود تا در برنامه ریزی های آینده و تدوین لایحه بودجه پیش بینی لازم برای حل مشکلات و جبران خسارت های این دسته از کارمندان دولت صورت گیرد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000