هدر موبایل
1394/04/07 13:06:15
سرویس بین الملل
ترکیه به اقدامات حمایتی از تروریست‌های تکفیری ادامه می‌دهد

از همراهی داعش در حمله به کوبانی تا منطقه حائل

ترکیه متهم به همکاری با داعش در جریان تهاجم هفته پیش تروریست‌های تکفیری به کوبانی است. اگرچه اردوغان این موضوع را تکذیب می‌کند اما آنکارا تلاش می کند منطقه حائل در مرز ایجاد کند.
از همراهی داعش در حمله به کوبانی تا منطقه حائل ترکیه متهم به همکاری با داعش در جریان تهاجم هفته پیش تروریست‌های تکفیری به کوبانی است. اگرچه اردوغان این موضوع را تکذیب می‌کند اما آنکارا تلاش می کند منطقه حائل در مرز ایجاد کند. https://cdn.icana.ir/d/019/96586.jpg از,همراهی,داعش,در,حمله,به,کوبانی,تا,منطقه,حائل Icana

سید حسین نقوی حسینی در گفت و گو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت در رابطه با اتهام همکاری ترکیه با تروریست‌های تکفیری در جریان تهاجم هفته گذشته داعش به شهر کوبانی که منجر به کشته شدن 250 نفر شد،گفت: متاسفانه آنکارا از روز نخست آغاز جنگ داخلی سوریه به عنوان اصلی‌ترین حامی تروریست‌های تکفیری در کشتار کردهای ایزدی ،شیعیان و سنی‌های مخالف مداخله کرده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان این که اسناد غیرقابل انکاری از همکاری ترکیه با گروه‌های تروریستی وجود دارد گفت: براساس برخی شایعات ترکیه اجازه عبور نیروهای داعش را برای حمله به شهر کوبانی داده‌اند که موضوع جدیدی نیست. ترکیه ظرف 4سال گذشته اقدام به راه‌اندازی پادگان‌های آموزشی برای تروریست‌ها و شورشیان کرده است که این رویکرد همچنان ادامه دارد. تجمع تروریست‌ها در مرزهای ترکیه یک تهدید علیه مردم سوریه است.

وی در ادامه گفت: تبدیل ترکیه به کانال ترانزیت تروریست‌های چندملیتی تکفیری می‌تواند در آینده برای این کشور تبعات سنگینی را در پی داشته باشد. این که آنکارا گمان کند که داعش تنها به عراق و سوریه قناعت می کند یک گاف محاسباتی است ، داعش سرزمین ترکیه را قسمتی از خلافت موهوم خود می‌داند.

نماینده مردم ورامین و پیشوا در مجلس گفت: حامیان تروریست‌های تکفیری که در واقع شریک جرم کشتار مردم سوریه و عراق هستند در مقابل افکار عمومی و تاریخ باید پاسخگو باشند که به چه بهایی مردم بی‌گناه را سلاخی کرده‌اند . آتش داعش قطعا روزی دامن آنکارا را خواهد گرفت و آن روز دیگر خیلی دیر شده‌است.

در پی افشای همراهی ترکیه با تروریست‌های داعش برای تهاجم به کوبانی ، اردوغان شنبه شب در مراسم افطار یک سازمان موقوفه در آنکارا با رد حمایت های کشورش از داعش گفت: «آشکارا  می گویم قرار دادن ترکیه و داعش در یک موضع، احمقانه و نامردی است.» رییس جمهور ترکیه که کشورش در ماه های گذشته بارها در رسانه های بین المللی به حمایت مستقیم و غیر مستقیم از گروه تروریستی داعش متهم شده است و بارها با جملاتی صریح و حتی توهین آمیز رسانه های منتشر کننده این گونه گزارش ها را  تهدید کرده است.

منطقه امن برای تروریست‌ها

نقوی حسینی در رابطه با طراحی سرزمین حائل در مرز ترکیه و سوریه گفت: ترکیه اشتباهات ترکیه ابعاد گسترده‌تری با این اقدام به خود خواهد گرفت. منطقه حائل در مرز ترکیه و سوریه فضای گسترده‌ای را در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهد که در نهایت منجر به گسترش عمق نفوذ داعش تا قلب ترکیه می‌شود.

وی در ادامه گفت: منطقه حائل به کانون آموزش و تجمع نیروهای تروریستی تبدیل می‌شود که به نوعی نیروهای مردمی سوریه را در محاصره قرار می‌دهد. البته این موضوع در ارتش ترکیه به دلیل تهدیدات فزآینده برای نیروهای نظامی با مخالفت مواجه می‌شود. اختلاف ارتش ترکیه با اردوغان ممکن است به برکناری برخی ژنرال‌های ترکیه شود.

به نوشته روزنامه ینی شفق چاپ ترکیه ،ترکیه قصد دارد با اجرای این طرح ،‌ منطقه ای به عرض 28 الی 33 و طول 110 کیلومتر در نوار مرزی ترکیه و سوریه را منطقه حائل اعلام کند.

موضوع اجرای عملیات نظامی برای ایجاد منطقه حائل در مراسم افطار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور و احمد داوداوغلو نخست وزیر در کاخ ریاست جمهوری ترکیه مطرح شد. مقامات دولت از ژنرال نجدت اوزل رئیس ستاد ارتش ترکیه خواستار آمادگی ارتش برای اجرای طرح ایمن سازی نوار مرزی ترکیه و سوریه شدند. ژنرال اوزل نیز آمادگی ارتش ترکیه را به دولت اعلام کرد.

براساس برنامه ریزی آنکارا تا روز جمعه باید 18 هزار نیروی نظامی که در اجرای این طرح مشارکت خواهند کرد از طریق گذرگاه های مرزی کارکامیش و اونجو پنار وارد سوریه شوند. در مواجهه با این برنامه، ژنرال نجدت اوزیل رئیس ستاد ارتش ترکیه اجرای دستور دولت ترکیه با امضای داود اوغلو را به تاخیر انداخت و حقوق بین الملل و مسائل سیاسی و نامعلوم بودن واکنش های بشار اسد رئیس جمهور سوریه و متحدان آن یعنی روسیه و ایران و همچنین آمریکا را بهانه کرده است.

دولت ترکیه برای متقاعد کردن ارتش به قبول طرح هایش در حال مذاکره است. شایان ذکر است ترکیه در ائتلاف بین المللی و عربی به فرماندهی آمریکا که با داعش در عراق و سوریه مقابله می کند مشارکت ندارد و پیوستن به این ائتلاف را به تحقق چهار شرط مشروط کرده است که شامل ایجاد منطقه پرواز ممنوع در سوریه، ایجاد منطقه امن، آموزش مخالفان سوری و مسلح کردن آنها، و اجرای عملیات ضد نظام سوریه می شود.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet