هدر موبایل
1394/04/10 09:07:54
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کارخانه‌ای:

بازرسی‌های متعارف آژانس که در قالب توافق‌نامه پادمان است، می‌پذیریم

رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با بیان اینکه مقام معظم رهبری با بازرسی‌های متعارف آژانس موافقت فرمودند، گفت: بازرسی‌های متعارف آژانس شامل بازرسی‌هایی می‌شود که در قالب توافق‌نامه پادمان در بین تمامی اعضای آژانس انرژی اتمی اعمال می‌شود.
بازرسی‌های متعارف آژانس که در قالب توافق‌نامه پادمان است، می‌پذیریم رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با بیان اینکه مقام معظم رهبری با بازرسی‌های متعارف آژانس موافقت فرمودند، گفت: بازرسی‌های متعارف آژانس شامل بازرسی‌هایی می‌شود که در قالب توافق‌نامه پادمان در بین تمامی اعضای آژانس انرژی اتمی اعمال می‌شود. https://cdn.icana.ir/d/019/44130.jpg بازرسی‌های,متعارف,آژانس,که,در,قالب,توافق‌نامه,پادمان,است،,می‌پذیریم Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از تسنیم: ابراهیم کارخانه‌ای رئیس کمیته هسته‌ای مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع کارگزاران ایشان، خطوط قرمز اعلامی از سوی ایشان را حقوق مسلم ایران برشمرد و اظهار داشت:‌ فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در جمع کارگزاران نظام بسیار شفاف و روشنگر بود؛ ایشان مسایل حساس و کلیدی را به عنوان خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران مطرح کردند و این خطوط کف خواسته‌های ایران است.
وی مسئله طولانی بودن زمان اجرای توافق را یکی از نکات مهم سخنان رهبری دانست و گفت: همانطور که مقام معظم رهبری اشاره فرمودند زمانی طرفین باید به تعهدات خود عمل کنند، مسئله مهمی است و ضرورت دارد که حتما رعایت شود چراکه زمان فراتر از آن در جهت فلج کردن آن برنامه‌های هسته‌ای کشور محسوب می‌شود.

** طولانی‌شدن زمان توافق سبب توقف حرکت علمی و هسته‌ای کشور می‌شود
این نماینده مجلس ادامه داد: طولانی شدن این زمان از 10 تا 25 سال و فراتر از آن سبب می‌شود که حرکت علمی و هسته‌ای کشور متوقف شده و پویایی خود را از دست بدهد همچنین منابع انسانی و دانشمندان ما دچار سرخوردگی شوند لذا این زمان برای این است که چرخ‌دنده حرکت علمی، فنی و منابع انسانی جمهوری اسلامی را در حوزه هسته‌ای متوقف کنند لذا مقام معظم رهبری نکته بسیار کلیدی را مطرح کردند.
کارخانه‌ای تاکید کرد: اگر این زمان کاهش یابد، می‌توانیم از آن به عنوان یک فرصت استفاده کنیم تا برنامه هسته‌ای کشور را هدفمند و برنامه‌ریزی شده، دنبال کنیم لذا این زمان می‌تواند، بسیار موثر باشد منتها به شرط اینکه زمان مفیدی باشد نه اینکه به قدری طولانی باشد که برنامه هسته‌ای ایران را راکد و روزمره کند.
وی با بیان اینکه نکته دومی که رهبری اشاره کردند، مسئله آژانس انرژی اتمی و اینکه انجام تعهدات ما نباید منجر به تایید آژانس شود، یادآور شد: در طول 12 سال گذشته یکی از عواملی که سبب شد پرونده هسته‌ای ایران حل نشود و مفتوح باقی بماند و دایما دشمن از آن به عنوان توطئه استفاده کند، نقش آژانس انرژی اتمی در این پرونده بود. در حالیکه آژانس باید نقش قاضی را داشته باشد و قاضی هم باید بی‌طرف باشد اما اگر خودش یک طرف دعوا باشد، مسلم است که این دعوا هیچ‌گاه حل نخواهد شد و اگر هم حل شود، سعی می‌کنند به نفع طرف مقابل تمام شود.

** آژانس همواره برای استمرار توطئه غرب راه باز کرده است
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس برهمین اساس با اشاره به اقدامات آژانس انرژی اتمی گفت: در طول 12 سال گذشته آژانس اعلام کرده هیچ گونه انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکردیم اما همیشه به دنبال آن مطرح می‌کند که ما نمی‌توانیم اقدامات پنهان‌کارانه جمهوری اسلامی ایران را تایید کنیم. این یعنی آژانس راهی برای اعمال و استمرار توطئه‌های غرب باز کرده و هیچ انتهایی هم بر آن متصور نیست. این سیاست آژانس یکی از عواملی بوده که در طول 12 سال گذشته دشمن از آن استفاده کرده و رهبری با این فرموده خود راه این توطئه آژانس را بستند.
کارخانه‌ای خاطرنشان کرد: مسئله دیگری که رهبر انقلاب به آن اشاره فرمودند در رابطه با قدرت چانه‌زنی است. در مذاکرات هرکسی که دستش پرتر باشد، از قدرت چانه زنی بالاتری برخوردار است لذا باید در حوزه عمل آنچه را که در اختیار داریم، حفظ کنیم و به عنوان یک ابزار قدرت در جهت چانه‌زنی بیشتر و تبدیل آن به دارایی استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه مذاکره دو بخش "عملی و تولید دارایی" و "سیاسی و حقوقی" دارد، گفت: ما باید بتوانیم به بهترین وجه ممکن بخش عملی و تولید دارایی را در خدمت اهداف سیاسی و حقوقی که دنبال می‌کنیم، قرار دهیم و به این ترتیب باید این داده‌ها را نگه داریم و از آنها به بهترین نحو ممکن برای تامین منافع خود در حوزه سیاسی و حقوقی استفاده کنیم.

** باید از داده‌های ایران در جهت لغو تحریم‌ها استفاده کنیم
" متاسفانه اشتباهی که در توافق ژنو صورت گرفت این بود که در همان 6 ماه پس از توافق ایران تمامی تعهدات خود را انجام داد و دست ما خالی شد. به گونه‌ای که طرف مقابل توانست حتی بعد از توافقنامه یکسری تحریم‌های دیگر را اعمال کند. بنابراین باید آن بخشی که به ما مربوط می‌شود و باید به عنوان داده از آنها استفاده کنیم، به بهترین نحوه ممکن را در خدمت اهداف سیاسی و حقوقی خود که یک بخش از آن لغو تحریم‌ها است، قرار دهیم".
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس در بخش دیگری از سخنان خود بر نیاز آمریکا به توافق با ایران تاکید کرد و گفت: آنها بیشتر از ما نیاز به توافق دارند؛ جموری اسلامی ایران یگانه کشوری در جهان است که در طول 36 سال گذشته در مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا ایستاده و سبب شده سیاست‌های آمریکا چه در عرصه نظامی و چه در عرصه‌های دیگر در مواجه با ایران به شکست منجر شود. همین مسئله سبب شده ایران در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی از جایگاه بالایی برخوردار باشد.
کارخانه‌ای افزود: آمریکایی‌ها که در عرصه نظامی و سیاسی نتوانستند، از عزت و اقتدار ایران بکاهند و روز به روز هم بر اقتدار ایران اضافه شده است، این مذاکرات را بهترین فرصت می‌دادند تا بتوانند در قالب یک توافقنامه به خواسته‌های خود برسند و آن را به عنوان پیروزی بزرگ آمریکا بر ایران قلمداد کنند. براین اساس این مذاکره صرفا یک مذاکره هسته‌ای نیست و آمریکایی‌ها می‌خواهند از این مذاکرات در جهت پیروزی بر ایران استفاده کنند. لذا تیم مذاکره‌کننده باید علاوه بر حقوق هسته‌ای ملت ایران، از عزت، اقتدار و پیروزی 36 ساله ایران در معادلات منطقه‌ای و جهانی نیز حفاظت کند.

** تناظر در اجرائیات توافقنامه باید رعایت شود
وی با بیان اینکه نکته دیگر در فرمایشات مقام معظم رهبری لغو تحریم‌ها بود، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب به صورت شفاف و راهبردی مسئله تحریم‌ها را مورد بررسی قرار دادند و فرمودند در همان مرحله اول باید تحریم‌های بانکی، مالی و اقتصادی که در شورای امنیت و کنگره و دولت آمریکا علیه ایران اعمال شده، لغو شود.
نماینده مردم همدان در مجلس در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: نکته دیگر در فرمایشات مقام معظم رهبری این است که اجرائیات باید به صورت متناظر انجام شود یعنی در مقابل هر عملی که آنها در ابتدا انجام می‌دهند، ایران علمی انجام دهد. در این میان مسئله با اهمیت وزن این الزامات اجرایی است. اگر آنها یک خواسته‌ای را مطرح می‌کنند که ارزش زیادی ندارد و موقتی است و می‌توانند آن را نقض کنند، ما نیز در مقابل نباید یک داده ارزشمند را مطرح کنیم و این هوشمندی تیم مذاکره کننده را در رابطه با الزامات اجرایی متناظر می‌طلبد.

** ایران تنها بازرسی‌های متعارف در قالب توافقنامه پادمان را می‌پذیرد
کارخانه‌ای با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب در موضوع بازرسی‌ها گفت: ایشان به صورت شفاف با بازرسی‌های متعارف آژانس موافقت فرمودند. بازرسی‌های متعارف آژانس شامل بازرسی‌هایی می‌شود که در قالب توافق‌نامه پادمان در بین تمامی اعضای آژانس انرژی اتمی اعمال می‌شود. در واقع یک بازرسی متعارف نسبت به تمامی کشورهایی که عضو آژانس هستند، اعمال می‌شود ولی هرآنچه که خارج از آن باشد از قبیل دسترسی، بازدید یا بازرسی تحت هر عنوان از اماکن امنیتی، دفاعی، اسناد، اطلاعات و دانشمندان ممنوع است و رهبری این قسمت را از بازرسی‌های متعارف جدا کردند لذا بازرسی‌های متعارف بازرسی است که این موارد در آنها وجود نداشته باشد.
وی اضافه کرد: نکته دیگر در سخنان مقام معظم رهبری مسئله تحقیق و توسعه است. در واقع موتور حرکت هر کشور به سوی پیشرفت بستگی به توجه آن کشور به تحقیق و توسعه دارد. هرچقدر در کشوری به تحقیق و توسعه توجه شود و تحقیق و توسعه وارد چرخ‌دنده توسعه علمی و صنعتی شود، آن کشور از پیشرفت و اقتدار بیشتری برخوردار خواهد شد.
" نکته مهم این است که در تحقیق و توسعه نباید مرزی وجود داشته باشد. تحقیق یعنی حرکت  رو به جلو که مرزپذیر و محدودیت‌بردار نیست. در حالیکه طرف غربی در این مذاکرات به دنبال این است که تحقیق و توسعه را به صورت محدود به ما اعمال کند که این نوع تحقیق و توسعه ارزشی ندارد؛ آنها به دنبال این هستند که در طول این مدت 10 ساله که ما آن را قبول نداریم و معتقدیم باید کاهش یابد، تحقیق و توسعه وارد چرخه صنعت هسته‌ای کشور نشود".

** حاصل تحقیق و توسعه باید وارد چرخه عملیاتی صنعت هسته‌ای کشور شود
رئیس کمیته هسته‌ای مجلس با بیان اینکه در مسئله تحقیقات محدودیت عملیاتی و محدودیت زمانی نباید وجود داشته باشد، تاکید کرد: مسئله بعدی موضوع ساخت و ساز است یعنی باید بتوانیم الزامات لازم را برای اینکه حاصل تحقیق وارد چرخه صنعت هسته‌ای کشور بشود، مهیا کنیم که مقام معظم رهبری از آن به عنوان ساخت و ساز یاد کردند. اگر قرار باشد تحقیق با یک دستگاه سانتریفیوژ انجام شود و بعد از آنکه تحقیق به پایان رسید و توانستیم به "سو"ی مورد نیاز از آن سانتریفیوژ دست یابیم، نتوانیم آن سانتریفیوژ را به صورت انبوه بسازیم، آن تحقیق به چه دردی می‌خورد؟ بنابراین رهبری به این نکته اشاره کردند که حاصل تحقیق و توسعه باید وارد چرخه عملیاتی صنعت هسته‌ای کشور شود.
کارخانه‌ای در ادامه سخنان خود تاکید کرد: تیم مذاکره کننده باید یک ضمانت اجرایی برای این توافقنامه لحاظ کند. موردی که در توافقنامه ژنو جای آن خالی بود و طرف مقابل از آن فضای خالی استفاده کرد و 3 روز پس از توافقنامه ژنو اتحادیه اروپا 16 شرکت را و کمتر از 3 هفته از گذشت توافق‌نامه ژنو، آمریکایی‌ها 14 شرکت و 5 شخصیت را تحریم کردند اما ما در مقابل هیچ کاری انجام ندادیم و توافقنامه همچنان به قوت خود باقی ماند و آمریکایی‌ها از آن به نفع خود بهره‌برداری کردند.
"اگر در توافقنامه ژنو قید می‌شد هرگونه نقض یا اعمال تحریم‌ جدید منجر به لغو توافقنامه می‌شود، آمریکایی‌ها نمی‌توانستند آن تحریم‌ها را انجام دهند لذا باید در توافقنامه قید شود که نقض یا اعمال تحریم جدید منجر به لغو توافقنامه می‌شود و ایران در هر ظرفیت و سطحی در چارچوب ان‌پی‌تی فعالیت‌های هسته‌ای خود را انجام خواهد داد".

** تایید رهبری از تیم مذاکره کننده مسئولیت این تیم را به مراتب افزایش می‌دهد
وی خطاب به تیم مذاکره‌کننده توصیه کرد در توافقنامه از لغاتی استفاده کنند که در عرف بین‌الملل معنای کاملا شناخته شده و شفافی دارد چراکه مقام معظم رهبری هم فرمودند که توافقنامه باید شفاف، واضح و غیرقابل تفسیر باشد. لذا باید هوشمندی لازم را نشان دهند.
رئیس کمیته هسته‌ای در پایان سخنان خود تصریح کرد: برای تیم مذاکره‌کننده همین بس که مقام معظم رهبری از آنها به عنوان افرادی شجاع، امین، غیور و متدین نام بردند و این نوع تمجید و تایید رهبری از تیم مذاکره کننده مسئولیت این تیم را به مراتب افزایش می‌دهد و ان‌شاءالله این تیم مصداق عملی فرموده‌های رهبری در صحنه عمل در عرصه توافق باشند.
انتهای پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet