ایام محرم 1398
1394/04/22 11:53:41
سرویس سیاسی
نایب رئیس کمیسیون شوراها درباره محورهای رفع ایرادات قانون احزاب می‌گوید؛

منابع احزاب منحله در اختیار دولت قرار می‌گیرد/کمیسیون ماده10، متولی لغو پروانه احزاب

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، گفت: کمیسیون شوراها روز گذشته نسبت به رفع ایرادات هشتگانه شورای نگهبان نسبت به قانون احزاب اقدام کرد.
منابع احزاب منحله در اختیار دولت قرار می‌گیرد/کمیسیون ماده10، متولی لغو پروانه احزاب نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، گفت: کمیسیون شوراها روز گذشته نسبت به رفع ایرادات هشتگانه شورای نگهبان نسبت به قانون احزاب اقدام کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/69266.jpg منابع,احزاب,منحله,در,اختیار,دولت,قرار,می‌گیرد/کمیسیون,ماده10،,متولی,لغو,پروانه,احزاب Icana

محمدجواد کولیوند در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزای خانه ملت، با اشاره به بررسی و رفع ایرادات شورای نگهبان نسبت به قانون احزاب، گفت: ایرادات این قانون در نشست روز گذشته کمیسیون شوراها بررسی و حل و فصل شد، البته دو مورد از ایرادات برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش‌های مجلس ارسال شد.

نماینده مردم کرج و آسارا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه شورای نگهبان در کل به قانون احزاب حدود 8 ایراد را مطرح کرده بود، افزود:‌ یکی از ایرادات موضوع تعیین تکلیف منابع درآمدی و امکانات زیرساختی احزاب منحل شده بود، به طوری که شورای نگهبان اعلام می‌کرد در این طرح مشخص نیست که پس از منحل شدن حزب، منابع حزب منحله به کجا منتقل می‌شود.

کولیوند ادامه داد: در نشست روز گذشته کمیسیون شوراها مقرر شد که منابع و امکانات حزب منحل شده در اختیار دولت قرار گیرد، تا این زیرساخت‌ها به احزاب دیگر منتقل شود.

وی افزود: از طرف دیگر یکی دیگر از ایرادات شورای نگهبان درباره نحوه پیگیری احزاب درباره انحلال پروانه فعال بود، زیرا بر اساس قانون حزب مربوطه ظرف مدت یک ماه می‌تواند می‌تواند نسبت به این موضوع دیوان عدالت اداری اعتراض کند، حال شورای نگهبان در این رابطه اعلام کرده است که چه دستگاهی متولی لغو پروانه احزاب است، از این رو کمیسیون شوراهای مجلس، کمیسیون ماده 10 احزاب را متولی این موضوع تعیین کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: همچنین شورای نگهبان نسبت به برخی موارد مربوط به مرامنامه و اساسنامه احزاب به‌ویژه موضوعات عقیدتی و فکری ایراد گرفته و اعلام کرد که موارد مذکور در قانون نباید مغایر با قانون و اسلام بوده و مسائل اعتقادی در مرامنامه باید مبتنی بر شریعت اسلام باشد، که خوشبختانه این موضوع نیز اصلاح شد.

وی افزود: البته برخی ایرادات جزیی نیز مطرح بود، که این مواد نیز در نهایت اصلاح شد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده رفع ایرادات قانون احزاب تا فردا نهایی شده و به هیأت رئیسه ارسال می‌شود، تا در نشست یکشنبه هفته آینده مجلس بررسی شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet