هدر موبایل
1394/04/16 12:16:19
سرویس دیگر رسانه‌ها_
شیخ‌الاسلام مطرح کرد

ماجرای "نامه کری و پیام اوباما" و پادرمیانی سلطان قابوس برای آغاز مذاکرات هسته‌ای

مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس در خصوص شروع مذاکرات ایران با ۵+۱ گفت: ما زمانی پای میز مذاکره رفتیم که آقای کری نامه نوشت و از طریق کشور عمان برای ما فرستاد که امریکا حقوق ما را در چرخه غنی‌سازی به رسمیت شناخته است.
ماجرای "نامه کری و پیام اوباما" و پادرمیانی سلطان قابوس برای آغاز مذاکرات هسته‌ای مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس در خصوص شروع مذاکرات ایران با ۵+۱ گفت: ما زمانی پای میز مذاکره رفتیم که آقای کری نامه نوشت و از طریق کشور عمان برای ما فرستاد که امریکا حقوق ما را در چرخه غنی‌سازی به رسمیت شناخته است. https://cdn.icana.ir/d/019/73693.jpg ماجرای,"نامه,کری,و,پیام,اوباما",و,پادرمیانی,سلطان,قابوس,برای,آغاز,مذاکرات,هسته‌ای Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از تسنیم: حسین شیخ‌الاسلام مشاور بین‌الملل رئیس مجلس شورای اسلامی خطوط قرمز مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری در مذاکرات هسته‌ای ایران با 5+1 را حقوق مسلم ایران برشمرد و اظهار داشت: این خطوط قرمز حق شناخته شده ایران توسط ان‌پی‌تی است؛ در واقع حق ما است که تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ما برداشته شود و یا حق تحقیق و توسعه فناوری نوین هسته‌ای را داشته باشیم.
وی برهمین اساس تاکید کرد: اینکه اجازه ندهیم مراکز نظامی و حساس ما بازرسی شود و دانشمندان خود را زیر تیغ بازجویی ندهیم، جزو حقوق بدیهی و مسلم ایران است الخصوص اینکه ما در گذشته ضربه خوردیم. چه اطمینانی به آژانسی که نه مستقل و نه عادل است و تحت نفوذ آمریکا، اسرائیل و غربی‌ها قرار دارد، وجود دارد؟ بنابراین چه دلیل دارد از دانشمندان ما بازجویی و از مراکز نظامی و حساس ما بازرسی کنند.
مشاور امور بین‌الملل رئیس مجلس با اشاره به بهانه‌جویی‌های غرب و ادعای آنها مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای گفت: غربی‌ها ورودی معادن اورانیوم ایران و خروجی آن را در اختیار دارند و می‌توانند محاسبه کنند که در این میان موادی در رفته یا نه. لذا هیچ دلیل ندارد که به آنها دسترسی‌های خاص بدهیم.
** تاکید مجدد رهبری بر خطوط قرمز ناظر به طرف مقابل است
شیخ‌الاسلام تاکید مجدد مقام معظم رهبری نسبت به خطوط قرمز را ناظر به طرف مقابل دانست و تصریح کرد: تیم مذاکره کننده که این خطوط قرمز را  می‌دانستند و آقا قبلا به آنها گفته بودند و نیازی به تکرار مجدد نبود. لذا با توجه به تاییداتی که رهبری از تیم مذاکره کننده کردند، مشخص می‌شود که تمام این تاکیدات متوجه طرف مقابل است که زیاده خواهی می‌کند و رهبر معظم انقلاب خواستند، بگویند که ما از حقوق خود گذشت نمی‌کنیم و علنا به مردم می‌گوییم که اینها خطوط قرمز ایران و متوجه امنیت ملی ما است.
وی در خصوص شروع مذاکرات ایران با 5+1 خاطرنشان کرد: غربی‌ها می‌دانستند که ایران نمی‌خواهد بمب اتمی بسازد اما دروغ بزرگی را گفتند که ایران قصد دارد بمب بسازد و ما می‌خواهیم جلوی ایران را بگیریم. در حالی که ساخت بمب راهبرد ما نبود. غربی‌ها می‌گویند تحریم‌ها بر ایران فشار آورد و بر اثر فشار تحریم‌ها پای میز مذاکره آمد در حالی که این ادعا درست نیست. گرچه تحریم‌ها فشار آورد اما به دلیل تحریم‌ها پای میز مذاکره نرفتیم.
** ماجرای نامه کری به ایران و پادرمیانی سلطان قابوس برای آغاز مذاکرات
"ما زمانی پای میز مذاکره رفتیم که آقای کری نامه نوشت و از طریق کشور عمان برای ما فرستاد که آمریکا حقوق ما را در چرخه غنی‌سازی به رسمیت شناخته است. بعد دو ملاقات بین معاونین وزرای خارجه در عمان برگزار شد و بعد سلطان قابوس از طرف آقای اوباما خدمت مقام معظم رهبری آمد و مفاد نامه کری را به آقا عرض کرد. آقا فرمودند به آنها بی‌اعتمادم و سلطان قابوس گفت که یک بار دیگر اعتماد کنید. براین اساس مذاکرات شروع شد".
دبیرکل کمیته حمایت از انتفاضه فلسطین افزود: براین اساس مذاکرات شروع شد لذا مذاکرات به دلیل فشار تحریم‌ها نبود گرچه آنها تبلیغ می‌کنند و می‌گویند ایران می‌خواست بمب بسازد و ما اجازه ندادیم و انقدر فشار آوردیم تا ایران پای میز مذاکره آمد.
شیخ‌الاسلام در پایان سخنان خود اضافه کرد: ما به هیچ عنوان اجازه بازرسی از مراکز نظامی و امنیتی خود را به آنها نخواهیم داد. ایران کشوری مستقل و آزاد است و زیر بار زور نمی‌رود و اگر آنها هم خواهان توافق نیستند، ما مشکلی نداریم. چراکه ما توانایی اداره کشور با هر شرایطی را داریم اما آنها دیگر توانایی ندارند، ساختار تحریم‌ها را سرپا نگه دارند.
انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet