هدر موبایل
1394/04/14 13:12:20
سرویس اجتماعی
فولادگر:

اعتبار 48 میلیونی برای احیای زاینده رود ناچیز است/ ضرورت اجرایی شدن مصوبات شورای عالی آب

نماینده مردم اصفهان در مجلس بهترین راه برای احیای زاینده رود را اجرای مصوبات شورای عالی آب خواند وگفت: تخصیص ۴۸۰ میلیارد ریال برای احیای زاینده رود و تکمیل پروژه های نیمه تمام زیست محیطی بسیار جزئی و ناچیز است.
اعتبار 48 میلیونی برای احیای زاینده رود ناچیز است/ ضرورت اجرایی شدن مصوبات شورای عالی آب نماینده مردم اصفهان در مجلس بهترین راه برای احیای زاینده رود را اجرای مصوبات شورای عالی آب خواند وگفت: تخصیص 480 میلیارد ریال برای احیای زاینده رود و تکمیل پروژه های نیمه تمام زیست محیطی بسیار جزئی و ناچیز است. https://cdn.icana.ir/d/019/46251.jpg اعتبار,48,میلیونی,برای,احیای,زاینده,رود,ناچیز,است/,ضرورت,اجرایی,شدن,مصوبات,شورای,عالی,آب Icana

حمیدرضا فولادگر در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره علل خشک شدن زاینده‌رود، گفت: برداشت‌های بی‌رویه، بهم خوردن رژیم حقوقی زاینده‌رود، طولانی شدن طرح‌های انتقال آب،  کاهش بارش‌ها نسبت با سال‌های گذشته و صرفه جویی نکردن در مصرف آب حوزه های تولید، کشاورزی، صنعت و شرب سبب شده تا وضعیت زاینده رود به شکل امروزی در آید.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: پس از خشکی زاینده‌رود و باتلاق گاوخونی اصفهان، شورای عالی آب در دی ماه 92 طبق مصوبه 9 بندی مقرر کرد تا اقداماتی برای احیای زاینده‌رود با اتخاذ روش‌هایی برای جاری شدن آب در رودخانه انجام گیرد.

وی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی آب، وزارت نیرو مکلف شده تا از برداشت‌های بی رویه آب زاینده رود جلوگیری کند، همچنین برداشتهایی اضافی آب لغو و کنترل هوشمند آب، طبق تخصیص‌های وزارت نیرو برای پروژه های کارشناسی شده انتقال آب انجام گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: آب زاینده رود تنها از آبان 93 تا خرداد سال جاری سه مرتبه جریان پیدا کرده است، اما در حال حاضر جریان آب قطع است و تنها آب حداقلی برای جلوگیری از خشک شدن رودخانه در جریان است، البته به پساب های تصفیه خانه ها هم اجازه داده شده تا در زاینده رود جاری و به باتلاق گاو خونی ریخته شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن در مجلس نهم، درباره تخصیص 480 میلیارد ریال توسط دولت برای احیای زاینده رود و تکمیل پروژه های نیمه تمام مربوط به عرصه های منابع طبیعی اصفهان، گفت: پروژه انتقال آب بهشت آباد همان طرح بزرگ احداث تونل بهشت‌آباد است که آب را به فلات مرکزی منتقل می‌کند اما نداشتن روش‌های مناسب و منابع مالی سبب توقف این پروژه شده است، همچنین تکمیل تونل سوم کوهرنگ یکی دیگر از پروژه های نیمه تمامی است که به یک سد احتیاج دارد اما هنوز از پمپاژ آب برای انتقال استفاده می شود.

فولادگر تاکید کرد: برای تکمیل پروژه های زیست محیطی و منابع طبیعی و احیای زاینده رود مبلغ 480 میلیارد ریال ناچیز است، این مبلغ یک بیستم بودجه مورد نیاز پروژه انتقال آب به فلات مرکزی است، همچنین برای تکمیل عملیات تونل سوم کوهرنگ نیز بسیار جزئی است ولی می توان زمین‌های مورد نیاز برای سدسازی را آزاد کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گفت: هرچند 480 میلیارد ریال، در مقابل اعتبار مورد نیاز احیای زاینده رود قابل ملاحظه نیست اما امیدواریم با اجرای مصوبات شورای عالی آب شاهد زنده شدن زاینده رود باشیم.

گفتنی است: اخیرا دولت از تخصیص اعتباری با مبلغ 480 میلیارد ریال برای احیای زاینده رود و تکمیل پروژه های نیمه تمام مربوط به عرصه های منابع طبیعی اصفهان خبر داده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet