هدر موبایل
1394/04/21 13:50:30
سرویس دیگر رسانه‌ها_

درخواست 13 نماینده از رییس جمهوری برای افزایش وام ازدواج جوانان به 10 میلیون تومان

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۳ نماینده مجلس در نامه ای به رییس جمهوری خواستار افزایش وام قرض الحسنه ازدواج جوانان به ۱۰ میلیون تومان با بازپرداخت چهار ساله شدند.
درخواست 13 نماینده از رییس جمهوری برای افزایش وام ازدواج جوانان به 10 میلیون تومان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: 13 نماینده مجلس در نامه ای به رییس جمهوری خواستار افزایش وام قرض الحسنه ازدواج جوانان به 10 میلیون تومان با بازپرداخت چهار ساله شدند. https://cdn.icana.ir/d/019/57846.jpg درخواست,13,نماینده,از,رییس,جمهوری,برای,افزایش,وام,ازدواج,جوانان,به,10,میلیون,تومان Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایرنا: ایرج عبدی نماینده مردم خرم آباد در مجلس افزود: تعداد ازدواج در کشور طبق آمار سازمان ثبت احوال از 900 هزار ازدواج در سال 89 به 720 هزار ازدواج در سال 93 کاهش یافته است.
وی افزود: این مساله در حالی اتفاق افتاده که تراکم جمعیت کشور به سن ازدواج رسیده است و در حال حاضر حدود 12 میلیون جوان در سن ازدواج هستند که 4 میلیون نفر از آنها بالای 28 سال هستند.
وی ادامه داد: ضروری است که چاره اندیشی برای این معضل در اولویت کار دولت قرار گیرد چرا که کاهش ازدواج و افزایش تجرد آثار جبران ناپذیری بر فرهنگ و اخلاق جامعه خواهد داشت.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: مسایل اقتصادی از اصلی ترین مانع جوانان برای تشکیل خانواده است.
عبدی از دیگر موانع بزرگ در این زمینه را سرمایه اولیه عنوان و خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی یک پسر جوان برای اجاره مسکن کوچک و برگزاری مراسم و تهیه لوازم ازدواج به رقمی بالا نیازمند است و یک دختر برای تهیه جهیزیه حداقل 20 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارند که رقم بالایی است و از عهده جوانان خارج است.
وی اضافه کرد: با این وجود تنها سیاست کشور در این زمینه وام 3 میلیون تومانی ازدواج است که طی سال های اخیر با وجود تورم بالا تغییری نداشته و عملا اثر خود را در مورد ازدواج از دست داده است.
نماینده مردم خرم آباد در مجلس یادآور شد: باید هرچه سریع تر وام قرض الحسنه ازدواج به عنوان تنها سیاست حمایتی کشور از ازدواج جوانان به نحوی تغییر کند که حداقل نیمی از هزینه های ازدواج از این طریق پوشش داده شده تا شرایط ازدواج جوانان تسهیل شود.
عبدی ادامه داد: پیشنهاد می شود تا وام قرض الحسنه ازدواج به 10 میلیون تومان با پرداخت 4 ساله افزایش یافته و دریافت آن برای جوانان تسهیل شود.
وی گفت: ما در بخش دیگری از این نامه بیان کردیم که بانک ها حدود 100 هزار میلیارد تومان منابع در دو قالب سپرده قرض الحسنه جاری و سپرده قرض الحسنه پس انداز از مردم با نرخ صفر جذب کرد ه اند از این مقدار بانک ها تنها 30 هزار میلیارد ریال تومان سپرده های قرض الحسنه پس انداز را به صورت قرض الحسنه وام می دهند که سهم تسهیلات ازدواج از آن تنها 6 هزار میلیارد تومان است. در مقابل بانک ها از 70 هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری مردم که با نرخ صفر درج شده است ، هیچ مقدار را به مصارف قرض الحسنه اختصاص نداده و به سبب انحصاری که دارند تمامی این منابع را با نرخ های بالا وام می دهد.
وی گفت: بنابراین می توان گفت با استفاده از تنها بخشی از 70 هزار میلیارد تومان سپرده جاری بانک ها که با نرخ صفر از مردم دریافت شده است ، وام ازدواج را جهت پوشش نیمی از هزینه های ازدواج جوانان به 10 میلیون تومان افزایش داد و زمینه بهبود شرایط جوانان برای تشکیل خانواده و افزایش ازدواج در کوتاه مدت را فراهم کرد.
انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet