خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1394/04/13 17:32:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

پیام ظریف، هشدار منطقی به 1+5 بود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: پیام ویدئویی وزیر امورخارجه به کشورهای۱+۵ پیام و هشدار منطقی به طرف مقابل در مذاکرات هسته ای بود مبنی بر این که آیا آنها قصد دارند همچنان در دنیای سنتی گذشته سیر کنند یا می خواهند خود را با واقعیت های حال و آینده تطبیق دهند.
پیام ظریف، هشدار منطقی به 1+5 بود عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: پیام ویدئویی وزیر امورخارجه به کشورهای1+5 پیام و هشدار منطقی به طرف مقابل در مذاکرات هسته ای بود مبنی بر این که آیا آنها قصد دارند همچنان در دنیای سنتی گذشته سیر کنند یا می خواهند خود را با واقعیت های حال و آینده تطبیق دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/88161.jpg پیام,ظریف،,هشدار,منطقی,به,1+5,بود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایرنا: عباسعلی منصوری آرانی افزود: محمد جواد ظریف روز گذشته در پیام ویدئویی خود مطالب بسیار مهمی را خطاب به کشورهای 1+5 با شناخت کامل شرایط و مختصات مذاکرات هسته ای در مرحله پایانی بیان کرد.
وی ادامه داد: این پیام هشداری به طرف مذاکره کننده است که اگر توانستند از شرایط سنتی حاکم بر تفکراتشان عبور کنند، می توانند در آینده به صورت منطقی تر و واقعی تر حضور داشته باشند، در غیر این صورت باید در رویاهایی باشند که با مختصات حال و آینده منطبق نیست.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: تطابق نداشتن مختصات حال و آینده با نوع برخورد های آنها، تنش ها را بیش از پیش خواهد کرد و این برای دنیا مطلوب نیست.

**پیام ظریف حاصل سال ها تجربه از معادلات بین المللی بود
منصوری آرانی همچنین اظهارداشت: پیام ویدئویی ظریف حاصل سال ها تجربه و فهم از معادلات بین المللی، چینش قدرت ها و مذاکرات بود که به صورت صریح، روشن و واضح آن را بیان کرد تا طرف مقابل بیش از پیش با واقعیت ها آشنا شود.
وی ادامه داد: مذاکرات هسته ای در حال حاضر به یک نقطه حساس رسیده و نقطه عطف سال های مذاکره، دو سال گذشته بود که شرایط خیلی ویژه ای داشتیم.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین گفت: شاید در طول تاریخ مذاکرات رسمی کمتر مذاکراتی بوده که در طول یک سال و نیم توانسته است پنج کشور دارای حق وتو و عضو دائم شورای امنیت را دور هم جمع کند و وزرای خارجه وقت خود را به این موضوع اختصاص دهند.
منصوری آرانی افزود: این موضوع نشان دهنده آن است که یک این مساله بسیار حساس بین المللی و فراتر از موضوعاتی است که ما پیرامون آن مطالبی بیان می کنیم.
وی خاطرنشان کرد: مذاکرات هسته ای با ایران اگر با موفقیت به پایان رسید، می تواند قطعه ای از یک پازل چینش قدرت های بین المللی و حرکت در مسیری باشد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای و بین المللی در معادلات قدرت ها نقش آفرینی و در موضوعات بین المللی ایفای نقش کند.
وی ادامه داد: تمایل جهانی باید بر این باشد که جمهوری اسلامی ایران با عمق استراتژیکی که دارد در معادلات بین المللی ورود پیدا کند همانطور که تا کنون نیز در برخورد با تروریست و ایجاد آرامش و ثبات منطقه ای تلاش های بی بدیلی را انجام داده است.
نماینده مردم کاشان در مجلس همچنین گفت: کشورهای مذاکره کننده باید به این واقعیت پی ببرند که برای رسیدن به یک نقطه مطلوب لازم است از مدل هایی که قبلا بکار برده اند، دست بردارند و مدل جدیدی را طراحی کنند که در این مدل جدید یک کشور مستقل با شعار نه شرقی نه غربی و ایستادن بر استوانه های دموکراسی و مردم سالاری ملی ظهور پیدا کرده است.
منصوری آرانی افزود: همانطور که محمدجواد ظریف در پیام ویدئویی به کشورهای 1+5 بیان کرد دستیابی به توافق نیازمند شجاعت برای مصالحه، خودباوری برای انعطاف، پختگی برای تصمیمات منطقی، خردمندی برای کنار گذاشتن توهمات و جسارت برای عبور از عادت های کهنه است.
وی ادامه داد: فکر می کنم اگر آنها از سنت های تجربه شده و عادت های کهنه عبور کنند، زمینه ها برای همکاری های بعدی حتما فراهم می شود و علاوه بر بخش های هسته ای در بخش های بین المللی نیز در آنچه که جمهوری اسلامی ایران می تواند ایفای نقش کند وارد معادلات می شود.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران شامگاه جمعه در پیامی ویدئویی با بیان این که 1+5 باید یک تصمیم حساس و تاریخی از میان «توافق یا تحمیل» انتخاب کنند، تصریح کرد: دستیابی به توافق نیازمند شجاعت برای مصالحه، خودباوری برای انعطاف، پختگی برای تصمیمات منطقی، خردمندی برای کنار گذاشتن توهمات و جسارت برای عبور از عادت های کهنه است.
انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet