هدر موبایل
1394/04/22 11:19:00
سرویس اقتصادی
برومندی عنوان کرد:

خام فروشی و عمده فروشی معضل بخش کشاورزی/ضرورت حرکت به سمت کشاورزی مدرن

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه درآمد بخش کشاورزی پتانسیل جایگزینی به جای فروش نفت را دارد، تصریح کرد:برای رسیدن به این جایگاه باید از کشاورزی سنتی عبور کرده و به کشاورزی مدرن دست پیدا کنیم.
خام فروشی و عمده فروشی معضل بخش کشاورزی/ضرورت حرکت به سمت کشاورزی مدرن عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه درآمد بخش کشاورزی پتانسیل جایگزینی به جای فروش نفت را دارد، تصریح کرد:برای رسیدن به این جایگاه باید از کشاورزی سنتی عبور کرده و به کشاورزی مدرن دست پیدا کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/52420.jpg خام,فروشی,و,عمده,فروشی,معضل,بخش,کشاورزی/ضرورت,حرکت,به,سمت,کشاورزی,مدرن Icana

محمدمهدی برومندی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه در علم سیاست از کشورهای فروشنده منابع معدنی رانتی نام برده می شود،گفت: بسیاری از کشورهای دنیا که توسعه پیدا کرده و اکنون  دارای اقتصاد پیشرفته هستند منابع خود را به صورت خام به فروش نمی رسانند و در کشورهای فروشنده منابع خام فضای رانت فراهم است.

 

اقتصاد نفتی،آفت اقتصاد کشور

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی،اقتصاد نفتی را آفت اقتصاد کشور دانست و ادامه داد: برای اینکه دارای یک اقتصاد فعال، پویا و زنده باشیم راهی جز فاصله گرفتن از این نوع اقتتصاد نداریم.

برومندی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر فرصت بودن تحریم ها برای کشور افزود:باید در بودجه های سنواتی، سند چشم انداز نظام و در قوانین برنامه توسعه ای کشور که اسناد بالا دستی کشور محسوب می شود به سمتی خروج از اقتصاد نفتی حرکت کنیم.

 

کمرنگ تر شدن نقش نفت در بودجه سال 94 

وی با بیان اینکه با اعمال تحریم ها مشکلات اقتصاد نفتی را به خوبی درک کردیم، گفت: اگر مروری بر بودجه های سال‌های اخیر کشور داشته باشیم در بودجه سال 94 تلاش دولت و مجلس این بوده که نقش نفت را در اداره کشور کمرنگ تر کنند،چون نوسانات بازار نفت تاثیر جدی بر اقتصاد کشور داشته است.

برومندی با تاکید براینکه توجه ما باید به منابع داخلی و ظرفیت بخش های تولیدی داخلی کشور باشد، تصریح کرد: مهم ترین بخش تولید در کشور برای کسب تولید مازاد بر مصرف علاوه بر بخش خدمات، تجارت، بخش کشاورزی است.

 

تامین امنیت غذایی و داخلی کشور توسط بخش کشاورزی

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی امنیت غذایی و داخلی کشور را رقم می زند، افزود: این بخش باید تولید مازاد بر مصرف داشته باشد که به تناسب آن امکان تجارت و صادرات را فراهم کند.

این نماینده مردم درمجلس نهم با انتقاد از نبود و کمرنگ بودن صنایع تبدیلی در کنار بخش کشاورزی ادامه داد: مشکل ما در بخش کشاورزی مبتلا بودن به یک کشاورزی سنتی، فاصله داشتن با یک کشاورزی مدرن و استفاده نکردن صحیح از منابع موجود در بخش کشاورزی است.

 

استفاده از روش های سنتی در بخش کشاورزی

برومندی ضریب مکانیزاسیون به عنوان یک شاخص درتوسعه یافتگی کشاورزی کشور را پایین دانست و گفت: در بحث آبیاری و در مراحل کاشت،داشت و برداشت از روش‌های سنتی استفاده می شود و ضریب مکانیزاسیون 1 اسب بخار در هر هکتار،در حالی که در کشورهای توسعه یافته 9 اصل بخار در هر هکتار است.

وی افزود: ما باید به سمت یک کشاورزی صنعتی حرکت کرده و از تولید در بخش کشاورزی حمایت کنیم.

 

ضرورت ایجاد برنامه های حمایتی در بخش کشاورزی

 

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی، با تاکید براینکه درآمد بخش کشاورزی پتانسیل جایگزینی به جای فروش نفت را دارد، تصریح کرد:برای رسیدن به این جایگاه باید از کشاورزی سنتی عبور کرده و به کشاورزی مدرن دست پیدا کنیم.

برومندی با بیان اینکه از بخش کشاورزی غفلت شده و برنامه های حمایتی نسبت به این بخش صورت نگرفته است، گفت: چطور برای اینکه خودروسازی در کشور شکل بگیرد سال ها با تصویب قوانین، محدودیت های گمرکی و عوارض اجازه ورود ماشین‌های خارجی را نداده و اگر ماشین های خارجی  اجازه ورود پیدا کنند با قیمت چند برابری در داخل به فروش می رسند.

وی یکی از مشکلات بخش کشاورزی را خلاهای مدیریتی و برنامه‌ریزی دانست و افزود: تا زمانی که این خلاها حل نشود نمی توان به اقتصاد بدون نفت دست پیدا کرد و با چنین بسترهایی امید به حرکت به سمت اقتصاد فعال و پویا وجود ندارد.

 

خام فروشی و عمده فروشی معضل بخش کشاورزی

برومندی با بیان اینکه ظرفیت جایگزینی درآمد اقتصاد بدون نفت در بخش کشاورزی وجود دارد، ادامه داد: در بسیاری از محصولات کشاورزی ما خام فروشی و عمده فروشی وجود دارد،مانند زعفران که کشورهای دیگر این محصول را خریداری کرده و در بسته بندی های بسیار زیبا از ارزش افزوده آن بهره برداری می کنند.

وی با تاکید براینکه حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت نیازمند عزم جدی است،گفت: کشوری مثل کره جنوبی با 51 میلیون نفر جمعیت بدون داشتن منابع، روزانه 5/2 میلیون بشکه نفت وارد می کند، اما درآمد سرانه در آن کشور 30 میلیون دلار و تقریبا تمام شاخص های توسعه در دنیا را شامل می شود.

 

سرازیرشدن پول ها به بانک به جای بخش تولید

برومندی یکی از آفت‌های توسعه در کشور را سیستم بانکی دانست و افزود: تمام سیستم های تولیدی ما برای بانک ها کارکرده تا توانایی بازپرداخت سود بانک ها را داشته باشند، به همین دلیل اکنون در بهترین نقاط کشور و بهترین خیابان ها شاهد افزایش تعداد بانک ها هستیم که این اقتصاد کشور را تهدید کرده وو به آن ضربه می زند.

عضوهیئت رئیسه کمیسیون  کشاورزی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تولید کننده ها با سود بانکی 20 درصد توانایی ایستادن روی پای خود را ندارند، تصریح کرد: متاسفانه به جای اینکه شاهد تزریق پول و منابع مالی به بخش تولید باشیم، پولها به سمت بانک ها سرازیر شده که این نرخ بالای سود بالای بانکی تولیدکنندگان را  متضرر کرده و باید این مشکلات حل شود تا مشکلات به سوی اقتصاد بدون نفت حرکت کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet