خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1386/04/12 09:09:00
سرویس سیاسی
حدادعادل دردیدار با لامبرتودینی اعلام کرد:

امادگی ایران برای همکاری با اروپا در جهت برقراری صلح پایدار در خاورمیانه

رییس مجلس شورای اسلامی در دیدار با لامبرتودینی، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است برای برقراری صلحی پایدار در خاورمیانه باکشورهای اروپایی از همکاری سازنده داشته باشد.

لامبرتودینی نخست وزیرخارجه اسبق ایتالیا و رئیس کنونی کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای این کشور که برای انجام یک دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران به تهران سفر کرده است در ادامه دیدارهای خود با تنی چند از مقامات سیاسی و پارلمانی کشورمان بعداز ظهر روز شنبه، با دکتر حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

دراین دیدار دکتر حداد عادل با اشاره به سابقه چندین هزار ساله روابط ایران و ایتالیا به عنوان دو مرکز مهم تمدنی در شرق و غرب تصریح کرد:‌ باتوجه به این بستر مناسب دو کشور می توانند برای گسترش همه جانبه روابط فیمابین، همکاریهای سازنده‌ای داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایتالیا را شریک اول تجاری ایران در میان کشورهای اروپایی دانست و افزود: این واقعیت ضرورت تبادل نظر و همکاریهای نزدیکتر میان دو کشور را در ابعاد مختلف سیاسی ، فرهنگی ، امنیتی ، پارلمانی و بین المللی بیشتر می کند.

حداد عادل علت تنشها و نا آرامی‌های روزافزون منطقه خاورمیانه در طول دو دهه گذشته را ناشی از جاه‌طلبی آمریکا و ادعای حاکمیت بلامنازع این رژیم بر کل جهان از جمله این منطقه دانست و ایجاد بحرانهایی مانند پرونده هسته‌ای کشورمان را علیرغم نظارت کامل و جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر فعالیت‌های ایران بهانه‌ای برای ایجاد آشفتگی و تنش در خاورمیانه ارزیابی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین باتشریح سیاست جمهوری اسلامی ایران درخصوص بحران عراق تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنین آماده است برای برقراری صلحی پایدار در خاورمیانه باکشورهای اروپایی از جمله ایتالیا همکاری سازنده داشته باشد.

در ادامه این دیدار لامبرتودینی رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا بااشاره به دیرینه درخشان روابط دو کشور از نتایج گفت‌وگو هایش با برخی از مقامات کشورمان ابزار خرسندی کرد.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس سنای ایتالیا همچنین جمهوری اسلامی ایران را دارای تواناییها ی فراوان برای نقش آفرینی در ایجاد صلح و آرامش منطقه دانست و اظهار امیدواری کرد که کشورمان در پایان بخشیدن به بحرانها و درگیریهای موجود در خاورمیانه نقش ویژه خودش را ایفا کند.

لامبرتودین در بخش دیگری از سخنانش گفت‌وگوهای اخیر مسئول ارشد پرونده هسته ای ایران با رئیس کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا را ابتکار عمل نوینی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای رفع ابهامات دانست و آنرا موجب اقبال جامعه بین المللی و کمک کننده به حل‌وفصل مسئله هسته ای ایران توصیف کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet