هدر موبایل
1394/04/07 16:29:47
سرویس دیگر رسانه‌ها_

اتفاقات قشم از دولت دهم باقی مانده است/ترکان بر عملکرد مناطق آزاد نظارت دارد

رییس کارگروه مناطق آزاد تجاری و صنعتی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره مسایل اخیر پیش آمده در منطقه آزاد قشم گفت: این مشکلات در دولت دهم ایجاد شده و دولت یازدهم و اکبر ترکان مدیرعامل مناطق آزاد بر جزئی ترین عملکرد این مناطق نظارت دارند.
اتفاقات قشم از دولت دهم باقی مانده است/ترکان بر عملکرد مناطق آزاد نظارت دارد رییس کارگروه مناطق آزاد تجاری و صنعتی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره مسایل اخیر پیش آمده در منطقه آزاد قشم گفت: این مشکلات در دولت دهم ایجاد شده و دولت یازدهم و اکبر ترکان مدیرعامل مناطق آزاد بر جزئی ترین عملکرد این مناطق نظارت دارند. https://cdn.icana.ir/d/019/84603.jpg اتفاقات,قشم,از,دولت,دهم,باقی,مانده,است/ترکان,بر,عملکرد,مناطق,آزاد,نظارت,دارد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایرنا: محمد علیپور با اشاره به مسایل به وجود آمده در منطقه آزاد قشم افزود: این موضوعات نتیجه نبود نظارت کافی در دولت دهم بر مناطق آزاد بود.
وی با بیان اینکه با وجود برخی انتقادات کوچک به دولت یازدهم در زمینه مناطق آزاد، عملکرد کلان این مجموعه خوب بوده است، اظهار داشت: دو سال است که در مجلس بحث هایی در زمینه ارایه اسناد مالی مناطق آزاد به مجلس در جریان است.
نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: مناطق آزاد حیات خلوت دولت نهم و دهم بود و مسایل پیش آمده برای منطقه آزاد قشم اولین مورد از این دست نبوده، بلکه در گذشته نیز در مناطق دیگری از جمله ارس و هیات مدیره منطقه آزاد چابهار اتفاقاتی این چنینی رخ داده است.
وی با انتقاد از نبود سیستم نظارتی در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور تصریح کرد: باید سیستم های نظارتی در مناطق آزاد قوی تر عمل کنند تا مواردی این چنینی دیگر رخ ندهد.
علیپور با اشاره به اینکه مهمترین اختلاس هایی که در مناطق آزاد رخ می دهد از محل منابع درآمدی و زمین های در اختیار اعضای هیات مدیره آن منطقه آزاد است، افزود: زمین های مناطق آزاد بسیار ارزشمند است و در منطقه قشم نیز زمینی که حدود متری 150 هزار تومان ارزش داشته به قیمت 90 هزار تومان در هر مترمربع فروخته شده است.
وی با تاکید براینکه خلاء نظارتی در مناطق آزاد کشور در دولت گذشته وجود داشته است، چون این مناطق به عنوان حیات خلوت دولت نهم و دهم استفاده می شد، اظهار داشت: پس از استقرار دولت یازدهم امور مناطق آزاد تجاری بصورت منسجم و حساب شده تری در حال انجام است، اما متاسفانه این شورا از ضعف نظارت همچنان رنج می برد که یادگار دولت قبل است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: وقتی دولت امتیازی خاص برای این مناطق آزاد قائل می شود برای این است که در مسیر محرومیت زدایی، ایجاد اشتغال و حمایت از صادرات در مناطق محروم استفاده شود، اما در طی چند سال گذشته محلی برای سوء استفاده برخی افراد در دولت قبل شده بود.
وی ادامه داد: در مناطق آزاد امتیاز و قدرت زیادی وجود دارد و به همین دلیل زمینه سوء استفاده مالی فراهم می شود که اگر نظارت نباشد، دچار چنین آفت هایی نیز خواهد شد.
رییس کارگروه مناطق آزاد تجاری و صنعتی کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: ترکان با معاونین خود چندی قبل برای بازدید از منطقه آزاد ارس به ماکو آمده بودند که شاهد بودم، درباره هرکدام از پروژه ها بصورت ریز وارد می شده و درباره درآمد منطقه که از کجا آمده و در کجا هزینه ها شده به دقت سوال می کرد، که اگر چنین نظارت هایی در دولت گذشته داشتیم، مشکلاتی مانند منطقه آزاد قشم به وجود نمی آمد.
به گفته یک منبع آگاه در قشم ؛ در جریان پرونده فروش فرودگاه قدیمی این جزیره ، دو نفر از مدیران عامل و دو نفر از مدیران کل سازمان منطقه آزاد قشم بازداشت و زندانی و برخی از اعضای هیات مدیره برای ارایه توضیحات به مراجع قانونی احضار شده اند. این دو مدیران عامل در سالهای 1389 و 1390 با حکم معاون رییس جمهوری وقت به عنوان پنجمین و ششمین مدیران عامل سازمان منطقه آزاد قشم منصوب شده بودند .
انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet