ایام محرم 1398
1394/04/19 13:43:58
سرویس سیاسی
دکترلاریجانی درسخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران:

موضع گیری اخیر غرب ژست برای چانه زنی بیشتر است/چارچوب مذاکرات مشخص شده

رئیس مجلس شورای اسلامی موضع گیری های اخیر غربی ها را ژست هایی برای چانه زنی بیشتر در مذاکرات خواند.
موضع گیری اخیر غرب ژست برای چانه زنی بیشتر است/چارچوب مذاکرات مشخص شده رئیس مجلس شورای اسلامی موضع گیری های اخیر غربی ها را ژست هایی برای چانه زنی بیشتر در مذاکرات خواند. https://cdn.icana.ir/d/019/111096.jpg موضع,گیری,اخیر,غرب,ژست,برای,چانه,زنی,بیشتر,است/چارچوب,مذاکرات,مشخص,شده Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی ظهر امروز (جمعه 19 تیرماه) در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با قدردانی از حضور پرشور مردم در روز جهانی قدس و بیان اهمیت ماه مبارک رمضان گفت: پیامبر اعظم(ص) می فرمایند خداوند نیامرزد بنده ای را که ماه رمضان بگذرد و در آن ماه آمرزیده نشده باشد؛ انشاءالله در شب های قدر همه ملت ایران به این فیض عظیم نایل شده باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: عبادت خالصانه ملت عزیز در محافل مذهبی بسیار پرشکوه و گسترده کشور، انسان را به یاد شهید بزرگ ماه رمضان، امام  علی(ع) می اندازد که عبادت خالصانه این شب ها را برای مردان حق اینگونه توصیف کردند که شب ها پاهای خود را برای عبادت جفت می کنند و آیات قرآنی را با آرامی شمرده شمرده تلاوت می نمایند، با زمزمه این آیات و دقت در معنای آن غمی عارفانه در دل خود ایجاد می کنند و دوای دردهای خویش را بدین وسیله ظاهر می سازند. هر چه از زبان قرآن می شنوند مثل این است که به چشم می بینند. این عبارت امام علی(ع) انشاءالله شرایط و حال ملت ایران در ماه مبارک رمضان باشد و این یک پشتوانه عظیم برای ملت باشد که انشاءالله جزء اصحاب صادق امام زمان(عج) محسوب گردند.

وی در رابطه با روز جهانی قدس گفت: قصه پر غصه مردم مظلوم فلسطین که ما امروز به حمایت از آنها قیام کردیم دارای ابعاد مختلفی است. داستان از حمله محمدعلی پاشا، والی حکومت عثمانی بر کشور مصر آغاز شد، او به قصد کشورگشایی این حمله را به فلسطین آغاز کرد که بعدها همین حمله باعث ایجاد شرایطی شد که دیگران از آن بهره گرفتند؛ کوچ یهودیان از کشورهای دیگر به سرزمین فلسطین با دخالت انگلیس و طرح قیومیت بر کشورهای منطقه از  جمله فلسطین که یک طرح زوری بود برای ایجاد دولت صهیونیستی انجام گرفت، قیام های مختلف و انتفاضه های مختلف که تاکنون انجام شده زمانی که انسان به آن نگاه می کند یک سند سیاه برای قرن امروز دنیای ما است که غربی ها ایجاد کرده اند و در شرایط فعلی هر روز از گذشته پیچیده تر می شود.

 

ریشه ها و دلایل شکل گیری و ادامه حیات رژیم صهیونیستی

رئیس مجلس با بیان اینکه چندین مسئله پس از فراز و فرودهای مسئله فلسطین به وجود آمده است که باید به آنها توجه کنیم، گفت: اولین مسئله این است که چه عواملی موجب شد رژیم صهیونیستی ایجاد شود مجموعه ای از مسائل داخلی امت اسلامی و طراحی که غربی ها برای کلیت وضعیت مسلمانان انجام دادند، باعث ایجاد رژیم صهیونیستی شد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: نکته دوم این است که چه عواملی موجب دوام رژیم صهیونیستی تا کنون شده است. حوادث متعدد، مهم و تلخی به وجود آمده که به انتها رسیده و شرایط جمع شده است ولی متأسفانه مسئله رژیم صهیونیستی دوام پیدا کرده و باید ریشه های آن را مورد توجه قرار داد.

دکتر لاریجانی گفت: نکته سوم تغییراتی است که در این چند دهه به وجود آمد، شرایط رژیم صهیونیستی امروز مانند گذشته نیست و به شدت تغییر کرده است. نکته چهارم این است که در شرایط امروز، ما با چه وضعیتی مواجه هستیم این شرایط پیچیده تر منطقه باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس مجلس گفت: در مسئله اول اینکه چگونه رژیم صهیونیستی به وجود آمد چند موضوع است که مطلب را روشن می نماید نکته اول این است که باید بپذیریم همانگونه که شواهد تاریخی هم نشان می دهد تشکیل این رژیم درسرزمین فلسطین یک امر مجزا از طراحی کلی که غرب برای سرنوشت مسلمانان داشت نیست،بارها شنیده اید که برخی می گویند این یک مسئله داخلی بوده یا مربوط به اعراب است. آنهایی که این سخنان را بیان می کنند یا از سر  غفلت نسبت به طرح هایی است که غربی ها برای مسلمانان دارند یا خودشان را فریب می دهند.

وی در ادامه افزود: مسئله دخالت انگلیس و غرب در ایجاد رژیم صهیونیستی طرحی بود برای مسئله سازی، منفعل سازی مسلمانان به موضوعی که انرژی آنها را مستهلک نماید و آنها را درگیر خودشان کند شواهدی وجود دارد که وضعیت 67 سال اخیر آن را نشان می دهد.

دکتر لاریجانی گفت: براساس نوشته های یک صهیونیست معروف که این توطئه را روشن می کند؛ ملت هایی هستند که قلمروهای وسیع در اختیار دارند و زمین های آنها انباشته از گنجینه ها و منابع آشکار و پنهان است. آنها بر نقاط و شاهراه های ارتباطی جهان مشرف هستند و تسلط دارند. سرزمین های آنها مهد پیدایش تمدن ها و مذاهب مختلف است. این مردمان زبان، تاریخ، آرزوها و محرک ها و نیروهای مشترکی دارند که هیچ مانعی نمی تواند بین آنها جدایی بیندازد. اگر روزی این سرزمین ها به شکل یک حکومت متحد درآیند سرنوشت جهان را در دست گرفته، اروپا را منزوی می کند. بنابراین باید با عامل خارجی در قلب این ممالک حایلی ایجاد کرد تا مانع اتحاد و رسیدن دو طرف آنها به یکدیگر شود.

رئیس مجلس در ادامه گفت: قصد آنها فقط این نبود که یک جریانی را در سرزمین فلسطین ایجاد کند و مسئله خیلی بزرگتر از غصب یک سرزمین است . به همین دلیل ندیدن صورت مسئله در طول دهه های مختلف باعث شده است که اراده مسلمانان معطوف به مسئله اصلی نشود،هدف غرب این بود که انرژی مسلمانان را مستهلک کرده و آنها را سرگرم خودشان کنند.

وی گفت: نکته دوم در تشکیل این رژیم و این سایه شوم در منطقه بی خبری، فقدان آگاهی و غفلت مسلمانان بود،عقب افتادگی علمی و فرهنگی مسلمانان که منجر به فریب خوردن آنها و بستر سازی هایی شد که رژیم صهیونیستی کار را بر عهده بگیرد.

دکتر لاریجانی در ادامه افزود: از ابتدایی که محمدعلی پاشا والی حکومت اسلامی در مصر یک دیکتاتوری وسیعی ایجاد کرده بود وباسودای گسترش قلمرو حکومتی خود به شامات یعنی فلسطین، لبنان و سوریه حمله کرد،این اقدام بهانه ای دست انگلستان داد که نیت خودش را با ایجاد یک فتنه در منطقه عملی کند این یک اشتباه بود، اینکه برخی کشورها انجام می دادند و امروز هم از این مسائل متأسفانه وجود دارد برخی موضوعی ایجاد می کنند و دیگران از آن سوء استفاده می کنند.

وی گفت: بعد از آغاز جنگ جهانی اول که انگلستان و کشورهای غربی متشکل از فرانسه و برخی دیگر از متحدین غربی یعنی متفقین تصمیم گرفتند که کشورهای مسلمان را میان خودشان تقسیم کنند. این موضوع در انتشار بیانیه بالفور کاملا محرز شد که قصد آنها از ایجاد یک جریان یهودی در فلسطین یک موضوع مهم تر برای تقسیم کل کشورهای اسلامی بین خودشان بود که از فلسطین آغاز شد.

 

در مسئله فلسطین برخی مشکلات در داخل خود کشورهای مسلمان وجود داشته

رئیس مجلس گفت: در مسئله فلسطین برخی مشکلات در داخل خود کشورهای مسلمان وجود داشته است به عنوان نمونه حاکم عربستان وپسران وی فیصل و عبدالله عملا فریب خوردند. درست زمانی که عثمانی ها در مقابل غربی ها ایستاده بودند انگلیسی ها با فریب شریف مکه و پسران وی از پشت به حکومت عثمانی خنجر زدند و جبهه جدیدی از جنگ را ایجاد کردند.

وی در ادامه افزود: نکته جالب اینجاست که اینها به جایی هم نرسیدند. انگلیسی ها و فرانسوی ها مدعی تشکیل حکومت عربی بودند و وعده حکومت را دادند که ما یک حکومت عربی درست می کنیم و شما پادشاه حکومت عربی می شوید ولی بعدها در کنفرانس پاریس همان طرح بالفور را عملی کردند و کشورهای منطقه را تقسیم نمودند اما چیزی نصیب مهره های آنها نشد.

رئیس مجلس گفت: مردم به دلیل اینکه خیلی در صحنه نبودند و اطمینان داشتند که عثمانی ها می توانند کاری انجام دهند عملا خیلی ورود برای تغییر شرایط انجام ندادند که این خود اثر اتفاقات بعدی شد.

وی در ادامه گفت: نکته سوم امید بستن مسلمانان منطقه به امپراتوری های پوسیده و ارتجاعی بود که تصور می کردند امپراتوری عثمانی این قدرت را دارد که در مقابل غربی ها بایستد در حالی که این امپراتوری درون خودش مشکلات متعددی داشت. هم فکر ارتجاعی داشت، هم از مردم دور شده بود و به همین دلیل قدرت اینکه بتواند مقابل غربی ها بایستد را از دست داده بود.

دکتر لاریجانی گفت: در آن برهه زمانی مردم کنار ایستاده بودند و گمان می کردند که یک امپراتوری جلوی غربی ها توانایی ایستادگی دارد همین موضوع علتی است که امام (قدس سره) و مقام معظم رهبری اینقدر تاکید دارند که مردم در صحنه حاضر باشند و مردم همه مسائل را بدانند این پندی است که می توان از وقایع تاریخی گرفت.

رئیس مجلس همچنین گفت: نکته چهارم این بود که در شرایط به هم ریخته آن برهه زمانی مسلمانان،ما شاهد آن بودیم که در غرب جهش علمی و انقلاب صنعتی بوجود آمد آنها از لحاظ اقتصادی و نظامی پیشرفت کردند و با تکیه به این موضوع آنها سودای تصرف بقیه دنیا را پیدا کردند تصور رهبران غربی این بود که شرایط دنیا را باید تغییر بدهند و می گفتند که ما قدرت داریم و با اقتصاد قوی و قدرت نظامی جهان را تغییر می دهیم.

وی ادامه داد: نکته پنجم این بود که جدای از تسلط، توهمی برای رهبران غربی ایجاد شده بود که باید زندگی و فکر مردم جهان تغییر کند یعنی آنها می گفتند که باید مسلمانان را از بین ببریم حضور غربی ها در منطقه فقط این نبود که تعدادی دیکتاتور در خاورمیانه بکارند که با اسرائیل کنار بیایند؛ تصور آنها این بود که مسلمانان را برچینند. بعد از آنکه غربی ها در جنگ توفق پیدا کردند سودای صلیبی کردن جهان را در سر می پروراندند که همان نابودی مسلمانان بود.

 

هدف آمریکا از تغییر رفتارایران، کنار گذاشته شدن فکر اسلامی است

وی گفت: مسئله اشغال فلسطین و تغییر شرایط در سرزمین فلسطین کلید صلیبی کردن منطقه بود. البته آنها طرح های فرهنگی، سیاسی و اقدامات متنوع دیگری را با عنوان مدرنیزه کردن منطقه در دست داشتند که در آن تغییر رفتار و تغییر فکر دنبال می شد. بارها دیده اید که آمریکایی ها در همین زمان حاضر نسبت به انقلاب اسلامی می گویند که رفتار ایران تغییر پیدا کند. وقتی حاق موضوع را می شکافیم می بینیم که مقصود آنها از تغییر رفتار این است که آنها خواهان کنار گذاشته شدن فکر اسلامی هستند غربی ها گاهی به ساختار جمهوری اسلامی ایراد می گیرند گاهی مسئله حقوق بشر را مطرح می کنند آنها خواهان عبور از اسلام هستند.

دکتر لاریجانی در ادامه گفت: هدف آنها امروز از تغییر رفتار، تغییر باور اصلی ایران است که باعث اقتدار نظام اسلامی شده است.

رئیس مجلس گفت: مجموعه ای از عوامل غفلت در مسلمانان عقب افتادگی فرهنگی طرح بزرگتری است که آنها برای سرنوشت مسلمان داشتند و در دل آن نابودی اسلام را دنبال می کردند که از فلسطین آغاز شد. موضوع تصرف فلسطین شروع یک توطئه برای تقسیم کشورهای مسلمان میان غربی ها بود موضوع غصب فلسطین به هیچ عنوان یک مسئله محدود جغرافیایی نبوده است.

وی گفت: همه داستان شکل گیری رژیم نامشروع صهیونیستی را می دانیم جنگ هایی که به وقوع پیوست خرید اراضی با طرح انگلیس و بعدها آمریکا موجب شکل گیری رژیم صهیونیستی شد در مقابل این توطئه مسلمانان از خود واکنش نشان دادند ولی چرا در مقابل مسلمانان با قدرت عظیم و اقتصادی که داشتند، رژیم صهیونیستی دوام پیدا کرد این خود یک موضوع خیلی مهم است که یک کالبدشکافی خاص نیاز دارد.

دکتر لاریجانی در تشریح دلایل بقای رژیم صهیونیستی گفت: اولین علت را می توان ضعف و ناتوانی برخی رهبران عرب به دلیل وابستگی، استبداد، فساد و بی بندوباری آنها بود و هست که امروز نیز وجود دارد. به همین جهت برای دنیاطلبی آنها فریب غرب را خوردند و به رقابت های کودکانه خودشان پرداختند.

وی در ادامه افزود: جنگ 7 کشور عربی با حضور سوریه، اردن، مصر، لبنان، عربستان و یمن در سال 48 رخ داد؛ در آن زمان ارتش های عربی در مرحله اول جنگ پیشرفت های خوبی داشتند و پیروزی هایی به دست آوردند  که رژیم نوپای صهیونیستی را در آستانه نابودی قرار داده بود ولی به دلیل اختلافات و رقابت های اعراب از هم گسستند و موفق نشدند،بین فاروق پادشاه مصر و خانواده شریف مکه اختلافاتی بود،بین سوریه و اردن نیز اختلافاتی وجود داشت،انگیزه اصلی پادشاه اردن این بود که کرانه باختری را ضمیمه خاک اردن نماید، بعد از اینکه اردن به مقداری پیشرفت دست یافت و حتی تا چند قدمی تلاویو رسید به صورت یک جانبه اعلام آتش بس کردند.

رئیس مجلس گفت: ارتش عراق نیز در آن زمان توانست تا 10 کیلومتری متانیا خود را برساند ولی فریب غرب را خورد و با فشار شورای امنیت متارکه 4 هفته ای را قبول کرد این 4 هفته فرصت را به رژیم صهیونیستی داد که خود را بازسازی و آماده نماید بعد از این زمان اتحادیه عرب جلسه ای برگزار کرد که در همه جبهه ها به رژیم صهیونیستی حمله می کنیم ولی دیگر کار از کار گذشته بود. رژیم صهیونیستی از زمان استفاده کرده بود و خود را تجهیز نموده بود. اعراب تمام مناطقی را که به دست آورده بودند از دست دادند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از روی کار آمدن ناصر و شور انقلابی که به وجود آمده بود که با ملی شدن کانال سوئز همراه شد؛ عملیات مشترک اسرائیل، انگلیس و فرانسه در اکتبر 56 بعد از اولتیماتوم به مصر آغاز شد آنها توانستند صحرای سینا را به تصرف خود در آورند. رژیم صهیونیستی در عمق خاک مصر نفوذ کرد و بندر پرت سعید را به تصرف خود درآورد حتی با کمک انگلیس و فرانسه قاهره در آستانه سقوط قرار گرفت که البته ناصر پایداری کرد و جلوی این اقدام را گرفت اما در هر صورت شرایط تغییر کرد.

دکتر لاریجانی گفت: از سال 56 تا 67 اسرائیل توانست موتور جنگی خود را کاملا تجهیز کند. در ژوئن سال 67 رژیم صهیونیستی در کمتر از چند ساعت و به صورت همزمان فرودگاه های مصر، سوریه و اردن را بمباران کرد و نیروی هوایی این سه کشور را منهدم کرد. روز هشتم ژوئن اسرائیل منطقه ای به وسعت نوار غزه تا کانال سوئز و تا انتهای شرم الشیخ را به تصرف خود درآورد آنها کرانه باختری رود اردن را نیز تصرف کردند. در آن زمان اسحاق رابین وارد بیت المقدس شد و روز دهم ژوئن نیز بلندی های جولان را از سوریه گرفتند.

وی گفت: ظرف 144 ساعت رژیم صهیونیستی توان دفاعی کشورهای اردن، مصر، لبنان و سوریه را از بین برد. عمده ترین دلیل شکست سنگین اعراب فقدان استراتژی مشترک دفاعی هماهنگ و اختلافات تنش، دنیاطلبی و وابستگی آنها به دولت های غربی بود،نتیجه جنگ 6 روزه این بود که  اسرائیل از بحر تا نهر را به اشغال خود درآورد از این زمان به بعد کشورهای عربی تنها در کنفرانس ها حاضر شدند و به طرح شعار بسنده کردند. به عنوان نمونه در سال 1967 اتحادیه عرب اجلاسیه ای را در خارطوم برگزار کرد که قطعنامه ای مشهور به "3 نه" شد، نه به معاهده، نه به مذاکره، نه به شناسایی.  معلوم نبود نتیجه این قطعنامه چیست و ضمانت این سه نه چه خواهد شد و چه حادثه ای بعد از تصویب رخ خواهد داد. جالب اینجاست که هیچ اتفاقی هم رخ نداد چون آنها فقط یک اطلاعیه صادر کردند.

دکتر لاریجانی در بیان نکته دوم بقای رژیم صهیونیستی گفت: غربی ها این باور را در کشورهای اسلامی جا انداختند که در مقابل قدرت نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی نمی توان کاری انجام داد. آنها مسیر مبارزه را به مسیر سازش تغییر دادند. این حادثه بعد از چند جنگ و شکست رخ داد این غلبه تفکر سازش عملا قدرت کشورهای عربی را برای مقابله به صفر رساند.

وی در ادامه گفت: جنگ 6 اکتبر سال 73 که ارتش مصر و سوریه که عملیات مشترکی را علیه صهیونیست ها اجرا کردند عملا اقدام سادات برای خروج از حالت نه جنگ و نه صلح بود و نه برای  ریشه کن کردن صهیونیست ها که باید تاسف خورد.

رئیس مجلس گفت: علی رغم غافلگیری و پیشروی سریع دو کشور سوریه و مصر با تحریم نفتی اعراب که اقدام خیلی مهمی در آن زمان بود سادات ناگهان جنگ را متوقف کرد. 48 ساعت بعد از این وضعیت سران سازمان آزادی بخش فلسطین به کاخ ریاست جمهوری مصر دعوت شدند آمریکا، اروپا و شوروی نامه نوشتند و گفتند که کشورهای عربی باید صلح کنند. در این جنگ علیرغم اینکه 2300 نفر از صهیونیست ها کشته شدند و 10 هزار نفر نیز زخمی شدند ولی عملیات متوقف شد این عملیات مهم می توانست مقدمه همگرایی کشورهای اسلامی بعد از شکست آنها باشد و رژیم صهیونیستی را در مخمصه گرفتار کند ولی شرایط برعکس شد. این عملیات پایه ای برای سازش قرار گرفت. این تصور در کشورهای عرب ایجاد شد که دیگر نمی توانند در مقابل رژیم صهیونیستی ایستادگی کنند و باید سازش کنند.

وی در رابطه با نکته سوم دلیل دوام رژیم صهیونیستی گفت: بازیگری اسرائیل در میان دولت های آمریکا، شوروی و کشورهای اروپایی که دایم در حال چرخش بودند از دلایل دوام رژیم صهیونیستی است آنها هر زمان از یکی از بازیگران استفاده می کردند. دیدید که چقدر طرح های صلح ارائه شد. یک زمان آمریکایی ها آمدند یک زمان برژنف طرحی داد چند طرح نیز کشورهای عربی مطرح کردند. همین چند سال اخیر اوباما رئیس جمهوری آمریکا یک برنامه جدیدی ارائه کرد که در کتاب هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا نتیجه مسخره این طرح را می توان مشاهده کرد.

دکتر لاریجانی گفت: اخیرا فرانسوی ها قطعنامه جدیدی را برای طرح حل مسئله فلسطین دادند که این طرح نیز یک توطئه نکبت دیگری را دنبال می کند در این قطعنامه چیز عجیبی وجود دارد و آن اینکه مردم فلسطین حق ندارند به سرزمین خود باز گردند و باید آن را معامله کرده و غرامت بگیرند. نکته مهمتر اینکه گفته شده در این طرح شرایط امنیتی برای رژیم صهیونیستی می توان جغرافیای این کشور نیم بندی که اینها می خواستند برای فلسطینی ها ایجاد کنند یعنی کرانه باختری منهای شهرک های یهودی نشین را نمی خواهند به فلسطینی ها بدهند که این یک فضاحت بزرگتری است.

وی در ادامه افزود: فرانسوی ها در قبال اینکه دهان برخی سازشکاران فلسطینی را ببندند وعده داده اند اگر بعد از 18 ماه این توافق به سرانجام برسد، فرانسه رسما کشور فلسطینی را به عنوان یک دولت مستقل به صورت رسمی به رسمیت می شناسد. این اقدام فرانسوی ها چه خاصیتی دارد که آنها بپذیرند یا نپذیرند؟ پارلمان انگلیس که کشور فلسطینی را به رسمیت شناخت چه حادثه ای برای مردم رخ داد که حالا فرانسوی ها بخواهند بشناسند. آیا اقدام پارلمان انگلیس موجب بهبود وضع مردم فلسطین شد یا آنها سرزمین خود را پس گرفتند؟ اینکه رژیم صهیونیستی هر دوره ای و در هر زمانی به یکی از عوامل آمریکا، اروپا یا کشورهای دیگر متوسل می شوند؛ بازیگری اسرائیل را ایجاد کرده است و این موضوع موجب شده که رژیم صهیونیستی سرپا بماند.

رئیس مجلس گفت: مسئله سوم این است که با تمام فراز و نشیب هایی که وجود داشته و تعلل کشورهای عربی در چند دهه اخیر شاهد تغییر شرایط رژیم صهیونیستی و دنیای اسلام بوده ایم.

 

رژیم صهیونیستی و حامیان منطقه ای آن به شرایط استیصال رسیده اند

وی در ادامه گفت: وضع رژیم صهیونیستی و حامیان منطقه ای آن به شرایط استیصال رسیده و باید این موضوع را خوب درک کرد با به نتیجه رسیدن انقلاب اسلامی این تحول و این بیداری به وجود آمد، این حرف ما نیست و خود صهیونیست ها به آن اذعان دارند. در زمان پیروزی انقلاب اسلامی موشه دایان در مصاحبه ای که داشت نکته مهمی را بیان کرد و گفت: انقلاب ایران زلزله خاورمیانه است که اثرات آن بعدها به دولت یهود وارد خواهد شد.

 

انقلاب اسلامی ایران عملا جان تازه ای به گروه های فلسطینی بخشید

رئیس مجلس  گفت: انقلاب اسلامی ایران عملا جان تازه ای به گروه های فلسطینی بخشید. شهید دکتر فتحی شقاقی که مجذوب امام(ره) بود کتابی در مورد فلسطین نوشت با عنوان خمینی راه جایگزین و توانست یک گروه چریکی را ایجاد کند که بعدها تبدیل به یک سازمان بزرگ دفاعی شد. شیخ احمد یاسین، روحانی مبارز فلسطینی نیز بر اساس همین الگو وارد میدان شد این حرکت انقلاب اسلامی جریان های تازه و انتفاضه مقاومت را شکل داد؛ یک امیدواری و خودباوری در میان فلسطین و جریانات مقاومت ایجاد کرد و آن ضعفی که عامل دوام رژیم صهیونیستی بود را به این طریق جبران کرد.

وی در ادامه گفت: مهمتر از همه انقلاب اسلامی موجب آن شد که استراتژی مبارزه بر علیه رژیم صهیونیستی از ملی گرایی عربی به اسلامیت چرخاند این مهمترین مسئله موتور متحرک ملل مختلف به خصوص ملت فلسطین بود نقص این حرکت در رفتار خنثی و گاهی مخالف دولت های اسلامی بود که نتوانستند خودشان را با حرکت جهادی فلسطینی ها هماهنگ کنند.

 

ناکامی آمریکا در مبارزه با تروریسم در عراق و افعانستان

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پایداری مردم ایران در ۸ سال دفاع مقدس در مقابل غربی ها و اقمارشان در منطقه و همین طور ایستادگی ملت ایران در مسئله هسته ای در ذهن مسلمانان رفت که اگر می خواهید سرنوشتتان تغییر داده شود باید مقاومت کنید و باید مثل ملت ایران در مقابل غربی ها بایستید.

لاریجانی ادامه داد: ملت ها این تجربه جدید را با شرایط ناتوان ارتش سعودی در مقابل تهاجم عراق به کویت و در جنگ خلیج فارس مقایسه می کردند.

وی ادامه داد: وقتی عراق به این کشورها حمله کرد به جای اینکه به ارتش خود تکیه کنند از آمریکایی ها تقاضا کردند به جای ما بجنگید.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: ملت های مسلمان این دو رفتار را با هم مقایسه کردند و به سادگی دیدند یک کشوری مثل ایران چگونه بر روی پای خود ایستاد و 8 سال جنگ را تحمل کرد آن هم در مقابل صفی از کشورهای غربی و عربی که در نهایت نیز موفق شد.

دکتر لاریجانی افزود: وقتی بحران به وجود می آید این کشورها از کشورهای غربی که خودشان به وجود آورنده بحران هستند دعوت می کنند که این بحران را از بین ببرند.

وی با بیان اینکه ملت ایران با ایستادگی بر روی مسئله هسته ای از این مرحله عبور کردند و روی پای خود ایستادند یادآور شد: این دو تجربه متفاوت موجب شد مردم منطقه به این فکر بیفتند که روی پای خودایستاده و به فکر جهادی اعتقاد بیشتری پیدا کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شکست آمریکا و انگلیس در اشغال عراق نکته مهمی است یادآور شد: اینگونه اقدامات که با هیاهوی فراوان ایجاد شد هیچگونه ثمری برای این کشورها در پی نداشت و از همین رو شکست ناتو در افغانستان نیز می تواند مثال خوبی برای این موضوعات باشد.

وی ادامه داد: زمانی که این کشورها افغانستان را اشغال کردند گفتند ما تروریست را نابود می کنیم اما امروز پس از 12 سال وقتی نگاه می کنیم می بینیم که با اشغال افغانستان تروریسم افزایش پیدا کرده است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه می گفتند در عراق برج دموکراسی ایجاد می کنیم که سایه بیندازد بر روی کشورهای اطراف خاطرنشان کرد: امروز شاهد هستیم این کشورها با خجالت از عراق بیرون شدند.

رئیس مجلس با بیان اینکه آمریکایی ها تعداد بسیاری از نظامیانشان در عراق کشته شدند ادامه داد: با هزینه هایی که این کشورها در زمینه جنگ پرداخت کردند نتوانستند هیچ دستاوردی را برای خود به ارمغان بیاورند.

وی ادامه داد: رشد علمی مسلمانان در فاصله این چند دهه به نحو قابل تأملی رخ داده است از جمله این رشد های علمی می توان به افزایش آگاهی سیاسی، گسترش رسانه جدید در این کشورها اشاره کرد که موجب شد امروزه رژیم صهیونیستی در یک بن بست استراتژیک قرار بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر امروز فریاد می زنند و غرش می کنند این غرش ها برای قدرت نیست زیرا بیش از اینکه از سر قدرت باشد از نشانه ترس و ناامیدی آنهاست.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه این ترس نشانه از آینده مبهم آنها دارد و از این موضوع است که در هراس هستند خاطرنشان کرد: بدیهی است با هر تحرکی در منطقه به هراس می افتند.

وی تصریح کرد: امروزه ما با این تحولات در شرایط گذار از ناآگاهی به سمت آگاهی و از خواب به طرف بیداری و از وابستگی به سمت استقلال و از ضعف و ناتوانی به قدرت و توانایی قرار گرفته ایم و بدیهی است که مسلمانان در حال عبور از این تغییر و این گذر هستند.

دکتر لاریجانی خاطر نشان کرد: این مسیری است که تحولات مهم را در چند دهه اخیر پس از انقلاب اسلامی ایران رقم زده است این امر یک واقعیت است لذا تعریف از خود نیست.

رئیس مجلس  تصریح کرد: ملت ایران نیازمند تعریف از خود نیست زیرا ملت ایران حرکت را آغاز کردند که با رهبری امام راحل یک نتیجه بزرگ را برای مسلمانان رقم زدند.

 

امروز صهیونیست ها به دنبال انتقام از خود اسلام هستند

وی با بیان اینکه امروز صهیونیست ها به دنبال انتقام از خود اسلام هستند یادآور شد: چون صهیونیست ها می دانند این تحولات به دلیل ریشه های اسلامی است و آنها قصد دارند با انتقام از اسلام چهره عقلانی و رحمانی و جذاب اسلام را تخریب کنند.

دکتر لاریجانی ادامه داد: آنچه گروه های تروریستی امروز انجام می دهند چیزی جز انتقام از اسلام نیست آنها با عمل خودشان به نام اسلام صورت اسلام را تخریب می کنند.

 

مجاهدت کلید اقتدار و عزت مسلمانان بوده و هست

وی خاطرنشان کرد: مجاهدت کلید اقتدار و عزت مسلمانان بوده و هست و عامل تحولات اخیر بوده است یعنی مبارزه همه جانبه با دشمنان اسلام مانند مجاهدت ملت ایران در راستای پایداری است.

رئیس مجلس افزود: صهیونیست ها به دنبال این موضوع هستند که در میدان عمل اسلام را ترور کنند و آنها به نام اسلام دست به ترور ظاهر و باطن اسلام می زنند.

 

اصل دانش هسته ای از دانش های پیشرو برای ماست

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در موضوع هسته ای دو موضوع را عرض می کنم خاطرنشان کرد: این مذاکرات که روزهای پرتنش خود را طی می کند باید توجه داشت که اصل این دانش هسته ای از دانش های پیشرو برای ماست زیرا در طی سه دهه اخیر با جدیت ملت با رهبری امام خامنه ای موضوع هسته ای به یک دستاورد بزرگ برای ملت ایران تبدیل شده است.

وی ادامه داد: این دستاورد عظیم فنی را غربی ها به ایرانی ها ندادند که امروز به این صورت درباره اش حرف بزنند و از همین رو از حدود 3 سال پیش از طریق یکی از روسای کشورهای منطقه آمریکایی ها پیگیر بودند مذاکراتی برای حل و فصل داشته باشند.

دکتر لاریجانی خاطر نشان کرد: مقام معظم رهبری با توجه به اینکه در این مذاکرات تردید داشتند اما برای اتمام حجت موافقت کردند زیرا درباره این مذاکرات در جلساتی بحث شد و علیرغم بی اعتمادی نسبت به آمریکایی ها چارچوبی در نظر گرفته شد تا مذاکرات انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب همانگونه که کشور را برای دستیابی به این دستاورد ملی بسیج کردند و رهنمودهای ایشان در دولت های مختلف نیز رهنما و کارساز بود، همان گونه که برای ایستادگی در برابر تحریم های ظالمانه و غیر قانونی کشور را بسیج کردند و با سیاست های اقتصاد مقاومتی مسیر استقلال اقتصادی کشور را مشخص کردند، برای شکستن تحریم ها و حرکت هجومی علیه تحریم ها نیز از هیچ کوششی دریغ نکردند.

دکتر لاریجانی خاطرنشان کرد: کسانی بودند و هستند که فکر می کردند دشمنان علیه ایران قطعنامه صادر می کنند و ما هم می ایستیم و به این امر کفایت می کنیم.

وی ادامه داد: ایستادگی در مقابل اقدامات دشمن لازم است اما کافی نیست زیرا مهمتر طراحی و حرکت هجومی تر است نسبت به شکستن تحریم ها که رهبری در این عرصه این فرصت را فراهم کردند.

 

سیاست نظام و رهبری همیشه کم هزینه کردن مقابله با دشمنان بوده است

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: سیاست نظام و رهبری همیشه کم هزینه کردن مقابله با دشمنان بوده است و ما هیچ وقت راه گفتگو و مذاکره را نبسته ایم زیرا در موضوع عراق هم ایشان اجازه دادند مذاکراتی انجام شود.

دکتر لاریجانی یادآور شد: آنچه موجب شد رهبری معظم انقلاب با دقت موضوع مذاکرات را مراقبت کنند مخالفت با اصل گفتگو نبود بلکه نیرنگ بازی آمریکایی ها بود که البته برخی در گذشته این امر را درست فهم نکردند.

وی خاطرنشان کرد: در آن مقطع آقای دکتر صالحی به عنوان وزیر خارجه با تمام کارشکنی هایی که با آن مواجه بودند تلاش کردند تا مراحلی از کار پیش برود اما در دولت جدید این کار با پشتکار و جدیت همراه بود از همین رو رئیس جمهور محترم، وزیر امور خارجه و تیم مذاکره کننده با پشتکار و تلاش مثال زدنی توانستند این کار را به سامان برسانند.

رئیس مجلس با بیان اینکه این حرکت و کار بدیهی است که کار مشکل و سختی است تصریح کرد: زیرا گاهی حریف در مذاکرات نیاز خودش را به عنوان امتیاز به میدان مذاکرات می آورد.

 

علاوه بر حفظ دستاوردهای هسته ای باید تحریم ها نیز برداشته شود

دکتر لاریجانی افزود: علاوه بر اینکه باید دستاوردهای هسته ای حفظ شود باید تحریم ها نیز برداشته شود و از همین رو چارچوب هایی برا مذاکرات مشخص شد تا این مسیر به دقت دنبال شود.

وی با بیان اینکه شب  گذشته وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه خود اعلام کرد مذاکرات به پیش رفته است اما نمی توان مذاکرات را تا ابد ادامه داد خاطرنشان کرد: شاید چنین تلقی دارند که علی رغم پیشرفت در مذاکرات در بخش پایانی آن با اینگونه ژست ها چانه زنی را بیشتر کنند.

رئیس مجلس با بیان اینکه خوشبختانه امام خامنه ای با رهبری هوشمندانه و با طراحی سازگار مناسب هدایت امور را در دست دارند یادآور شد: همه ما پشتیبان تیم مذاکره کننده کشورمان هستیم تا انشاءالله به نتیجه ای برسیم که مطلوب ملت ما باشد.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet