ایام محرم 1398
1394/04/19 09:14:00
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می دهد:

رشد صنعت گردشگری؛ کاهش وابستگی به نفت/ ایران کشوری ارزان برای گردشگران

بسیاری از کشورها فاقد منابع نفتی بوده اما درآمد ارزی‌شان بسیار بیشتر از ایران است، در حالی که پتانسیل ها و ظرفیت های ایران در گردشگری متنوع تر و بیشتر از بسیاری از این کشورها است.
رشد صنعت گردشگری؛ کاهش وابستگی به نفت/ ایران کشوری ارزان برای گردشگران بسیاری از کشورها فاقد منابع نفتی بوده اما درآمد ارزی‌شان بسیار بیشتر از ایران است، در حالی که پتانسیل ها و ظرفیت های ایران در گردشگری متنوع تر و بیشتر از بسیاری از این کشورها است. https://cdn.icana.ir/d/019/57850.jpg رشد,صنعت,گردشگری؛,کاهش,وابستگی,به,نفت/,ایران,کشوری,ارزان,برای,گردشگران Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اقتصادی؛ رشد سرمایه های جهانی به روند توسعه صنعت گردشگری درجهان شتاب داده است؛ به گونه ای که در سال های اخیر خاورمیانه بیشترین رشد را در زمینه گردشگری داشته است.

شمار گردشگران جهان درسال ۲۰۰۵از ۸۰۰میلیون نفر گذشت و پیش بینی می شود که شمار گردشگران تا سال ۲۰۲۰به یک میلیارد و ۶۰۰میلیون نفر برسد. همچنین پیش بینی می شود که درآمد گردشگری جهان در سال های آینده به بیش از ۱‎/۵تریلیون دلار خواهد رسید

 

میزان ورود گردشگران به فرانسه به تعداد جمعیت این کشور 

در چنین موقعیتی باید پرسید جایگاه ایران در بازار بزرگ گردشگری خارجی کجاست و کشور ما برای پذیرش و جذب جهانگردان خارجی و سرمایه های آنان چقدر ظرفیت دارد؟ اگر کشور فرانسه به اندازه جمعیتش یا کشور تونس به اندازه نیمی از ساکنانش و حتی ترکیه به اندازه یک سوم شمار مردمانش پذیرای جهانگردان خارجی هستند، کشور ما در سال چه تعداد جهانگرد را جذب می کند و از این راه چقدر درآمد دارد و آیا اصلاً بین امکانات گردشگری کشور با شمار گردشگران تناسبی هست؟

همچنین آیا می توان ایران را مطابق با جایگاه ۱۰کشور اول دارای امکانات تاریخی در جهان، در رده های ده گانه اول گردشگری جهان دید؟

کشورفرانسه به اندازه جمعیت خود،یعنی بیش از ۷۵میلیون نفر و کشور تونس به اندازه نیمی ازجمعیت ۱۰میلیونی خود یعنی بیش از ۵میلیون نفر و ترکیه به اندازه یک چهارم جمعیت خود در سال پذیرای گردشگر بوده اند.

 

استفاده از ایده های سایر ملل در توسعه صنعت گردشگری

همچنین تعداد ورودی های جهانگردان به ایران کمتر ازکشورهای استونی،قبرس،اروگوئه و حتی کشور کوچک بحرین است.دراین جدول ها جایگاه ایران در تعداد ورودی ها در ردیف ۶۳و در درآمدهای حاصله از آن در ردیف ۶۶قرار دارد.

بسیاری از این کشورها فاقد منابع نفتی بوده اما درآمد ارزیشان بسیار بیشتر از ایران است درحالی که پتانسیل ها و ظرفیت های ایران در گردشگری متنوع تر و بیشتر است.

ما درصنعت گردشگری خود واقعاً نیازی به اختراع دوباره چرخ نداریم تا همه چیز را از نو شروع کرده، اما نیاز داریم که ایده های نو و جدید و افکار خلاق را ارج نهاده و از تجارب سایرملل سود بجوییم.

کشورهای مالزی، چین، اندونزی، کره و تایلند با اجرای برنامه های مدون و منظم، توانستند خود را از قعر جدول گردشگری به رتبه های بالای آن برسانند و در کنار فرانسه، آمریکا و ایتالیا قرار گیرند.

 

گنجاندن گردشگری در ردیف مصالح ملی برای افزایش جهانگردان

آنان از چه شیوه ها و روش هایی استفاده کردند؟ با بررسی درمی یابیم که عناصری چون مطالعات کارشناسی، برنامه ریزی هدفمند،هماهنگی های میان بخشی،اجرای منظم برنامه ها،برانگیختن عزم ملی، گنجاندن گردشگری در ردیف مصالح ملی،جلب مشارکت عمومی، تبلیغات مستمر، تأمین منابع پایدار مالی و آموزش از سنین ابتدایی تقریباً در تمام کشورهای مذکور مشترک بوده است.

درسند چشم انداز ۲۰ساله کشور تعاریفی از اهداف قابل وصول ارائه شده،اما سند مذکور جزو اهداف بلندمدت محسوب می شود که عناصر و جزئیات و نحوه وصول به هدف ها در آن مشخص نشده است.

اعلام سال جهانی دیدار از ایران می تواند موضوع طرح مطالعاتی و یا حتی استراتژی متولیان امر گردشگری در کشور باشد تا با مشخص کردن یک سال معین در ۵یا ۷یا ۱۰سال آتی تمام امکانات را به سمت هدف گسیل کنند.

درچنین فرضی مسلم است که برای انجام باید زیرساخت های حوزه گردشگری،ازجمله حمل و نقل هوایی، هتل ها و اقامتگاه ها و مراکز وابسته سیاحتی و زیارتی را آماده و تجهیز کرد و سایر نهادهای مرتبط با این حوزه، از جمله سازمان هواپیمایی کشوری، گمرکات، نیروی انتظامی، شهرداری ها، صنوف خدمات مسافرتی، هتلداران، تاکسیرانی،اتحادیه های صنفی،جامعه تورگردانان، تشکل های غیردولتی و حتی مجموعه داران خصوصی را به کمک و یاری طلبید تا کشور آماده پذیرایی از حداقل ۱۰میلیون گردشگر خارجی شود.

 

ترکیه فاقد منابع نفتی با 7 برابر درآمد بیشتر از ایران

محمد قسیم عثمانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با تاکید بر اینکه، یکی از موارد اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری ابلاغ فرمودند عدم اتکا و وابستگی به نفت است، گفت:عدم اتکا به درآمدهای نفتی سبب می شود، که اقتصاد کشور در مقابل شوک ها و تکانه ها مصون بماند و تحت الشعاع  فراز و رودهای آن قرار نگیرد.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه این عدم وابستگی قطعا در کوتاه مدت رخ نمی دهد، افزود:باید جایگزین مناسبی برای نفت پیدا شود و در این زمینه زمان، برنامه و پایش لازم انجام شود.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ترکیه یکی از کشورهای همسایه ما فاقد منابع نفتی است، تصریح کرد: این کشورعلی رغم نداشتن منابع نفتی 7  برابر درآمد ما از فروش نفت را از صنعت توریست به دست می آورد.

 

تنوع فرهنگی پتانسیل ایران برای جذب گردشگر

عثمانی با بیان اینکه توریست ها به دنبال امنیت و تنوع مکانی هستند، ادامه داد:اعتقادی براین موضوع که توریست های ترکیه به خاطر فضای باز این کشور به آنجا سفر می کنند،ندارم و مردم به دنبال تجربه مکانی متفاوت از آنچه که دیده اند، هستند.

وی با اشاره به اینکه ایران به دلیل تفاوت فضای فرهنگی نسبت به سایر کشورها برای توریست ها جذاب است، گفت: توریست ها با ورود به ایران به واسطه مشاهده تنوع فرهنگی بین اقوام و نقاط مختلف کشور با فرهنگ مناطق مختلف کردنشین، آذری، گیلکی و لرنشین که هرکدام با هم متفاوت هستند آشنا شده، گویی که به چند کشور مختلف سفر کرده اند.

عثمانی یکی دیگر از مزایای ایران برای جذب توریست را تنوع آب و هوایی کشور دانست و تصریح کرد: ما همیشه حداقل سه فصل سال را همزمان در مناطق مختلف کشور داریم که در بسیاری از کشورها چنین شرایطی  وجود ندارد و در جذب توریست موثر است.

 

قدمت تاریخ و تمدن ایران به قدمت بشریت

وی  با بیان اینکه ایران به قدمت بشریت تاریخ و تمدن دارد، افزود: در بسیاری از کشورهای همسایه تاریخ و تمدنی وجود نداشته و تنها مناطقی بیابانی بوده اند، که در آنجا برج ساخته شده و یکی از مهمترین مزیت‌های گردشگری ایران نسبت به این کشورها سابقه تمدنی و تاریخی کشور است.

عضوکمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی،از مزیت‌های کشور برای جذب توریست را هزینه پایین مخارج دانست و گفت: گردشگران بین هزینه‌های کشورهای مختلف  ودرآمد سرانه کشورشان مقایسه کرده و کشور ما را کشور ارزانی می یابند، البته کشوری ارزان نه برای مردم خودمان بلکه برای کشورهای دارای درآمد ارزی و احساس می کنند رایگان به ایران سفر کرده و این افزایش سفر یک ظرفیت برای کشور است ./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet