ایام محرم 1398
1394/04/28 08:32:00
سرویس اقتصادی
خانه ملت گزارش می دهد:

پتانسیل صنعت پتروشیمی در کاهش وابستگی به خام فروشی نفت و جذب سرمایه‌گذار خارجی

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با بیان اینکه خام فروشی کشور را از مسیر توسعه بازمی دارد، گفت: کشورهای توسعه یافته با ایجاد ارزش افزوده از مواد خام توانستند مشکلات اقتصادی را حل و در جهت توسعه گام بردارند.
پتانسیل صنعت پتروشیمی در کاهش وابستگی به خام فروشی نفت و جذب سرمایه‌گذار خارجی عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با بیان اینکه خام فروشی کشور را از مسیر توسعه بازمی دارد، گفت: کشورهای توسعه یافته با ایجاد ارزش افزوده از مواد خام توانستند مشکلات اقتصادی را حل و در جهت توسعه گام بردارند. https://cdn.icana.ir/d/019/52667.jpg پتانسیل,صنعت,پتروشیمی,در,کاهش,وابستگی,به,خام,فروشی,نفت,و,,جذب,سرمایه‌گذار,خارجی Icana

خبرگزاری خانه ملت- گروه اقتصادی؛ چرا پس ازگذشت حدود صدسال از اکتشاف نفت در کشورمان،هنوزهم قسمت عمده‌ی صادرات کشور را صادرات نفت خام تشکیل می‌دهد و علی‌رغم سودآوری صنعت پالایش و فرآوری، ایران سهم چندانی در این بازار ندارد.

حال آنکه آمریکا و اروپا به‌تنهایی پنجاه درصد ظرفیت پالایشی جهان را دارا بوده و این رقم درمنطقه‌ی خاورمیانه،به‌عنوان قطب اصلی تولید نفت جهان، کمتر از هشت درصد است.

نگاهی به عرصه‌ی بین‌المللی تجارت جهانی،نشان‌دهنده‌ افزایش تجارت مواد اولیه و سوخت و محصولات تولیدی وابسته به آن در دهه‌ی اخیر است،حال آنکه مصرف این تولیدات اغلب درکشورهای بسیار دورتر از منابع و معادن تولیدی صورت می‌گیرد.

 

ایجاد ارزش افزوده از منابع طبیعی در کشورهای توسعه یافته

این امر به دو مسئله درجهان منجر می‌شود که توجه به آن در راستای بررسی توزیع درآمد جهانی حائز اهمیت است،موضوع اول،استخراج مواد درکشورهایی است که دارنده‌ی معادن و منابع طبیعی هستند و از راه صادرات این مواد به کشورهای توسعه‌یافته،کسب درآمد می‌کنند و موضوع دیگر،استفاده‌ کشورهای توسعه‌یافته از این مواد اولیه و منابع طبیعی در ایجاد ارزش افزوده با استفاده از توان علمی و تکنولوژیکی برتر آن‌هاست.

این امر حکایت از ناتوانی کشورهای درحال توسعه در بنای صنعت و اقتصاد خود برمبنای دانش و فناوری دارد.لذا ناتوانی کشورهای جهان سوم در تبدیل منابع به ارزش افزوده،منجر به نیاز شدید آنان به واردات محصولات و خام‌فروشی منابع اولیه‌ی تولید،به قیمتی پایین‌تر از ارزش واقعی این منابع و بدون ایجاد رفاه کافی ناشی از فروش این منابع می‌شود. نتیجه‌ی این امر توزیع ناعادلانه‌ی درآمدها در جهان است.

 

وجود امکانات لازم برای گسترش صنعت پتروشیمی

الیاس طاهری درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت،با یادآوری اینکه امکانات لازم مانند مواد اولیه و معدنی و نیروی انسانی متخصص برای گسترش صنعت پتروشیمی در کشور وجود دارد،تصریح کرد: وجود این امکانات باید ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کند و سرمایه‌گذاری اقتصادی را افزایش دهد.

 

نماینده مردم اقلید درمجلس شورای اسلامی،ادامه داد:بسیاری از کشورها که صادرکنننده مواد پتروشیمی هستند فاقد مواد اولیه و واردکننده آن هستند،همانند کشور هند که سومین واردکننده نفت و سومین صادرکننده کالای نهایی است.

طاهری ادامه داد:صنعت پتروشیمی یکی از اساسی‌ترین و مهمترین صنایع موجود درجهان بوده که از آن به عنوان صنعت مادر یاد می شود.

 

صنعت پتروشیمی موتور توسعه صنعتی کشور

طاهری،صنعت پتروشیمی را یکی از صنایع مهم و موتور توسعه صنعتی کشور دانست و تاکید کرد:باید با رعایت دقیق اصول علمی،اهداف بلندمدت خود را در راستای کسب ارزش افزوده از منابع نفت و گاز،توسعه صنعتی کشور،اشتغالزایی و کسب جایگاه در خور شان کشور در بازارهای بین‌المللی مشخص کنیم.

وی افزود:با تدوین و اجرای برنامه‌ریزی جامع می توان توسعه مطلوب این صنعت را جهت دستیابی به اهداف تعیین شده عینیت بخشید.

طاهری با بیان اینکه خام فروشی ما را از مسیر توسعه بازمی دارد،تصریح کرد: کشورهای توسعه یافته با ایجاد ارزش افزوده از موادخام توانستند،مشکلات اقتصادی را حل و درجهت توسعه حرکت کنند.

 

ضرورت اتمام پروژه های نیمه تمام پتروشیمی

طاهری با بیان اینکه برای مکانیابی پروژه های پتروشیمی باید به آمایش سرزمین توجه کرد،تصریح کرد: در نگرش به صنعت پتروشیمی توجه به زیرساخت ها، اقلیم و راه‌های ارتباطی ضرورت دارد.

وی ادامه داد: پروژه‌های نیمه تمام درکشور وجود دارد که باید نسبت به تکمیل آن اقدام شود و تاخیر دراتمام آنها روند توسعه کشور را به تاخیر می اندازد.

 

جذب و تشویق سرمایه گذاران خارجی

طاهری بااشاره به ترغیب سرمایه گذارخارجی درکشورهایی که فاقد انرژی و مواد اولیه هستند،گفت: کشورهایی که خودشان مواد اولیه ندارند،از فاصله‌ای دور و با هزینه بسیار انرژی وارد کرده و آن را به کالای نهایی تبدیل و ارزش افزوده ایجاد می کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری خارجی نقش موثری در رشد و توسعه اقتصادی کشور و کاهش وابستگی به خام فروشی نفت دارد،تصریح کرد: با توجه به ارتباط بالا دست و پایین دست این صنعت با سایر صنایع، گسترش ظرفیت‌های صنعت پتروشیمی ازطریق جذب سرمایه گذاری خارجی می تواند،نقش موثری در رشد و توسعه اقتصادی کشورها بدون وابستگی به نفت در گذار تاریخی آنها داشته باشد.

عضوهیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی،پتانسیل صنعت پتروشیمی را برای جذب سرمایه گذار خارجی زیاد دانست و عنوان کرد: زیرساخت ها و امکاناتی مانند نیروی کار و مواد خام برای سرمایه گذاری فراهم است و ایران باید ازاین فرصت استفاده مطلوب کند و سرمایه گذار خارجی را  دراین زمینه تشویق و ترغیب کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet