هدر موبایل
1394/04/14 15:10:00
سرویس فرهنگی
نگهبان سلامی با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب در جمع دانشگاهیان مطرح کرد:

تحقق سهم بودجه پژوهش حتی به یک درصد هم نرسیده است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است به دلیل صرف شدن سهم بودجه پژوهش در امور دیگر باعث شده است بخش پژوهشی کشور توسعه لازم را نداشته باشد.
تحقق سهم بودجه پژوهش حتی به یک درصد هم نرسیده است عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس معتقد است به دلیل صرف شدن سهم بودجه پژوهش در امور دیگر باعث شده است بخش پژوهشی کشور توسعه لازم را نداشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/73679.jpg تحقق,سهم,بودجه,پژوهش,حتی,به,یک,درصد,هم,نرسیده,است Icana

محمود نگهبان سلامی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار بیش از هزار نفر از اساتید و اعضای هیئات علمی دانشگاه های کشور در خصوص ضرورت تحقق سهم بودجه پژوهش از بودجه عمومی کشور گفت: با توجه به شرایطی که امروز در حوزه توسعه و فناوری داریم قطعا ضرورت توجه به بخش پژوهش در دانشگاه ها بسیار احساس می شود و تا کنون باید تحقق پیدا می کرد.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طبق قانون قرار بود یک تا سه درصد از بودجه عمومی کشور به بخش پژوهش اختصاص پیدا کند اما در سال های اخیر حدود یک درصد هم نبوده است لذا روند بسیار نامناسبی را طی کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه با تحقق این بودجه اعضای هیأت علمی دانشگاه ها می توانستند پژوهش های خوبی را در راستای توسعه و فناوری داشته باشند، عنوان کرد: به دلیل عدم تحقق سهم مشخص شده از بودجه عمومی کشور به پژوهش، بخش پژوهشی کشور با مشکلاتی مواجه شد.

نقشه جامع علمی کشور مسیر حفظ آینده علمی کشور را مشخص می کند

نگهبان سلامی در ادامه به علت تأکید مقام معظم رهبری بر امر پژوهش اشاره و بیان کرد: تأکید رهبری بر امر پژوهش به علت شرایط ویژه کشور در جهان است که باید با عزم و توجه جدی به این قضیه نگاه شود تا در زمینه تحقیقات علمی و کاربردی قدم مهمی برداشته شود.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم در ادامه با بیان اینکه دولت باید در لایحه بودجه سالانه بحث پژوهش را مد نظر داشته باشد، گفت: مجلس نیز باید در حین بررسی لایحه نقش آفرین باشد البته گاهی سهم پژوهش به دستگاه های مربوطه اختصاص پیدا می کند اما به پژوهش تخصیص نیافته و صرف مسائل دیگر می شود که جای اشکال است.

وی در ادامه به تأکید معظم له در خصوص عملیاتی کردن نقشه جامع علمی کشور اشاره و اظهار کرد: نقشه جامع علمی کشور نقشه راهی است که مسیر حفظ آینده علمی کشور را مشخص می کند و می گوید در چه زمینه هایی باید فعالیت شود همچنین در این نقشه مشخص شده است که جایگاه رفیع علمی در منطقه و بین المللی چگونه باید باشد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: نقشه جامع علمی کشور هم اکنون تهیه شده و بحث اجرایی و عملیاتی شدن آن در دستور کار وزارت علوم و سازمان های مربوطه است که باید عزم جدی تری را در این خصوص دنبال کرد و موارد لازم برای عملیاتی کردن آن را مورد توجه قرار داد و بر اساس آن برنامه ریزی کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet