پیام مقام معظم رهبری به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ هجری شمسی سال جهش تولید
1386/07/07 12:56:00
سرویس اقتصادی

مجلس با دو و یک فوریت فروش بنزین به قیمت آزاد رای نداد

مجلس به دو فوریت طرح اجرای کامل قانون بودجه در بند (و) تبصره ۱۳ مبنی بر اعلام فروش بنزین به قیمت آزاد رای نداد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت براساس ماده واحده این طرح به منظور جلوگیری از ایجاد تعهد مالی علاوه بر بودجه 86 برای کشور، دولت موظف است با توجه به تکلیف بند (و) تبصره 13، حداکثر 15 روز پس از تصویب این قانون قیمت آزاد بنزین خودروهای دولتی و مازاد سهمیه مردم را اعلام نماید.

مردم می توانند در صورت صرفه جویی مازاد بنزین سهمیه کارت هوشمند خود را به قیمت مذکور به دولت واگذار نمایند و دولت موظف به خرید این مقدار بنزین از مردم به قیمت اعلام شده می باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، رفعت بیات یکی از پیشنهاد دهندگان در دفاع از طرح مذکور گفت: دولت موظف است قانون را کاملا اجرا نماید. متاسفانه به دلیل اینکه دولت در اجرای کامل بودجه قصور داشته در این امور مردم مجلس را متهم می کنند که چرا در پمپ بنزین ها بنزین آزاد وجود ندارد.

وی گفت: بدلیل دیرکرد اجرای این قانون از فروردین ماه به تیر ماه 86، مبلغ قابل توجهی از 5/2 میلیارد دلار بودجه مصوب بنزین وارداتی مصرف بنزین بی رویه در سه ماهه اول (حدود 25 میلیون لیتر در روز) هزینه گردید به عبارت دیگر سهم 5/4 ماه از قرار 9 میلیون لیتر بنزین وارداتی مصوب در این سه ماه مصرف گردید که به همین دلیل ارز موجود برای تامین نیاز بنزین کشور تا آخر سال 86 که روزی 7 میلیون دلار می باشد کافی نخواهد بود.

همچنین احمد توکلی در مخالفت با دو فوریت طرح مذکور گفت: اگر نرخ آزاد بنزین را اعلام کنید تمام مزایای دو نرخی شدن از جمله فساد را هم دارا خواهد بود.

همچنین هادی حق شناس عضو کمیسیون برنامه و بودجه در موافقت با طرح مذکور گفت: نرخ آزاد ضرورتا قیمت تمام شده نیست.

عباس رجایی در مخالفت با این طرح گفت: ما هر زمان که در باب بنزین صحبت می کنیم بازار را دچار تنش می کنیم و آثار و تبعاتی را در کشور خواهد داشت.

ایرج ندیمی در خاتمه در موافقت با طرح مذکور گفت: این گونه دو نرخی شدن بار مالی برای دولت ندارد، بخش خصوصی می تواند بنزین را وارد کند.

براساس این گزارش دو فوریت طرح مذکور به رای گذاشته شد که به تصویب نرسید سپس یک فوریت آن به رای گذاشته شد که به تصویب نرسید.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet