خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1394/04/30 09:55:49
سرویس اقتصادی
احمدی:

بخشی از دارایی‌های ارزی بلوکه پیش‌خور شده/تنها 29 میلیارد دلار ارز قابل هزینه است

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه میزان دارایی‌های ارزی کشور حدودا ۱۵۰ میلیارد دلار بوده که حدودا ۲۹ میلیارد دلار آن قابل هزینه است، گفت: اگر دولت بخواهد بعد از رفع تحریم‌های مالی هزینه‌های بیشتری انجام دهد باید متمم یا اصلاحیه بودجه ارائه کند.
بخشی از دارایی‌های ارزی بلوکه پیش‌خور شده/تنها 29 میلیارد دلار ارز قابل هزینه است نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه میزان دارایی‌های ارزی کشور حدودا 150 میلیارد دلار بوده که حدودا 29 میلیارد دلار آن قابل هزینه است، گفت: اگر دولت بخواهد بعد از رفع تحریم‌های مالی هزینه‌های بیشتری انجام دهد باید متمم یا اصلاحیه بودجه ارائه کند. https://cdn.icana.ir/d/019/44885.jpg بخشی,از,دارایی‌های,ارزی,بلوکه,پیش‌خور,شده/تنها,29,میلیارد,دلار,ارز,قابل,هزینه,است Icana

علی‌محمد احمدی درگفت وگو با خبرنگارخبرگزاری خانه ملت،درباره ابهامات مطرح شده درباره میزان دلارهای بلوکه شده،گفت:ابتدا باید توجه داشت درخصوص میزان ارزهای بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران درخارج از کشور ملاحظاتی بشود به دلیل اینکه میزان دلارهای بلوکه شده که قابل هزینه است،با دارایی‌های بلوکه شده تفاوت وجود دارد.

نماینده مردم در دهلران،آبدانان،دره شهر و بدره درمجلس شورای اسلامی ادامه داد: تحریم های شدید مالی در دو سال آخر دولت دهم اعمال شد و برای انتقال ارزهای حاصل از صادرات،دولت از روش‌های مانند انتقال چمدانی استفاده کرد،اما بخش قابل توجهی از دلارها وارد کشور نشد.

این نماینده مردم درمجلس نهم افزود:دولت گذشته با این فرض که بخشی از دلارهای کشور در بانک کشورهای خارجی بلوکه شده و جزء دارایی های خارجی بانک مرکزی محسوب می شود،اقدام به هزینه کرد و پیش‌خور معادل این دارایی‌ها کرد؛البته دولت یازدهم نیز همچنین عملکردی داشته است.

احمدی ادامه داد:اظهارات رئیس بانک مرکزی مبنی بر قابل هزینه بودن تنها حدود 29 میلیارد دلار از دلارهای بلوکه شده،صحیح است؛اما میزان دارایی ها بلوکه شده که جزء ذخایر بانک مرکزی است،حدودا بیش از یکصد میلیارد دلار است.

وی گفت: بانک مرکزی می تواند معادل ریالی حدود  29 میلیارد دلار از دلارهای بلوکه شده پس از رفع تحریم ها را براساس بودجه به دولت بدهد اما در کنار این موضوع بانک مرکزی می تواند یک سیاست انبساطی را اعمال کند و به دولت براساس افزایش ذخایر ارزی تسهیلاتی را ارائه کند.

احمدی ادامه داد: با توجه به مطالب مذکور،میزان دارایی‌های ارزی کشور حدودا 150 میلیارد دلار و میزان قابل هزینه دلارهای بلوکه شده حدودا  29 میلیارد دلار است، بنابراین بانک مرکزی نمی تواند بیش از 29 میلیارد دلار به اقتصاد، ریال تزریق کند.

 

دولت برای انجام هزینه‌های بیشتر باید متمم یا اصلاحیه بودجه ارائه کند

نایب رئیس کمیسیون برنامه،بودجه و محاسبات مجلس در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا پس از رفع مشکل ارزهای بلوکه شده می توان هزینه بیشتری در بخش عمرانی کشور انجام شود؟ گفت: بودجه کشور براساس پیش بینی های درآمدی در سال 94 بوده بنابراین اگر دولت بخواهد بعد از رفع تحریم های مالی هزینه های بیشتری انجام دهد باید متمم یا اصلاحیه بودجه ارائه کند.

 

سیف رقم دلارهای بلوکه شده را شفاف سازی کرد

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی گفته: ذخائر بانک مرکزی زمینه ایجاد ثبات و کاهش ریسک در اقتصاد را فراهم می کند لذا پشتوانه تحقق اهداف اقتصادی تلقی می شود. طی سال های اخیر بانک مرکزی رقم مربوط به ذخایر ارزی را اعلام نمی کند. رقمی هم که از قول اینجانب اعلام شد مربوط به منابعی بود که به علت تحریم امکان استفاده از آن وجود نداشت و بعد از رفع تحریم ها می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این مبلغ جزیی از ذخائر بانک مرکزی است ولی همه آن نیست.

وی در پاسخ به این پرسش که علت اختلاف زیاد میان ارقام اعلامی توسط رئیس کل بانک مرکزی و سایر منابع چیست؟، گفت: 29 میلیارد دلار اعلام شده توسط اینجانب مربوط به میزان ذخایر ارزی کشور نبود بلکه توضیح این بود که حدود 23 میلیارد دلار از منابع ارزی متعلق به بانک مرکزی و حدود 6 میلیارد دلار منابع ارزی متعلق به دولت است و این یعنی در مجموع 29 میلیارد دلار آزاد خواهد شد.

وی اضافه کرد: البته لازم به توضیح است معادل 24.5 میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی ظاهرا در دوره گذشته نزد شرکت نیکو سپرده گذاری شده است.

سیف ادامه داد: در کنار این مبلغ 22.5 میلیارد دلار نیز در چین به عنوان وثیقه تامین مالی پروژه ها وجود دارد که البته از نظر حرفه ای نسبت به آن نیز ایرادهای فراوانی وجود دارد چرا که اصولا وقتی تحت عنوان تامین مالی مطرح می شود به این معنی است که ازمحل منابعی به جز دارایی های ما اقدام می کنند. در صورتی که چنین نبوده و کل منابع موجود در آنجا به عنوان پشتوانه تلقی شده و نمی تواند استفاده شود. به عبارت دیگر در یک جمع بندی کلی باید گفت ارقامی که دیگران مطرح می کنند، مبنای دقیقی ندارد. خوب است از خود آن عزیزان درباره مبنای اظهارات شان سوال شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet