ایام محرم 1398
1394/04/22 17:26:34
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جوکار:

غرب به بهانه «تحریم‌های ترکیبی» از لغو تحریم‌ها طفره می‌رود

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: هدف مذاکرات هسته‌ای لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی بوده است، اما امروز تحت عناوین مختلف مانند «تحریم‌های ترکیبی» یا «تحریم‌های موشکی» از این تعهد خود طفره می‌روند.
غرب به بهانه «تحریم‌های ترکیبی» از لغو تحریم‌ها طفره می‌رود عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: هدف مذاکرات هسته‌ای لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی بوده است، اما امروز تحت عناوین مختلف مانند «تحریم‌های ترکیبی» یا «تحریم‌های موشکی» از این تعهد خود طفره می‌روند. https://cdn.icana.ir/d/019/59586.jpg غرب,به,بهانه,«تحریم‌های,ترکیبی»,از,لغو,تحریم‌ها,طفره,می‌رود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از مهر: محمد صالح جوکار با اشاره به کارشکنی های آمریکا در مذاکرات هسته ای در روزهای اخیر، اظهار داشت: چهارچوب ها و خطوط قرمز ما در مذاکرات هسته ای کاملا مشخص و روشن بوده است و معتقدیم که این خطوط قرمز، کف مطالبات و حقوق مردم است.
وی افزود: این مطالبات ما شامل حفظ حقوق هسته ای ملت ایران و تحقیق و توسعه و آن چه موجب پیشرفت این صنعت در دهه‌های آینده خواهد شد، بوده است و در نقطه مقابل نیز لغو تمام تحریم ها مدنظر ماست که به اعتقاد بسیاری از ناظران بین‌المللی، همه این تحریم ها خلاف قوانین بین‌المللی است.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد:  مذاکرات دیپلماتیک در روند خود دارای نظاماتی است که هر دو طرف باید رعایت کنند؛ مذاکره محل گفتگو مبتنی بر منطق و نگاه کارشناسی است، حال اگر کسی بخواهد در وسط مذاکرات یکباره تغییر مسیر دهد، آسیب های جدی به مذاکره وارد می‌شود.
جوکار تصریح کرد: بر این اساس آمریکایی ها دائما تلاش می‌کنند تا مسیر قطار مذاکره را تغییر دهند و سوزن‌بانی این قطار نیز در دست خود اوباماست که با تیم مذاکره کننده تماس گرفته و گفته چگونه عمل کنند.
وی خاطرنشان کرد: شاید این کارها تحت فشارهایی مانند لابی‌های صهیونیستی بوده است، اما به طور کلی این وضعیت قابل قبول نیست؛ چرا که عدم ثبات در تصمیم‌گیری از سوی آنها، نمی تواند منجر به یک توافق پایدار شود.

آمریکایی‌ها با توهم ذهنی «کدخدایی» پای میز مذاکره می‌آیند
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه آمریکایی ها همچنان در توهم ذهنی خودشان قرار دارند و خود را کدخدای دنیا می دانند، گفت: آنها در چنین فضای ذهنی وارد مذاکره دیپلماتیک می‌شوند، در حالیکه ما این روال را قبول نداریم و معتقدیم میز مذاکره منطق خاص خودش را دارد و هر دو طرف باید در آن تعهد بدهند.
جوکار با بیان اینکه تعهدات ما و طرف مقابل از ابتدای مذاکرات هسته ای روشن بوده است، خاطرنشان کرد: تعهد طرف مقابل ما لغو کامل همه تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی بوده و اساسا هدف مذاکرات نیز همین مسئله بوده است، اما امروز تحت عناوین مختلف مانند «تحریم‌های ترکیبی» یا «تحریم‌های موشکی» از این تعهد خود طفره می روند.
وی تاکید کرد: وضعیت این تحریم ها به گونه ای است که حتی اگر یک بعد از آنها باقی بماند می تواند سایر جوانب کار را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

توافق هسته‌ای با تایید مجلس یا شورای عالی امنیت ملی معتبر خواهد بود
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه آمریکاییها باید یک تصمیم مبتنی بر عقلانیت و نه توهم ذهنی بگیرند، گفت: مسلم است که تیم مذاکره کننده ما زیر این فشارها امتیاز نخواهد داد و البته شرایط مذاکرات نیز شرایط پیچیده ای است و این، تیم ماست که می‌تواند با حفظ مواضع خود و دفاع از حقوق قانونی ملت ایران، طرف مقابل را مجاب به پذیرش حقوق ما کند.
جوکار با ابراز امیدواری برای دستیابی به یک توافق عزتمندانه در ساعات باقیمانده از ضرب‌الاجل مذاکرات خاطرنشان کرد: طبق قانون این توافق باید بر اساس روال جاری مشخص، در شورای عالی امنیت ملی تصویب شود و در صورتی که به تایید مقام معظم رهبری برسد، رسمیت می‌یابد و این امکان نیز وجود دارد که در مجلس بررسی و تعیین تکلیف شود؛ در هر صورت ساز و کار مواجهه با توافق احتمالی، کاملا مشخص است./
انتهای پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet