ایام محرم 1398
1394/04/22 10:07:03
سرویس اجتماعی
علیپور:

تخطی بانک‌ها از اختصاص منابع قرض‌الحسنه به وام‌ازدواج/منابع صرف کارکنان بانک‌ها می‌شود

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از عمکلرد بانک‌ها درباره اختصاص ندادن منابع قرض الحسنه به وام ازدواج، گفت: بانک‌ها اعتباری که برای پرداخت وام قرض‌الحسنه به خصوص وام ازدواج در اختیار دارند را صرف امور کارکنان خود می کنند.
تخطی بانک‌ها از اختصاص منابع قرض‌الحسنه به وام‌ازدواج/منابع صرف کارکنان بانک‌ها می‌شود عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از عمکلرد بانک‌ها درباره اختصاص ندادن منابع قرض الحسنه به وام ازدواج، گفت: بانک‌ها اعتباری که برای پرداخت وام قرض‌الحسنه به خصوص وام ازدواج در اختیار دارند را صرف امور کارکنان خود می کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/45546.jpg تخطی,بانک‌ها,از,اختصاص,منابع,قرض‌الحسنه,به,وام‌ازدواج/منابع,صرف,کارکنان,بانک‌ها,می‌شود Icana

محمد علیپور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از شیوه عملکردی بانک‌ها در زمینه وام‌دهی به ویژه پرداخت وام ازدواج، گفت: این موضوع دغدغه عموم نمایندگان است و نمایندگان هم به ویژه در زمان تصویب بودجه سعی کردند مبلغی به عنوان اعتبار در اختیار بانک ها برای پرداخت وام ازدواج قرار دهند اما متاسفانه منابعی که در اختیار بانک ها قرار داده می شود برای وام های قرض الحسنه استفاده نمی‌کنند.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این شیوه بانکداری حساسیت نمایندگان را برانگیخته به شکلی که این موضوع از سوی نمایندگان به مسئولان بانک مرکزی و وزیر اقتصاد و دارایی گوشزد شده است.

وی افزود: در گذشته بانک‌ها منابع قرض‌الحسنه خود را در بنگاه های اقتصادی سرمایه گذاری می کردند و امروزه هم متاسفانه بسیاری از بانک ها منابعی که به عنوان قرض الحسنه در اختیار دارند را برای کارکنان خود هزینه می کنند در صورتی که اولویت این منابع پرداخت وام قرض الحسنه به خصوص وام ازدواج است.

علیپور یادآور شد: پس از تذکر نمایندگان، وزیر اقتصاد و دارایی نیز در این زمینه متذکر شده که پس از این با بانک های که منابع قرض الحسنه خود را صرف امور غیر از قرض‌الحسنه کنند برخورد خواهد شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: برای استفاده صحیح از منابع قرض الحسنه بانک‌ها و پرداخت وام ازدواج به زوجین باید نظارت های داخلی از سوی وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی افزایش یابد تا منابع در جای خود صرف شود، در واقع درست نیست که مجموعه ای از بیرون در کار بانک ها دخالت داشته باشند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: نظارت و کنترل باید از داخل مجموعه بانکی کشور صورت بگیرد و نباید کار به جایی برسد که نهادهای قانونی مثل مجلس و سازمان بازرسی کل کشور در زمینه نظارت بر بانک ها ورود پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ 12 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حسن روحانی رئیس جمهور نامه ای ارسال کرده اند که در این نامه خواستار رفع موانع ازدواج جوانان شدند.

نمایندگان در این نامه متذکر شده اند طبق آمار بانک مرکزی، بانک‌ها حدود 100 هزار میلیارد تومان منابع در دو قالب سپرده قرض‌الحسنه جاری و سپرده قرض‌الحسنه پس انداز از مردم با نرخ صفر جذب کرده‌اند.از این مقدار بانک‌ها تنها 30هزار میلیارد تومان سپرده‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز را به صورت قرض‌الحسنه وام می‌دهند که سهم تسهیلات ازدواج از آن تنها 6 هزار میلیارد تومان است. در مقابل بانک‌ها از 70 هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه جاری مردم که با نرخ صفر جذب شده است هیچ مقدار را به مصارف قرض الحسنه اختصاص نداده وبه سبب انحصاری که دارند تمامی این منابع را با نرخ‌های بالا وام می‌دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet