ایام محرم 1398
1394/04/10 12:47:26
سرویس فرهنگی
منظری توکلی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری مطرح کرد:

دور شدن دانشگاه‌ها از سیاست‌زدگی، راه تحقق محورهای علم و فنآوری برنامه ششم توسعه

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی از محورهای علم و فنآوری سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است٬ مفاد این برنامه را قابل دسترسی و عملیاتی شدن عنوان کرد.
دور شدن دانشگاه‌ها از سیاست‌زدگی، راه تحقق محورهای علم و فنآوری برنامه ششم توسعه عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی از محورهای علم و فنآوری سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده است٬ مفاد این برنامه را قابل دسترسی و عملیاتی شدن عنوان کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/80323.jpg دور,شدن,دانشگاه‌ها,از,سیاست‌زدگی،,راه,تحقق,محورهای,علم,و,فنآوری,برنامه,ششم,توسعه Icana

علیرضا منظری توکلی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه در خصوص محور "دستیابی به رتبه اول منطقه در علم و فناوری و تثبیت آن با اهتمام به تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری" بیان داشت: یکی از موارد مهم برنامه ششم توسعه علم و فنآوری است و اگر بخواهیم به آن چشم انداز دسترسی پیدا کنیم بهترین راه ایجاد بستر مناسب برای  رشد علمی است. در این راستا دانشگاه‌ها باید به دور از سیاست زدگی باشند. مسئولان و جمع رؤسای دانشگاه‌ها به جای فکر به مسائل سیاسی به مسائل علمی فکر کنند این می‌تواند بستر و زمینه رشد و توسعه علم و فنآوری را آماده کند.

نماینده مردم بافت در مجلس نهم اضافه کرد: آرامش دانشگاه‌ها مهم‌ترین عامل پیشرفت و دستیابی به سیاست‌های کلی علم و فنآوری در برنامه ششم است و ما باید سازوکارهای لازم برای رسیدن به این سیاست‌ها را فراهم کنیم که از جمله این سازوکارها تخصیص بودجه است. توجه به پژوهشگران و افرادی که در این حوزه در حال کارو تلاش هستند نیز از موارد دیگری است که باید در این محور موردتوجه قرار گیرد. توجه به جوانانی که به دنبال کار علمی هستند و توجه مخصوص به جوانان می‌تواند ما را برای رسیدن و تحقق این سیاست‌ها کمک کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: رسیدن به رتبه اول منطقه در علم و فنآوری برای ما قابل دسترسی است٬ ما در بحث‌های هواوفضا٬ نانوتکنولوژی و فنآوری هسته‌ای جایگاه مناسبی در بین کشورهای منطقه پیدا کرده‌ایم و رسیدن به رتبه نخست قابل دسترس است.

توجه به معیشت فرهنگیان، محور مهم اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

منظری توکلی درباره محور "اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و تأکید بر دوران تحصیلی کودکی و نوجوانی" بیان داشت: فکر می‌کنم یکی از موارد مهم این محور توجه به معیشت فرهنگیان است٬ فراهم آوردن امکانات لازم برای عملیاتی شدن این مقوله بسیار مهم به شمار می‌رود یکی از امکانات مهم بودجه است که در رأس مشکل فرهنگیان قرار دارد باید به این محور توجه شود منزلت اجتماعی٬ اقتصادی و علمی معلم باید ارتقا پیدا کند. همه باید دست به دست دهیم تا بدین امر مهم جامه عمل پوشانده شود.

توسعه آموزش‌های فنی حرفه‌ای و مهارتی، بهترین راه کاهش نرخ رشد بیکاری

نماینده مردم بافت در مجلس نهم درباره محور "افزایش سهم آموزش‌های مهارتی در نظام آموزشی کشور" خاطرنشان کرد: در سیاست‌های کلی برنامه ششم که رهبر انقلاب فرمودند 19 مورد به طور مستقیم و غیرمستقیم به آموزش‌های فنی حرفه‌ای و مهارتی اشاره شده است. اگر بخواهیم نرخ رشد بیکاری را کاهش دهیم و فرهنگ کار را در کشورمان حاکم کنیم یکی از بهترین راه‌ها توسعه آموزش‌های فنی حرفه‌ای و مهارتی است کما این که آقا در تمام مواردی که در سیاست‌های شش گانه اعلام کردند همواره بر تحول ظرفیت علم و فنآوری واشتغال تأکید داشتند.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد: مقام معظم رهبری هم اشاره فرمودند که بهترین حل مشکل بیکاری جوانان توجه به مهارت‌های فنی و حرفه‌ای و آموزش از ابتدایی تا پایه است. ما باید دراین‌باره فرهنگسازی کنیم٬ علاوه بر رسانه‌ها و صداوسیما٬ آموزش و پرورش شرایطی ایجاد کند که بچه‌ها در مدرسه آموزش ببینند. الان بسیاری از کشورها از طریق مدارس به بسیاری از اهداف دسترسی پیدا می‌کنند ما هم باید این را پیاده کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet