هدر موبایل
1394/04/28 08:13:00
سرویس اقتصادی
ایرانپور مطرح کرد:

نرخ خرید گندم کیفی تولید داخل پایین‌تر از نرخ گندم وارداتی بی کیفیت!

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با بیان اینکه نرخ خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی با هزینه های بسیار سنگین تولید همخوانی و تناسب ندارد،گفت: یکی از معضلات اصلی بخش کشاورزی نقش پررنگ دلالان و و اسطه ها است که متاسفانه تا کنون راهکار مشخصی برای برون رفت از این مشکل ارائه نشده است.
نرخ خرید گندم کیفی تولید داخل پایین‌تر از نرخ گندم وارداتی بی کیفیت! عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با بیان اینکه نرخ خرید تضمینی برخی محصولات کشاورزی با هزینه های بسیار سنگین تولید همخوانی و تناسب ندارد،گفت: یکی از معضلات اصلی بخش کشاورزی نقش پررنگ دلالان و و اسطه ها است که متاسفانه تا کنون راهکار مشخصی برای برون رفت از این مشکل ارائه نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/84449.jpg نرخ,خرید,گندم,کیفی,تولید,داخل,پایین‌تر,از,نرخ,گندم,وارداتی,بی,کیفیت! Icana

علی ایرانپور درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه عمده معیشت مردم ما به ویژه در استانهای محروم و استانهای شمالی از طریق کشاورزی تامین می شود،گفت: یکی از معضلات اصلی  بخش کشاورزی نقش پررنگ دلالان  و واسطه‌ها است.

نماینده مردم مبارکه درمجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دولت های ما هیچ برنامه ای برای کنترل و کاهش نقش دلالان و واسطه ها در بخش کشاورزی نداشته وندارند،افزود: این وضعیت و سوء تدبیر باعث شده کشاورزان که زندگی و امرار و معاش آنها از راه کشاورزی می گذرد یا با حداقل سود و یا بدون سود و حتی با ضرر و زیان محصولات خود را که ماحصل ماه ها رنج و زحمتشان است را به فروش برسانند.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد: شاید در حوزه صنعت  اگر محصولات تولید کنندگان به فروش نرسد بتوان این محصولات را چند ماهی انبار کرد،اما درمورد محصولات تولیدی باغداران و کشاورزان به دلیل فسادپذیری این محصولات این موضوع عملیاتی نیست.

ایرانپور ادامه داد: بنابراین تولیدکنندگان بخش کشاورزی  چون ابزار و تجهیزات مورد نیاز برای نگهداری طولانی مدت محصولات خود را در اختیار ندارند،ناچارند محصولات تولیدی خود را به هر قیمتی به فروش برسانند.

 

انتقاد از اختلاف فاحش قیمت محصولات کشاورزی از مبدا تولید تا بازار مصرف

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد: چیزی که آزاردهنده بوده و جای تاسف دارد اختلاف فاحش قیمت ها از مبدا تولید تا بازار مصرف است، که این واقعیت نشان دهنده نقش تاثیرگذار و پررنگ دلالان و واسطه ها است.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: متاسفانه تا کنون از سوی مسئولان دستگاه ها و نهادهای ذی ربط راهکاری برای مقابله با دلالان و واسطه ها ارائه نشده و این سوء مدیریت باعث شده سود کشاورزان به شدت کاهش یافته و کار تولیدی و کشاورزی صرفه اقتصادی لازم را نداشته باشد.

ایرانپور با اشاره به اینکه دولت بحث خرید تضمینی محصولات کشاورزی را از دیرباز و با هدف خرید محصولات استراتژیک و مهم و مورد نیاز کشور در دستور کار دارد،تاکید کرد: با اجرای صحیح این طرح باید به حاشیه امن برسیم و دولت تا حد ممکن چتر حمایتی خود را بر سر تولیدکنندگان داشته باشد.

 

نرخ خرید گندم تولید داخل  پایین تر از نرخ گندم وارداتی بی کیفیت!  

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس گفت:اما متاسفانه درحال حاضر نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی با واقعیت ها متفاوت است به طوری که به عنوان مثال نرخ خرید تضمینی گندم پایین تر از نرخ خرید گندم وارداتی که کیفیت پایینتری هم دارد،است.

وی تاکید کرد:در راستای حمایت از تولید ملی باید در زمینه خرید تضمینی و حمایت از کشاورزان برای فروش محصولات آنها برنامه ریزی‌های مشخص و موثرتری صورت گیرد و گزارش سالیانه آن نیز منتشر شود.

ایرانپور افزود: درراستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی باید از کشاورزان و دامداران و به صورت کلی تولیدکنندگان بخش کشاورزی حمایت‌های بیشتری صورت گیرد،اما درحال حاضرعکس این موضوع در حال انجام است و اعمال مسئولان با گفته های آنها تناقض دارد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet