ایام محرم 1398
1394/04/12 09:30:00
سرویس فرهنگی
ندیمی با اشاره به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه:

مباحث فرهنگی به ارتباطات متعادل با دنیا نیاز دارد، نه منفعل شدن

سخنگوی فراکسیون فرهنگ، رسانه و هنر مجلس با اشاره به اینکه فرهنگ، اقتصاد، اجتماع، سیاست و... به هم مرتبط هستند، بر ضرورت در نظر گرفتن ضعف‌های برنامه پنجم توسعه در نگارش برنامه ششم تاکید و تصریح کرد: به همین دلیل رهبری بخشی از برنامه پنجم مانند پیوست فرهنگی را در سیاستهای کلی و کلان برنامه جدید باز هم تکرار کرده‌اند.
مباحث فرهنگی به ارتباطات متعادل با دنیا نیاز دارد، نه منفعل شدن سخنگوی فراکسیون فرهنگ، رسانه و هنر مجلس با اشاره به اینکه فرهنگ، اقتصاد، اجتماع، سیاست و... به هم مرتبط هستند، بر ضرورت در نظر گرفتن ضعف‌های برنامه پنجم توسعه در نگارش برنامه ششم تاکید و تصریح کرد: به همین دلیل رهبری بخشی از برنامه پنجم مانند پیوست فرهنگی را در سیاستهای کلی و کلان برنامه جدید باز هم تکرار کرده‌اند. https://cdn.icana.ir/d/019/73192.jpg مباحث,فرهنگی,به,ارتباطات,متعادل,با,دنیا,نیاز,دارد،,نه,منفعل,شدن Icana

ابوذر ندیمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به تحلیل و بررسی محورهای فرهنگی برنامه ششم که از سوی رهبری به ریاست جمهوری ابلاغ شده است پرداخت و درباره یکی از این محورها باعنوان «توجه ویژه به توسعه و تجلی مفاهیم، نمادها و شاخص‌های هویت اسلامی– ایرانی در ساختارهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور»، توضیح داد:‌ توسعه از دیدگاه اسلامی - ایرانی در مباحث اجتماعی، فرهنگی، افتصادی، سیاسی و... با توسعه به طور عام تفاوت دارد و این تفاوت‌ها قابل بیان است. به تعبیر دیگر با در  نظر گرفتن شاخص‌های هویت اسلامی - ایرانی این سوال مطرح است که چگونه می‌توان با استفاده از این رویکرد، مفاهیم و روش‌های برنامه توسعه را مجزا از غرب و دیگر الگوها، تعریف کرد.  

اجرای مفهوم اسلامی- ایرانی در ساختارها؛ یعنی مردم ولی نعمت حکومت باشند

نماینده مردم لاهیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اجرای مفهوم اسلامی- ایرانی در اهداف توسعه همچون ایجاد اشتغال، تولید بیشتر، ایجاد خاستگاه اقتصادی متناسب، کاهش نابرابری، کاهش فاصله طبقاتی، افزایش رفاه، سواد و... یعنی اینکه مردم ولی نعمت حکومت هستند و اهداف و برنامه‌های حکومت به دنبال مردم تعریف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران در برنامه‌های خود فصل‌های مشترک بسیاری با دنیا دارد، افزود:  مثلا هر فردی از اصطلاح «حقوق بشر» برداشتی دارد؛ برخی از این واژه بی بند و باری و برخی دیگر رعایت حقوق دیگران را  تعریف می‌کند. هر دو حقوق بشر را مورد توجه قرار داده‌اند اما یکی برای جامعه ضرر خواهد داشت و دیگری رعایت حقوق دیگران را به دنبال دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در ابعادی همچون مباحث آموزشی و برنامه‌ریزی، تکنولوژی فناوری صنعتی و وسایل ارتباط جمعی باید اهداف فرهنگی هم تعریف کرد؛ یعنی باید دید چه ابعادی در ضرورت‌های سیاستگذاری‌های فرهنگی قابل بسط هستند. در واقع واژه‌ها، مفاهیم و عناوین مورد نظر رهبری می‌توانند به مسئولان یک رویکرد ارائه دهد و اگر قرار است مدلی از توسعه را در ایران تعریف کرد که قابل استناد برای جوامع دیگر باشد باید تناسب آن را با شرایط کشور و اهداف مختلف دولت و حکومت در نظر گرفت.

برنامه ششم برشی از قوانین دیگر

ندیمی با تاکید براینکه برنامه ششم مانند هر برنامه دیگری خلق یک برنامه کاملا جدید محسوب نمی‌شود و برشی از قوانین دیگر است، افزود: رویکردهای مورد نظر را باید نسبت به انسان، اجتماع، اقتصاد و مباحثی نظیر آن با تاثیرپذیری از فرهنگ ایرانی و اسلامی دنبال و اجرا کرد.

سخنگوی فراکسیون رسانه و هنر افزود: در امور اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... مکاتبی وجود دارند که جامعه ایران به نوع نگرش آنها اعتقاد بیشتری دارند تا مثلا مکاتبی همچون اومانیسم، سوسیالیسم، لیبرالیسم و آزادی‌های بی حد؛ بنابراین توجه ویژه به توسعه و تجلی مفاهیم نمادها و شاخص‌های هویت اسلامی - ایرانی در ساختار سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور مهم و ضروری است.

اهمیت «عدالت در توسعه» برای جامعه ایران

وی معتقد است در مبحث توسعه، «عدالت در توسعه» برای جامعه ایران مهم است نباید به سمتی رفت که یک فرد هزاران هزار تومان داشته باشد و دیگری مهتاج نان شب باشد.

عضو هیات رئیسه فراکسیون اقتصادی با بیان اینکه ایران می‌خواهد با همه دنیا تعامل داشته باشد اما به شرط آنکه استقلال کشور حفظ شود ضمن آنکه در مباحث فرهنگی ارتباطات متعادل با دنیا مد نظر است و نه منفعل شدن، گفت: بنابراین طبق بیانات رهبری؛ باید اولا توجه همه جانبه باشد یعنی علاوه بر توجه به ظواهر به ابعاد محتوای هم توجه شود، ثانیا نباید صرفا عنوان را ملاک قضاوت قرار داد بلکه باید هویت تعریف کرد.

 

 

ندیمی همچنین درباره یکی دیگر از محورهای مورد نظر مقام معظم رهبری باعنوان «اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور و تهیه پیوست فرهنگی برای طرح‌های مهم»، گفت: اگر رهبر معظم انقلاب در برنامه ششم توسعه، اجرای نقش مهندسی فرهنگی کشور و ... را مورد نظر قرار می‌دهند، یعنی بین همه برنامه‌های نوشته شده رابطه وجود دارد، درواقع فرهنگ، اقتصاد، اجتماع، سیاست و... به هم مرتبط هستند و نکته دوم اینکه هر فعالیتی بعد فرهنگی هم دارد یعنی وقتی یک کارخانه زده می شود ویژگی‌های فرهنگی آن را نیز باید در نظر گرفت. مثلا لازم است دقت شود یک کارخانه صنعتی با بافت، اقلیم و فرهنگ مردم آن منطقه چه ارتباطی برقرار کند. 

در نظر گرفتن بعد فرهنگی برای همه طرح‌ها

سخنگوی فراکسیون رسانه و هنر اضافه کرد: حتی احداث یک اتوبان می‌تواند ابعاد فرهنگی پیدا کند، احداث یک اتوبان از جهات مختلفی مانند حفظ هویت، معماری، آثار باستانی و ربط شهرها به یکدیگر با ویژگی‌های فرهنگی مختلف قابل تامل است. مثلا می‌توان ساختمان‌های یکی از شهری کشور را با توجه به فرهنگ و هنر آن شهر کاملا ایرانی - اسلامی ساخت و برعکس آن عمل کرد؛ بنابراین بندی که رهبر انقلاب به آن تاکید دارند، اشاره به این نکته دارد که باید برای همه طرح‌ها خصوصا طرح‌های ماندگار از ابتدا علاوه بر نگاه اقتصادی و مهندسی بعد فرهنگی را هم در نظر گرفت.

در نظر گرفتن ضعف‌های برنامه قبلی در برنامه ششم

ندیمی همچنین درباره میزان اجرا و عملی شدن برنامه پنجم توسعه توضیح داد: برخی از برنامه‌ها به دلیل تحریم و یا موانع دیگر اجرای آن‌ها به حد نهایی نرسیده است، همچنین لازم است سیاست‌ها و برنامه‌ها را تا رسیدن به هدف اصلی ادامه داد.

سخنگوی فراکسیون رسانه و هنر با تاکید براینکه باید در برنامه ششم ضعف‌های برنامه قبلی را در نظر گرفت، افزود: چراکه به همین دلیل رهبری بخشی از برنامه پنجم مانند پیوست فرهنگی را در برنامه جدید باز تکرار کرده‌اند و همچنین برخی از برنامه‌ها هم به دلیل عمل نشدن باید در برنامه ششم تکرار شوند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet