ایام محرم 1398
1394/04/22 18:29:45
سرویس اقتصادی
دکتر لاریجانی در دیدار با اعضای هیأت رئیسه اتاق تعاون:

بخش تعاون باید به جایگاه اصلی خود در اقتصاد کشور برسد/ضرورت ترویج فرهنگ تعاون در رسانه ها

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت بخش تعاون کشور گفت: باید فعالیت تعاونی هایی که در زمینه تولیدات داخلی به صورت مطلوب کار می کنند برجسته و مشوق هایی برای تعاونی های مصرفی که از محصولات داخلی استفاده می کنند، ارائه شود.
بخش تعاون باید به جایگاه اصلی خود در اقتصاد کشور برسد/ضرورت ترویج فرهنگ تعاون در رسانه ها رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اهمیت بخش تعاون کشور گفت: باید فعالیت تعاونی هایی که در زمینه تولیدات داخلی به صورت مطلوب کار می کنند برجسته و مشوق هایی برای تعاونی های مصرفی که از محصولات داخلی استفاده می کنند، ارائه شود. https://cdn.icana.ir/d/019/111376.jpg بخش,تعاون,باید,به,جایگاه,اصلی,خود,در,اقتصاد,کشور,برسد/ضرورت,ترویج,فرهنگ,تعاون,در,رسانه,ها Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه 22 تیر) در دیدار با اعضای هیأت رئیسه اتاق تعاون جمهوری اسلامی ایران گفت: از حضور فعالان بخش تعاون در مجلس تشکر می کنم و امیدوارم که بخش تعاون کشور توسعه یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فرهنگ عمومی در موضوع تعاون به صورت مطلوب در کشور جا نیفتاده است افزود: در بخش تعاون اقداماتی شده به طور مثال در بخش تعاونی های مصرف و مسکن اقدامات مناسبی صورت گرفته است اما باید بخش تعاون به جایگاه اصلی خود در اقتصاد کشور دست یابد.

دکتر لاریجانی افزود: باید بررسی های کارشناسی در کشور صورت بگیرد تا دلیل استقبال کم از فعالیت های تعاونی در کشور مشخص و اشکالاتی که در بخش تعاون وجود دارد به صورت اصولی رفع شود.

وی با بیان اینکه ترویج فرهنگ تعاون در رسانه ها می تواند در توسعه این بخش موثر باشد ادامه داد: فرهنگ سازی در خصوص توسعه بخش تعاون تأثیرگذار است اما باید به صورت دقیق مشخص شود که چگونه می توان مردم را بیشتر به سمت فعالیت های تعاونی سوق داد.

رئیس مجلس افزود: در زمینه تولید داخل باید بخش تعاون کشور عملکرد فعال تری داشته باشد و اگر توجه تعاونی های مصرف به سمت استفاده از تولیدات داخل میل پیدا کنند زمینه موفقیت این بخش فراهم شود که برای انجام این مهم می توان با تنوع در تولید محصولات داخلی زمینه جذب مشتری را فراهم کند.

دکتر لاریجانی افزود: مقام معظم رهبری روی موضوع اقتصاد مقاومتی تأکید دارند بنابراین باید از تمامی ظرفیت های اقتصادی کشور استفاده بهینه شود.

وی گفت: باید فعالیت تعاونی هایی که در زمینه تولیدات داخلی به صورت مطلوب کار می کنند برجسته شود و همچنین مشوق هایی برای تعاونی های مصرفی که از محصولات داخلی استفاده می کنند، ارائه شود.

دکتر لاریجانی افزود: در اطراف کشور بازارهای خوبی از لحاظ جمعیتی وجود دارند که باید تلاش شود صادرات مطلوبی به این کشورها انجام شود.

وی گفت: متأسفانه یک سری بروکراسی های زنگ زده وجود دارد که برای کشور مشکل ایجاد کرده  این در حالی است که می توان با قدرت تعاونی های بزرگ از این مشکلات عبور کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه باید خیز بخش تعاون برای توسعه اقتصاد بلند باشد ادامه داد: در زمینه تولید محصولات کشاورزی مانند خرما و سیب زمینی اقدامات خوبی صورت گرفته که با بسته بندی و بازاریابی مناسب می توان این محصولات را صادر کرد و بخش تعاون باید در این موضوعات تأثیرگذار باشد.

دکتر لاریجانی گفت: باید توجه داشت تا زمانی که صادرات به صورت مطلوب انجام نشود رشد و توسعه اقتصاد کشور سرعت نخواهد گرفت.

وی ادامه داد: مایه تأسف است که در تولید محصولاتی مانند ابریشم که زمانی ایران قطب صادراتی آن محسوب می شد، در حال حاضر به وارد کننده تبدیل شده ایم و این موضوع درباره محصولاتی مانند پنبه و پشم گوسفند نیز صدق می کند که در صورت اصلاح چرخه برخی از امور و استفاده از ظرفیت تعاونی ها می توان چنین مشکلاتی را حل کرد.

دکتر لاریجانی  گفت: در برخی از روستاهای کشور که کنار مراتع قرار دارد اگر تعاونی ها در این رابطه تشکیل شود می تواند مراتع آن مناطق به صورت بهتری در اختیار دامداران قرار گیرد و انجام این مهم به نفع محیط زیست کشور نیز است البته در این رابطه باید تعاملاتی با وزارت جهاد کشاورزی صورت گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: از نظر آیین نامه ای منعی برای حضور نماینده اتاق تعاون کشور در کمیسیون های مجلس و صحن علنی وجود ندارد.

گفتنی است در ابتدای این مراسم عبداللهی رئیس اتاق تعاون کشور و کلانتری معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گزارشی از فعالیت های خود به رئیس مجلس شورای اسلامی ارائه دادند.

براساس این گزارش کلانتری معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی گفت: مقام معظم رهبری روی موضوع حمایت از بخش تعاون تأکید دارند بنابراین باید تمامی زمینه ها برای توسعه این بخش فراهم شود.

کلانتری در این رابطه افزود: فعالیت های بخش تعاون کشور می تواند در زمینه های کشاورزی، بانکی، مصرف و بیمه باشد که اگر حمایت لازم در این زمینه ها صورت گیرد بخش تعاون توسعه می یابد.

معاون وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی با تأکید بر تقویت فرهنگ سازی در بخش تعاون کشور یادآور شد: بخش تعاونی کشور این ظرفیت را دارد که در بخش هایی که بخش خصوصی سرمایه گذاری نمی کنند فعالیت داشته باشد و نکته دیگر اینکه باید زمینه اینکه سهام عدالت در اختیار بخش تعاونی باشد فراهم شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet