هدر موبایل
1394/04/30 15:03:40
سرویس اجتماعی
طلا:

تکرار اشتباه سازمان هواشناسی پذیرفتنی نیست/طبق اعلام استانداری هشداری درباره توفان داده نشده بود

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران با بیان اینکه طبق اعلام فرمانداری و استانداری، سازمان هواشناسی هشدار درباره وقوع توفان نداده بود،‌ گفت: تکرار اشتباه سازمان هواشناسی در کمتر از یک سال پذیرفتنی نیست.
تکرار اشتباه سازمان هواشناسی پذیرفتنی نیست/طبق اعلام استانداری هشداری درباره توفان داده نشده بود سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران با بیان اینکه طبق اعلام فرمانداری و استانداری، سازمان هواشناسی هشدار درباره وقوع توفان نداده بود،‌ گفت: تکرار اشتباه سازمان هواشناسی در کمتر از یک سال پذیرفتنی نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/111702.jpg تکرار,اشتباه,سازمان,هواشناسی,پذیرفتنی,نیست/طبق,اعلام,استانداری,هشداری,درباره,توفان,داده,نشده,بود Icana

حسین طلا در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در واکنش به حادثه توفان روز یکشنبه (28 تیر)، گفت: طبق روال قانونی اگر حادثه‌ای بخواهد اتفاق بیفتد توسط سازمان مسئول باید اعلام شود، از این رو سازمان هواشناسی و ستاد حوادث غیرمترقبه باید در خصوص توفان روز یکشنبه پیش بینی های لازم را انجام می دادند، به این ترتیب فرمانداری و بخشداری از طریق رسانه ها موظف خواهند بود تا اطلاع رسانی عمومی کنند تا مردم از حادثه مطلع شوند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه موضوع را از استانداری و فرمانداری جویا شده ایم، تصریح کرد: استانداری و فرمانداری اذعان داشتند که سازمان هواشناسی، ستاد حوادث غیرمترقبه و حتی سازمان آب منطقه‌ای هیچ هشداری در خصوص توفان ندادند و تنها به صورت عام اعلام کردند که روز یکشنبه شاهد رگبار پراکنده همراه با وزش باد خواهیم بود.

وی افزود: در نهایت به دلیل کوتاهی سازمان های مربوطه در تعطیلات عید فطر حدود 5 هزار خودرو که به منطقه کن و سولقان رفته بودند دچار خسارت شدند، متاسفانه 7 دقیقه بارش سبب کشته شدن 8 نفر شد، علاوه بر این خسارات فراوانی به اهالی کن و سولقان، باغداران و کشاورزان این منطقه وارد شد، در اینجا این سوال مطرح می شود که چرا  دستگاه مسئول اطلاع رسانی نکرد؟

طلا با اشاره به توفان سال گذشته تهران، گفت: توفان سال گذشته  نیز به دلیل عدم پیش بینی سازمان هواشناسی موجب فوت 8 نفر از شهروندان تهرانی شد، مسئولان سازمان هواشناسی پس از آن اتفاق در مجمع نمایندگان تهران اعلام کردند که دستگاه هایشان مشکل دارد اما در این مدت هیچ اقدامی صورت ندادند، این در حالی است که شاید بتوان از کوتاهی سال گذشته سازمان هواشناسی به دلیل نداشتن دستگاه های پیشرفته چشم پوشی کرد اما تکرار این اتفاق پذیرفتنی نیست.

وی افزود: در استان مازندران تا حدودی اعلام خطر شده بود از این رو نتیجه همین اعلام خطر وجود تنها 3 کشته از 11 کشته در حادثه اخیر بود، در حقیقت برای پایتخت قابل قبول نیست که ماحصل یک حادثه 8 کشته باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به حجم بالای خسارت ها، گفت: در برخی نقاط رودخانه کن بین منطقه 5 و 22 حدود یک متر و نیم گل در کف رودخانه نشسته و تعداد کثیری الوار و درختان شکسته شده است، علت هشدار ندادن سازمان هواشناسی و ورودخسارات بسیارمجموع ابهاماتی را رقم زده است که فردا در مجمع نمایندگان باید به آنها پاسخ داده شود.

طلا در پاسخ به این سوال که برخی از آمارهای غیررسمی تعداد کشته شدگان را 160 نفر اعلام کرده اند، گفت: ناپدید شدن تعداد زیادی از افراد و خودروها سبب اعلام آمارهای غیر رسمی شده است که مبنایی برای آن وجود ندارد، ملاک آن چیزی خواهد بود که فرمانداری تهران تایید خواهند کرد.

سخنگوی مجمع نمایندگان استان تهران یادآور شد: فردا (چهارشنبه 31 تیر)مسئولان سازمان هواشناسی، استانداری، فرمانداری، سازمان آب منطقه به عنوان متولی رودخانه، نیروی انتظامی، جمعیت هلال احمر، شهرداری و اورژانس تهران در مجمع نمایندگان استان تهران برای پاسخگویی به ابهامات وقوع توفان و طغیان رودخانه کن حاضر خواهند شد.

 

قصور دوباره هواشناسی در پیش‌بینی توفان تهران/ فرهنگ استعفا در مدیران نهادینه شود

عباس قائیدرحمت نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،‌ با یادآوری توفان اخیر در استان تهران‌ و البرز افزود:‌ سال گذشته نیز چنین توفانی به وقوع پیوست که متاسفانه به دلیل عدم پیش‌بینی درست سازمان هواشناسی خسارت‌های مالی و جانی زیادی برجای ماند.

نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در آن زمان نبود امکانات و تجهیزات به روز از دغدغه‌های مسئولان هواشناسی عنوان شد که البته هیچ‌یک از این‌ها، توجیهات قابل قبولی برای عدم پیش‌بینی توفان سال گذشته نبود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، باتاکید بر ضرورت درست انجام وظایف از سوی سازمان‌های اجرایی، تصریح کرد:‌ جان همه افراد برای ما اهمیت دارد و همه دستگاه‌ها باید دست به دست هم دهند تا جان حتی یک نفر هم به خطر نیفتد لذا اگر دستگاه‌ها مانند سازمان هواشناسی و صدا و سیما با یکدیگر همکاری نکنند تبعات زیادی برای کشورخواهد داشت.

وی یادآور شد:‌ از سویی دیگر امروزه در بین مدیران، فرهنگ استعفا وجود ندارد و اگر کوتاهی در زیر مجموعه‌ای اتفاق افتد مقام مسئول تمایلی برای استعفا ندارد که باید این فرهنگ برای افراد ایجاد شود تا مدیران دیگری که برسرکار می‌آیند با مسئولیت ‌پذیری بیشتری فعالیت کنند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: سازمان هواشناسی باید پاسخگوی چنین کم‌کاری باشد و مانیز به عنوان اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس از مسئولان مربوطه دعوت خواهیم کرد تا توضیحات خود را پیرامون قصور صورت گرفته ارایه دهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet