هدر موبایل
1394/04/28 09:01:00
سرویس سیاسی
بروجردی:

مراحل فرآیند اجرای توافق هسته‌ای/توافق باید از سوی دولت به مجلس ارائه شود

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با بیان اینکه بر اساس قانون، توافق هسته‌ای باید از سوی دولت به مجلس برای بررسی ارائه شود، گفت: البته احتمال دارد که فرآیند اجرایی شدن این توافق با تأخیر روبه رو شود که این موضوع وابسته به رویکرد کنگره آمریکا دارد.
مراحل فرآیند اجرای توافق هسته‌ای/توافق باید از سوی دولت به مجلس ارائه شود رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با بیان اینکه بر اساس قانون، توافق هسته‌ای باید از سوی دولت به مجلس برای بررسی ارائه شود، گفت: البته احتمال دارد که فرآیند اجرایی شدن این توافق با تأخیر روبه رو شود که این موضوع وابسته به رویکرد کنگره آمریکا دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/107827.jpg مراحل,فرآیند,اجرای,توافق,هسته‌ای/توافق,باید,از,سوی,دولت,به,مجلس,ارائه,شود Icana

علاء‌الدین بروجردی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در تشریح مراحل اجرای توافق، پس از تحقق تفاهم هسته‌‌ای میان ایران و گروه 1+5، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، در صورت تحقق توافق هسته‌ای، بلافاصله شورای امنیت سازمان ملل طی قطعنامه‌ای این توافق را به رسمیت می شناسد، همچنین در این قطعنامه، قطعنامه‌ای تحریمی قبلی لغو می‌شود.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: بعد از این اقدام طبیعا دیگر مراحل اجرایی انجام می‌شود، البته با توجه به وضعیت کنگره و دولت آمریکا، احتمال دارد که فرآیند اجرایی شدن این توافق با تأخیر روبه رو شود که این موضوع وابسته به رویکرد کنگره آمریکا دارد.

وی ادامه داد: قطعا تا زمانی که این توافق در کشورهای مذاکره‌کننده به تأیید و تصویب نرسد، نمی‌توان آن را اجرا کرد، بنابراین توافق زمانی عملیاتی می‌شود که طرفین آمادگی لازم را داشته باشند، از این رو باید در زمان اجرا، یک توازن منطقی میان کشورهای متعهد وجود داشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اشاره به رویکرد جمهوری اسلامی نسبت به اجرای توافق هسته‌ای، گفت: بر اساس قانون صیانت ا‌ز دستاوردهای هسته‌ای، متن توافق باید از سوی دولت به مجلس ارائه شود، تا نمایندگان کیفیت عملیاتی شدن و عدم انحراف از مجموعه ضوابط و اصول قانونی جمهوری اسلامی را رصد کنند.

رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، ادامه داد: براساس اصول 77 و 125 قانون اساسی نتیجه مذاکرات هسته ای باید به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، همچنینوزیر امور خارجه کشور موظف است روند اجرای توافقنامه را هر 6 ماه یکبار به مجلس شورای اسلامی گزارش داده و این کمیسیون نیز هر 6 ماه گزارش حسن روند توافق را به نمایندگان مجلس ارائه کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet