هدر موبایل
1394/04/14 12:41:39
سرویس فرهنگی
ثروتی مطرح کرد:

نبود سینما در بجنورد، چوب عدم همکاری ارگان‌ها را می‌خورد

نماینده مردم بجنورد در مجلس با بیان اینکه هرگاه در یک سالن بجنورد به طور متناوب فیلم نمایش داده می‌شد سرقت‌ها کاهش پیدا می‌کرد، گفت: داشتن یک سینمای استاندارد و مجهز به همکاری تمام ارگان‌ها و به ویژه مجموعه دولت نیاز داشته و تنها دراین صورت است که ساخت سینماهای بجنورد روی غلتک می‌افتد.
نبود سینما در بجنورد، چوب عدم همکاری ارگان‌ها را می‌خورد نماینده مردم بجنورد در مجلس با بیان اینکه هرگاه در یک سالن بجنورد به طور متناوب فیلم نمایش داده می‌شد سرقت‌ها کاهش پیدا می‌کرد، گفت: داشتن یک سینمای استاندارد و مجهز به همکاری تمام ارگان‌ها و به ویژه مجموعه دولت نیاز داشته و تنها دراین صورت است که ساخت سینماهای بجنورد روی غلتک می‌افتد. https://cdn.icana.ir/d/019/68715.jpg نبود,سینما,در,بجنورد،,چوب,عدم,همکاری,ارگان‌ها,را,می‌خورد Icana

موسی‌الرضا ثروتی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به نبود حتی یک سالن سینما در شهر بزرگی همچون بجنورد، گفت: شهر بجنورد قبل از انقلاب اسلامی صاحب سه سینما بود که پس از انقلاب یک سینما تعطیل و دو سینمای دیگر همچنان فعال بودند؛ اما زمین این دو سینمای فعال هم بعد از مدتی به دلیل مستهلک شدن به فروش رفت.

نماینده مردم بجنورد، گرمه، جاجرم، مانه، سملقان، راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه به تازگی شخصی برای راه اندازی آن‌ سینماها اعلام آمادگی کرده، ادامه داد: رایزنی و نامه‌نگاری‌های لازم از سوی فرد متقاضی ساخت سینما با ارشاد، شهرداری، شورای شهر، فرمانداری، استانداری و... انجام گرفته تا بتواند این سینماها را به همراه اماکن تجاری دوباره بسازد، اما هنوز موافقت‌های لازم از سوی دستگاه‌های نامبرده صورت نگرفته است.  

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: ماه گذشته صحبت‌هایی را با شورای شهر بجنورد داشتم و آنها قول دادند که پس از تشکیل یک جلسه به موضوع فوق رسیدگی کنند، البته یک سالن با نام «گلشن» در شهر بجنورد وجود دارد که مدتی است به سینما تبدیل شده و فیلم‌های روز در این سالن که متعلق به اداره ارشاد منطقه است، برای مردم به نمایش می‌رسد.

 

مساعدت دولت شرط  مهم و سخت سینما

ثروتی با بیان اینکه داشتن یک سینمای استاندارد و مجهز به همکاری تمام ارگان‌ها و به ویژه مجموعه دولت نیاز دارد، ادامه داد: تنها در این صورت است که ساخت سینماهای بجنورد روی غلتک می‌افتد و امیدوارم دولت تسهیلاتی را برای متقاضیان فراهم کند تا کارها زودتر انجام شود چراکه دستگاه‌های دولتی باید مجوز و اجازه‌های لازم را به فرد متقاضی بدهد که او هم بتواند کاربری زمین را تجاری کند و علاوه بر احداث سینما، فضای تجاری مورد نظر خودش را هم بسازد.

وی با بیان اینکه اگر دولت، شهرداری و شورای شهر همکاری کنند ساخت سینما در  شهر بروجرد امکان‌پذیر خواهد بود، ادامه داد:‌ اما اگر همکاری لازم صورت نگیرد و بگویند مالک سینما باید سهم بیشتری بگذارد و یا سنگ‌اندازی کنند، بجنورد پس از گذشت سال‌های متوالی از انقلاب باز هم صاحب سینما نخواهد شد.

 

افزایش سرقت در شهر به دلیل نبود سینما

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در ادامه با اشاره به آسیب‌های اجتماعی که در نبود اماکن فرهنگی به ویژه سینما در یک شهر به وجود می‌آیند اشاره کرد و گفت: با نبود سینما آسیب‌ها و معضلات اجتماعی بیشترخواهد شد. به یاد دارم در یکی از شهرهای اطراف بجنوذد و زمانی که بنده فرماندار بودم، هرگاه در یک سالن به طور متناوب فیلم نمایش داده می‌شد سرقت‌ها کاهش پیدا می‌کرد و با کنسل شدن این کار فرهنگی، سرقت‌ها در شهر افزایش پیدا می‌کردند. درواقع سرقت ارتباط مستقیمی با نمایش فیلم داشت و برخی از جوانان که علاقه بسیاری به فیلم دیدن داشتن برای اینکه بتوانند هزینه رفتن به شهر دیگر و تماشای فیلم را فراهم کنند دست به سرقت می‌زدند و با پول بدست آورده در شهرهای مجاور سینما می‌دیدند.

ثروتی افزود: دولت باید برای افزایش محیط‌های فرهنگی و رفع نیازهای مردم برنامه‌ریزی کند. مثلا در بجنورد فردی که زمین‌های سینماها را خریداری کرده حاضر است هر دو سینما را فعال کند اما تقاضا دارد دولتی‌ها در دادن پروانه تخفیف قائل شود تا بتواند آن زمین‌ها را به تجاری هم تبدیل کند یا در تغییر کاربری زمین ملاحظاتی را به نفع سرمایه‌گذار انجام دهند چراکه سینما به خودی خود سودآوری بسیار کمی دارد و برای رسیدن به سود، باید مجوزهای تجاری یا ساختمان سازی هم به سرمایه‌گذار داده شود، این تسهیلات باید را مجموعه دولت ارئه دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet