ایام محرم 1398
1394/04/14 10:50:56
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می دهد:

فرار مالیاتی مظهری از فساد اقتصادی/ جایگزینی درآمد مالیاتی به جای فروش نفت

در کشور ما در سالیان متمادی درآمدهای ناشی از فروش نفت، نقش اصلی را در تأمین درآمدهای دولت ایفا کرده که یکی از دلایل این امر را باید عدم کارآیی و وجود نارسایی در نظام مالیاتی کشور دانست.
فرار مالیاتی مظهری از فساد اقتصادی/ جایگزینی درآمد مالیاتی به جای فروش نفت در کشور ما در سالیان متمادی درآمدهای ناشی از فروش نفت، نقش اصلی را در تأمین درآمدهای دولت ایفا کرده که یکی از دلایل این امر را باید عدم کارآیی و وجود نارسایی در نظام مالیاتی کشور دانست. https://cdn.icana.ir/d/019/110919.jpg فرار,مالیاتی,مظهری,از,فساد,اقتصادی/,جایگزینی,درآمد,مالیاتی,به,جای,فروش,نفت Icana

خبرگزاری خانه ملت، گروه اقتصادی؛دولت‌ها برای پاسخگویی به نیاز‌های جامعه از جمله حفظ استقلال و تمامیت کشور از طریق تأمین وسایل و تجهیزات دفاعی،ایجاد و توسعه راه‌های ارتباطی و وسایل حمل ونقل و تأمین خدمات و حمایت‌های مالی درجهت بر‌خورداری از تأمین اجتماعی و باز‌نشستگی نیازمند منابع مالی هستند و برای تأمین آن سهمی از در‌آمد یا ثروت افراد را تحت عنوان مالیات دریافت می‌نمایند.

درکشورما درسالیان متمادی درآمدهای ناشی از فروش نفت،نقش اصلی را در تأمین درآمدهای دولت ایفا کرده که یکی از دلایل این امر را باید،عدم کارآیی و وجود نارسایی درنظام مالیاتی کشور به ویژه درخصوص قوانین کیفری مرتبط با این حوزه درهریک از مراحل جمع‌آوری اطلاعات، تشخیص و وصول مالیات دانست.

درحال حاضر میزان فرارمالیاتی درکشور طبق آمار سازمان امور مالیاتی 25 درصد اعلام شده،که قطعاً بخشی از این امر را باید نتیجه فقدان نظام مالیاتی کارآمد به ویژه در حوزه قوانین کیفری مالیاتی دانست.

 

فرارمالیاتی و انباشت ثروت در دست گروه‌های خاص

آثار سوء فرارمالیاتی درتأمین نشدن درآمدهای مورد نیاز دولت و درنتیجه عدم ارائه خدمات اجتماعی مطلوب و با کیفیت ظهور و بروز پیدا می‌کند.

همچنین فرارمالیاتی سبب شده درآمدها در سطح جامعه به نحو متناسب توزیع نشده و انباشت ثروت در دست گروه‌های خاص،نه فقط زمینه تقویت قدرت سیاسی برخی گروه‌ها را فراهم آورد بلکه شکاف طبقاتی ناشی از این امر موجب افزایش تنش سیاسی و اجتماعی در جامعه می‌شود.

فرارمالیاتی به عنوان یکی از مصادیق و مظاهر فساد اقتصادی،امنیت اقتصادی مورد نیاز برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری را دچار اختلال می‌کند،از این‌رو اصلاح و تجدید نظر در نظام مالیاتی کشور به ویژه نظام کیفری مالیاتی به منظور بهبود وضعیت اقتصاد ملی امری ضروری و لازم به شمار می‌آید.

 

فرهنگ سازی جهت افزایش درآمدهای مالیاتی

برخورداری از یک سیاست کیفری منسجم و جامع درحوزه حمایت از قوانین مالیاتی به موازات فرهنگ‌سازی و بهره‌گیری از سازو کارهای غیر‌کیفری می‌تواند نقش قابل توجهی را درافزایش درآمدهای مالیاتی ایفا کند.

همچنین وجود یک سیاست کیفری روشن و شفاف باعث می‌شود مردم با اطمینان بیشتر درفعالیت‌های اقتصادی وارد شده  و درعین حال در پرداخت بخشی از درآمد حاصل از فعالیت‌های اقتصادی خود به عنوان مالیات مشارکت گسترده‌تری کند.

بنابراین یکی از راهکارهای اصلی افزایش کارآیی نظام مالیاتی بازبینی و اصلاح نظام حمایت کیفری از این حوزه است؛ لیکن برای این امر ضروری است نظام حقوق کیفری کشورمان در خصوص نظام مالیاتی در فرایند تقویت ضمانت اجراهای کیفری مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد.

همچنین؛قانون ارتقای سلامت اداری درخصوص فرار مالیاتی به عنوان یکی از بارزترین مصادیق و مظاهر جرائم و مفاسد اقتصادی احکام خاصی را وضع کرده است.

 

برقراری نظام کیفری منسجم راه مقابله با فرار مالیاتی 

درهر صورت با توجه به اینکه درسال‌های اخیر مبارزه با جرائم مالیاتی کلان و گسترده به عنوان یکی از مظاهر و مصادیق مهم جرائم اقتصادی به یکی از راهبردهای اصلی کشورمان درمسیر پیشرفت و عدالت مبدل شده، بدون تردید بهره‌مندی از یک نظام کیفری کارآمد و منسجم در مقابله با جرائم مالیاتی به بهبود عملکرد نظام مالیاتی کمک قابل توجهی می‌ کند.

به طورقطع تقویت نظام کیفری حاکم بر رفتارهای مالیاتی و برطرف کردن خلأها و نارسایی‌های این حوزه کشور ما را در دستیابی به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلان اقتصادی به ویژه در تحقق سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی یاری می‌رساند.

 

نبود آمار دقیق درآمدها به دلیل وجود دلالان و سفته‌بازان

احمد امیرآبادی فراهانی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت ،با بیان اینکه قوانین مالیاتی باید اصلاح شود، گفت:در کشور 40 درصد معافیت مالیاتی وجود دارد، که باید این معافیت ها کم شده، پایه مالیاتی افزایش یافته و نرخ مالیاتی کم شود.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،با اشاره به اینکه در کشور25 درصد فرار مالیاتی وجود دارد، ادامه داد: یکی از مشکلات اقتصادی کشور فرار مالیاتی است که می توان با قوانین شفاف، اجرای صحیح و به کار گماردن افراد پاکدست و امین با آنها مبارزه کرد.

افزایش نظارت بر گمرکات

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در زمینه جلوگیری از قاچاق کالا افزود:نظارت بر گمرکات باید افزایش یافته و بردرآمدهای گمرکات افزوده شده و از طرفی تولیدات داخلی حمایت شود.

امیر آبادی با بیان اینکه که مهمترین الزام در برنامه چهارم و پنجم جلوگیری از خام فروشی بود،تصریح کرد: باید تلاش شود تا تاثیرگذاری نفت در بودجه کاهش یافته و جایگزین هایی برای آن درنظر گرفته شود.

وی با بیان مشخص نبودن درآمد برخی افراد برای دریافت مالیات گفت:وجود برخی اشخاص دلال و سفته باز سبب شده آمار دقیقی از درآمد اقشار مختلف ثبت و ضبط نشود.

امیرآبادی یکی از راه های جلوگیری از فرار مالیاتی را صندوق فروش دانست و گفت: ارزش افزوده یکی از مباحث مهم در قانون مالیات است که باید تغییراتی در قانون ارزش افزوده صورت گیرد و به جای چندین مرتبه یکبار از مصرف کننده مالیات بر ارزش افزوده دریافت شود.

 

کارمندان پرداخت کنندگان به موقع مالیات

وی با بیان اینکه تنها کارمندان به موقع مالیات پرداخت می کنند،تصریح کرد: می توان برای بخش تولید، کارمندان و دیگر اقشاری که از پرداخت مالیات فرار نمی کنند،تشویق‌های مالیاتی درنظر گرفت.  

عضو کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید از خدمات فروش مالیات دریافت شود،تصریح کرد: سرمایه نباید مشمول دریافت مالیات شود و این از ایرادات و موانعی است که باید اصلاح و جلوی آن گرفته شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet