هدر موبایل
1394/04/16 10:48:57
سرویس فرهنگی

قاطعیت دربرابر دشمنان اسلام از وی‍ژگی‌های حکومت‌داری امیرالمؤمنین بود

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با تأکید بر اجرای عدالت در جامعه بر اساس سیره علوی، خاطرنشان کرد: امام علی(ع) به دلیل رأفت و مهربانی تا آخرین مرحله به خشونت متوسل نمی شدند و تنها زمانی که مخالفت مخالفان منجر به تهدیدی برای جامعه اسلامی می‌شد، از قاطعیت خود در برخورد با آنها استفاده می‌کردند.
قاطعیت دربرابر دشمنان اسلام از وی‍ژگی‌های حکومت‌داری امیرالمؤمنین بود عضو فراکسیون روحانیون مجلس با تأکید بر اجرای عدالت در جامعه بر اساس سیره علوی، خاطرنشان کرد: امام علی(ع) به دلیل رأفت و مهربانی تا آخرین مرحله به خشونت متوسل نمی شدند و تنها زمانی که مخالفت مخالفان منجر به تهدیدی برای جامعه اسلامی می‌شد، از قاطعیت خود در برخورد با آنها استفاده می‌کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/111011.jpg قاطعیت,دربرابر,دشمنان,اسلام,از,وی‍ژگی‌های,حکومت‌داری,امیرالمؤمنین,بود Icana

سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، امیرالمؤمنین علی(ع) که از ابتدای ظهور اسلام در دامان حضرت محمد(ص) پرورش یافته بود، از نزدیک قاطعیت ایشان در دفاع از حق و شفقت و رحمت ایشان را نسبت به افراد و مدارا با دشمنان مشاهده کرده بود. بنابراین دو خصوصیت و اصل "قاطعیت" و "مدارا" از ابتدا در وجود حضرت علی(ع) شکل گرفت؛ دو اصلی که ریشه در آیات قرآن و روایات پیامبر(ص) داشته و در وجود حضرت علی(ع) نمود پیدا کرده است.

حضرت علی(ع) بعد از 25 سال مدارا با خلفایی که بعد از رحلت پیامبر(ص) حکومت را غصب کردند، حکومت را در دست گرفت اما در آن هنگام نیز شیوه مدارا با مخالفان را پیش گرفت و از راه های مسالمت آمیز وارد شد.

از دیگر ویژگی‌ها و نوع رفتار امیرالمؤمنین(ع) با مخالفان، محروم نساختن مخالفان از امتیازات عمومی و حق یک مسلمان در جامعه اسلامی بود و اینکه هیچ گاه سهم آنها از بیت المال را قطع نکرد و هیچ مخالفی را صرفا به دلیل اعلام مخالفت وی دستگیر یا زندانی نکرد لذا ایشان از تمام راه های مسالمت آمیز جهت هدایت مخالفان استفاده می کرد و تا جایی که امکان داشت وارد جنگ نمی شد.

با این تفاسیر، مرز مدارا با مخالفان از نظر حضرت علی(ع) تا زمانی بود که رفتار و عملکرد آنها باعث از هم پاشیدن جامعه اسلامی نشود و اگر جنگ های صفین، جمل و نهروان شکل گرفت به دلیل سرکشی بیش از حد مخالفان و آسیب هایی بوده است که از قبل این سرکشی ها دامان کل جامعه اسلامی را می گرفت.

قاطعیت حکومت اسلامی در برابر دشمنان اسلام و مدارا با مخالفان

محمدرضا امیری کهنوج، عضو فراکسیون روحانیت مجلس نیز درباره ویژگی تساهل با مخالفان در حکومت داری در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: رأفت و مدارا با مخالفان یکی از ویژگی های بارز حکومت داری امیرالمؤمنین بود که هم در زمان خلافت باطنی امیرالمومنین و هم در زمان خلافت ظاهری ایشان که بسیار کوتاه هم بود نمود بارزی داشت.

نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر هم زمانی حضرت(ع) به سه جنگ با قاسطین، مارقین و ناکثین تن داد به دلیل خطراتی بود که اسلام را از سوی این مخالفان تهدید می کرد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مسلمانان و حکومت های اسلامی باید در برابر دشمنان اسلام ید واحده باشند، عنوان کرد: در اینکه مسلمانان باید در برابر دشمنان اسلام قاطعیت داشته باشند شکی نیست اما همزمان باید توجه داشت که ملاحظات امیرالمؤمنین(ع) در مدارا با مخالفان داخلی نیز در دستور کار و به عنوان الگو قرار گیرد.

امیری کهنوج  بیان کرد: اگر بعد از رحلت پیامبر(ص) مسلمانان حضرت علی(ع) را رها نمی کردند قطعا منش پیامبر(ص) با قدرت بیشتری بروز پیدا می کرد اما متأسفانه این کار انجام نشد و حکومت از مسیر اصلی خود منحرف شد لذا اولین گام استمرار اندیشه های اسلامی حمایت قاطع از ولایت است.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اجرای عدالت در جامعه بر اساس سیره علوی که از طریق امام علی(ع) نشر یافته است، خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که امام علی(ع) به دلیل رأفت و مهربانی که داشتند تا آخرین مرحله به خشونت متوسل نمی شدند و تنها زمانی که مخالفت مخالفان منجر به تهدیدی برای اسلام و جامعه اسلامی می شد از قاطعیت خود در برخورد با آنها استفاده می کردند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet