هدر موبایل
1394/04/12 13:15:14
سرویس بین الملل
منازعات آمریکا و روسیه از اروپای شرقی به شمال منتقل می شود

قطب هارتلند جنگ سرد

ایالات متحده و جمهوری فدراتیو روسیه رسما وارد جنگ سرد با یکدیگر شده اند ، این دو با بازطراحی الگوهای بلوک غرب و بلوک شرق منافع خود را مطالبه می کنند. در میان معادلات قطب شمال به عنوان کانون اصلی منازعات جایگزین اوکراین و کشورهای دریای بالتیک خواهد شد
قطب هارتلند جنگ سرد ایالات متحده و جمهوری فدراتیو روسیه رسما وارد جنگ سرد با یکدیگر شده اند ، این دو با بازطراحی الگوهای بلوک غرب و بلوک شرق منافع خود را مطالبه می کنند. در میان معادلات قطب شمال به عنوان کانون اصلی منازعات جایگزین اوکراین و کشورهای دریای بالتیک خواهد شد https://cdn.icana.ir/d/019/110274.jpg قطب,هارتلند,جنگ,سرد Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه بین الملل: معادلات از سرگیری جنگ سرد میان روسیه و آمریکا که در جریان «انقلاب آبی اوکراین» زده شد ، هر روز ابعاد جدیدی به خود می گیرد. هفته گذشته روسیه اعلام کرد که پایگاه راداری و جنگنده  های خود را در قطب شمال مستقر خواهد کرد.

روسیه از سال گذشته میلادی اقدامات برای ایجاد زیرساخت های نظامی در جزیره های قطب شمالی آغاز کرد. این زیرساخت ها به تجهیزات هواپیمایی، پدافند هوایی و موشکی و دیگر واحدهای نظامی مورد نیاز خواهد مجهز خواهد بود. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در دسامبر سال 2014، دکترین نظامی جدید و تجدید نظر شده این کشور را تائید کرد که دفاع از منافع ملی روسیه در قطب شمال را در اولویت قرار می دهد.روسیه در ماه مارس یک رزمایش گسترده نظامی در منطقه قطب شمال برگزار کرد که در آن 8 هزار سرباز، 110 هواپیما و 50 کشتی و زیر دریایی مشارکت داشتند.

در اقدامی جالب ، روس ها با پهپادهای تاخیون و اِلِرونِ 3  که قادر به پوشش دادن منطقه ای به وسعت 150 کیلومتر (93 مایل) هستند و می توانند اطلاعات تصویری را حتی در شب گرفته و ارسال کنند؛ اوضاع قطب شمال را به صورت لحظه ای زیر نظر گرفته اند.

عباسعلی منصوری آرانی،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری خانه ملت در تحلیل وضعیت ایجاد شده گفت : « روسیه در معادلات جهانی دارای دو نقطه تحولی پس از جنگ جهانی دوم و فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی هستند. رفتارهای روسیه در این دو مرحله اگر واکاوی شود متوجه می شویم،کرملین نقشه های ارتش سرخ را بازطراحی کرده است.

وی در ادامه گفت: « روسیه که پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی تمام اقمار خود را از دست داد اما توانست تا حدودی عمق نفوذ خود را حفظ کند. علی رقم این شرایط روسیه از یک قدرت تاثیرگذار جهانی به کشوری دسته دوم تبدیل شد. تنزل جایگاه مسکو موجب پایان جنگ سرد شد.»

به گفته منصوری آرانی ، « روسیه پس از فروپاشی شوروی در سال 1990 و در طی 20 سال دست به بازسازی زیرساخت های نظامی و اقتصادی کرملین زد. روسیه احیا شده در سال 2010 وارد بازی جنگ سرد و نبرد با ایالات متحده شد. امریکایی ها در واقع با تحریک معترضان اوکراینی که منجر به سقوط استراتژیک ترین حوزه نفوذ کرملین شد ، جرقه جنگ سرد را زدند.»

وی با بیان این که « برخلاف پیش بینی های کاخ سفید،کرملین اجازه به نتیجه رسیدن انقلاب آبی اوکراین را نداد.» ، گفت: «روسیه با پتک آهنین جواب پیش روی آمریکا را در حوزه نفوذ خود داد ؛ روس گرایان شرق اوکراین به نوعی دیوار برلین را در این کشور به موازات ازسرگیری جنگ سرد ، احداث کردند. تبدیل اوکراین به قسمت شرقی و غربی موضوعی است که خاطره تقسیم آلمان را پس از جنگ سرد میان روسیه و امریکا در ذهن زنده می کند.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: « روسیه در سال 2014 پس از برآورد معادلات جدید جنگ سرد ، دکترین خود را تغییر داد. براساس استراتژی جدید کرملین ، قدرت موشکی و زرادخانه های اتمی روسیه به شکلی غیرقابل هضم برای امریکایی ها بازسازی شد.مساله اساسی در دکترین روسیه برای ایالات متحده و اتحادیه اروپا این است که مسکو رسما اعلام کرده است که برای حفاظت از منافع کرملین خود را محق به استفاده ازتسلیحات اتمی در هر نقطه ازجهان دانسته است و پوتین اعلام کرده است که تهدیدات را در مبدا پاسخ خواهد داد.»

وی اگرچه «کانون بحران جنگ سرد را در اوکراین و دریای بالتیک» می داند ولی در ادامه می گوید: « قطب شمال در آینده نه چندان دور به کانون اصلی منازعات تبدیل خواهد شد.»

منصوری آرانی می گوید: « یخ های قطب درحال ذوب شدن هستند و بستر این سرزمین دارای منابع غنی نفت و گاز می باشد. این موضوع می تواند موجب چرخش منابع تامین انرژی از خاورمیانه به قطب شمال شود. در این وضعیت که روسیه همواره از قدرت هژمونی انرژی خود برای فشار به اتحادیه اروپا استفاده می کند ، دارای اهمیت است.»

وی که سابقا رئیس دانشگاه جنگ نیز بوده است ، گفت: « اهمیت نظامی قطب شمال در معادلات جنگ سرد نوین به شدت تعیین کرده است. روسیه در ماجرای شبه جزیره کریمه نشان داد که برای حفاظت از منافع خود به هیچ عنوان حاضر به عقب نشینی نمی باشد و در این راه هیچ ترسی از تبدیل جنگ نیابتی به جنگ مستقیم ندارد. در قطب شمال احتمالا در آینده شاهد رویارویی قدرت ها خواهیم بود.»

نکته جالب در رابطه با توجه کرملین به قطبب شمال این است که روسیه در سال 2001 مدارک مالکیت قطب شمال را به سازمان ملل متحد ارائه کرد که مورد پذیرش قرار نگرفت.در سال 2007 ،« آرتور چیلینگاروف»  که در مورد قطب تحقیق می کند، یک پرچم روسیه را با استفاده از زیر دریایی در بستر دریا و زیر قطب شمال به اهتزاز درآورد، بحث مالکیت قطب شمال شدت گرفت.

بنا به اظهارات یک مقام ارشد روس، کرملین این حرکت را با هدف و برنامه انجام داده و «چیلینگاروف مطابق دستورات حزب حاکم روسیه متحد عمل کرده است.» نکته جالب تر اینجاست که وی در همان زمان ، یعنی 8سال پیش از سوی ولادیمیرپوتین مورد تمجید قرار گرفت.  دیمیتری راگوزین، نماینده روسیه در ناتو گفته است: «قرن 21 شاهد جنگ بر سر منابع خواهد بود و روسیه نمی تواند بازنده این جنگ باشد.»

مساله قابل تامل درباره معادلات جنگ اینجاست که چینی ها نیز مانند رفقای خود در کرملین اقدام به توسعه اراضی در شاهراه دریای چین جنوبی زده است. پکن با ایجاد جزایرمصنوعی«اسپارتلی» هویت کشورهای خاوردور را به چالش کشیده است. بازطراحی کانال های بلوک شرق موضوعی است که ذهن پنتاگون را به شدت با خود درگیر کرده است.

منصوری آرانی در رابطه با رویکرد ایالات متحده گفت: « آمریکایی ها در مواجهه با روسیه وچین از برخورد مستقیم دوری می کنند ولی از طریق ایجاد جنگ نیابتی تلاش می کنند که اهداف خود را تامین کنند. در مورد روسیه که دغدغه اصلی واشنگتن است موضوع اوکراین و انقلاب های مخملی اقدامی است که در دستور کار قرار گرفت ولی به نتایج دلخواه منتهی نشد.»

وی در ادامه افزود: « روسیه در پرونده اوکراین نشان داد که هر جایی که آمریکایی ها نفوذ کنند ، این سرزمین های همانند اقمار اتحادیه جماهیرشوروی در مدار کرملین قرار می گیرند. روسیه در مورد کشورهای دریای بالتیک نیز رسما هویت آنها را زیر سوال برده است و در کشورهایی نظیر ارمنستان که اخیرا مقصد انقلاب های مخملی شده اند در صورت احساس خطر به خاک روسیه ملحق خواهند شد.»

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید براین که « آمریکایی ها به شدت از رویارویی مستقیم در جنگ سرد واهمه دارند و برهمین اساس تلاش می کنند که دامنه جنگ نیابتی را گسترش دهند»،گفت: « واشنگتن تلاش می کند با تحریک دیگر کشورهای سهیم در قطب شمال ، کرملین را تحت فشار قرار دهد ولی در مقابل روسیه به صورت مستقیم آمریکایی ها را در قطب شمال به چالش می کشد.»

روسیه، نروژ، کانادا، دانمارک، گرینلند و آمریکا که سواحل همجوار قطب شمال دارند، این قلمروی غنی را از آن خود اعلام کرده اند. بنا به کنوانسیون سازمان ملل در مورد قوانین قلمروی آبی، کشوری که دارای ساحل است می تواند حقوق اقتصادی منابع طبیعی را که تا 200 گره دریایی (370 کیلومتر)، فراتر از قلمرو خاکی خود روی یا زیر بستر دریای همجوارش قرار دارد، به خود اختصاص دهد.اما اگر سکوی قاره ای بیشتر از این فاصله باشد کشور مزبور باید به کمیسیون رسیدگی کننده در سازمان ملل مدارکی ارائه دهد تا این کمیته در باره قلمروی مورد بحث توصیه هایی را اعلام کند.

منصوری آرانی در انتها گفت:« قطب شمال به دلایل متعددی که گفته شد موجب انتقال عنوان سرزمینی "هارتلند" از اروپای شرقی به قطب شمال خواهد شد. در استراتژی های کلان نظامی ، سیاسی و اقتصادی حاکمیت بر هارتلند به منزله تبدیل شده به قدرت هژمون در معادلات جهانی است و این موضوع موجب تشدید منازعات در قطب شمال خواهد شد.»

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet