خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1394/05/11 11:52:00
سرویس اقتصادی
فطانت مطرح کرد:

توافقنامه هسته ای ظرفیت‌های جدید برای بازار سرمایه فراهم کرده/انتقاد از عدم کاهش نرخ سود بانکی

ریس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با بیان اینکه جای تعجب دارد با وجود دستورالعمل های متعدد همچنان در سیستم بانکی شاهد کاهش نرخ سود بانکی نیستیم ،گفت: شرکت‌های مشمول قانون اصلاحیه بند ۶ اصل ۴۴ نسبت به ارائه اطلاعات مالی خود به بورس اقدام کنند.
توافقنامه هسته ای ظرفیت‌های جدید برای بازار سرمایه فراهم کرده/انتقاد از عدم کاهش نرخ سود بانکی ریس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور با بیان اینکه جای تعجب دارد با وجود دستورالعمل های متعدد همچنان در سیستم بانکی شاهد کاهش نرخ سود بانکی نیستیم ،گفت: شرکت‌های مشمول قانون اصلاحیه بند 6 اصل 44 نسبت به ارائه اطلاعات مالی خود به بورس اقدام کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/105029.jpg توافقنامه,هسته,ای,ظرفیت‌های,جدید,برای,بازار,سرمایه,فراهم,کرده/انتقاد,از,عدم,کاهش,نرخ,سود,بانکی Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،محمدفطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور امروز (یکشنبه 11 مردادماه) در نشست خبری گفت: درحال حاضر در بورس نسبت قیمت به سود (p/e  )  عدد 5/5 و در فرا بورس نیز عددی مشابه این است.

ریس سازمان بورس و اوراق بهادار کشورافزود:جمع کل دارایی های شرکت‌های بورسی و فرابورسی 943 هزارمیلیارد تومان است و 80 درصد از دارایی‌های شرکت‌ها از طریق بدهی و 20 درصد از طریق حقوق صاحبان سهام تأمین شده است.

فطانت با اشاره به ارزش 281 هزار میلیارد تومانی بورس،تاکید کرد:ارزش بازار فرابورس نیز هم اکنون 58 هزار میلیارد تومان است که در مجموع به 340 هزار میلیارد تومان بالغ می شود .

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ارزش دفتری قیمت سهام شرکت ها را 1.7 اعلام و افزود: این رقم به این معنا است که 70 درصد نسبت به قیمت دفتری تفاوت داریم و این موضوع نشان دهنده پتانسیل بالای بازار است و اطلاعات مربوط به سود و درآمد شرکت ها باید این امر را پشتیبانی کند.

وی درآمد پیش بینی شده شرکت های بورسی را 247 هزار میلیارد تومان اعلام و گفت: سود خالص پیش بینی شده در فرابورس 8 هزار میلیارد تومان برآورد می شود. از ابتدای سال بازده شاخص در بورس 7 درصد و در فرابورس 17 درصد بوده است.

فطانت ادامه داد: ارزش معاملات بورس اوراق بهادار نیز در این مدت 13 هزار و 500 میلیارد تومان و در فرابورس 13 هزار و 700 میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به معاملات در بورس کالا افزود: معاملات آتی بورس کالا در چهار ماهه ابتدای سال 3800 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات بورس کالا غیر از معاملات آتی 11 هزار میلیارد تومان بود که نسبت به مدت مشابه در سال 93 در واقع 23 درصد کاهش را نشان می دهد که دلیل این امر، کاهش حجم معاملات در بخش پتروشیمی است. در بورس انرژی نیز 908 میلیارد تومان داد و ستد شده که 700 میلیارد تومان آن را معاملات فیزیکی و 208 میلیارد تومان آن را معاملات برق و نفت کوره تشکیل دادند.

 

کدال جدید می آید

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه از راه اندازی سیستم جدید کدال خبر داد و افزود: سیستم جدید با تمام مرورگرهای موجود در بازار قابلیت انطباق دارد . افزایش سرعت، آپلود و بارگذاری اطلاعات در سیستم کدال به نحو سریعتر و ساده تر فراهم شده است. همچنین سیستم جدید در iOSو اندروید قابلیت استفاده دارد .

 فطانت به تشریح امکانات جدید این سیستم پرداخت و گفت : هر فردی می تواند اطلاعات مورد نظر خود را ثبت کند تا سیستم اطلاعات دلخواه را برایش پیامک کند.

وی ادامه داد: سیستم جدید با آدرس codal.irقابل دسترسی خواهد بود و سیستم قدیم تا سه ماه آینده با آدرس codal.ir/oldقابلیت دستیابی دارد و پس از سه ماه سیستم قدیم حذف و سیستم جدید تمام اطلاعات و اقدامات شرکت ها را به نمایش خواهد گذاشت.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این که نسخه تلفن همراه این سیستم نیز تست شده ابراز امیدواری کرد که سیستم تلفن همراه مربوط به کدال را نیز داشته باشیم .

وی درباره اصلاحیه قانون اصل 44، گفت:مقرر شده بود شرکت‌هایی که در بند 6 اصل 44 قانون احصاء شده‌ بودند اطلاعات و صورت‌های مالی خود را به بورس ارائه دهند، اما تاکنون اطلاعاتی از شرکت‌ها دریافت نشده است، اما بعضی شرکت‌ها پاسخ استعلامات سازمان بورس را ارائه کرده‌اند.

فطانت ادامه داد: بنابراین از همه شرکت‌هایی که مشمول قانون اصلاحیه بند 6 اصل 44 هستند تقاضا می‌شود که هر چه سریعتر نسبت به ارائه اطلاعات مالی خود به بورس اقدام کنند زیرا قرار است، کمیسیون اصل 44 گزارشی از عملکرد این قانون را به صحن علنی مجلس ارائه بدهند که امیدواریم قبل از اینکه این گزارش به صحن برود شرکت‌ها اطلاعات خود را ارائه دهند.

رئیس بورس در بخش پرسش و پاسخ به خبرنگاران در پاسخ به پرسش عدم برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه گفت: برگزاری نمایشگاه وظیفه سازمان نیست و باید به کانون ها و بخش های مردم نهاد واگذار شود البته سازمان بورس و اوراق بهادار تمام حمایت های لازم را برای برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه انجام می دهد .

 

برگزاری همایش بین المللی سرمایه گذاری خارجی

وی با تأکید بر این که برگزاری نمایشگاه باید به کانون های کارگزاران و نهادهای سرمایه گذاری و سایر کانون های مرتبط واگذار شود گفت: انتقال تولیت نمایشگاه در جهت حمایت بازار است که با وضعیت بهتر شاهد برگزاری آن باشیم .

فطانت گفت: با توجه به برگزاری همایش بین المللی سرمایه گذاری خارجی بنا داشتیم برگزاری نمایشگاه در کنار همایش انجام شود .

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به عدم واکنش مثبت بازار سرمایه به توافق هسته ای گفت: امروز شاهد هستیم شاخص به واقعیت های بازار که مرتبط با شرکت ها و کلان اقتصاد و اتفاقات پیرامون آن است، واکنش نشان می دهد و این بزرگترین دستاورد بازار سرمایه است .

فطانت با بیان این که تحلیل نوسانات شاخص وظیفه تحلیل گران و مشاوران سرمایه گذاری است گفت: تحلیل گران و مشاوران سرمایه گذاری که مجوزهای خاص از سازمان دارند باید اظهارنظرهای خود را در این خصوص اعلام کنند و اظهار نظر اینجانب در این قضیه اظهار نظر شخصی تلقی می شود با این وجود جمع نظرات اصحاب بازار راه مناسبی برای تحلیل مقاطع تاریخی است .

 فطانت با بیان این که بیانیه وین یک اتفاق مهم و بسیار مثبت برای بازار است گفت: این بیانیه ظرفیت های بسیار بالایی را برای اقتصاد و مشخصا بازار سرمایه فراهم کرده که باید این ظرفیت های بالقوه بر اساس سیاست های اقتصاد مقاومتی به وضعیت بالفعل تبدیل شود.

وی با بیان این که باید شاهد اجرایی شدن توافقات هسته ای باشیم گفت: ظرفیت های به وجود آمده باید به ظرفیت هایی که در داخل کشور و با اتکا به سیاست های اقتصاد مقاومتی داشتیم اضافه شود .

رئیس سازمان بورس درباره این که چرا این نتیجه های مثبت در شاخص در روزهای پس از بیانیه محقق نشد ، ذکر نکاتی را لازم دانست و افزود: در زمان بیانیه توافق در فصل مجامع بودیم به طوری که در 4 ماه ابتدای سال 363 مجمع برگزار شد که از این تعداد 58 درصد مجامع به عبارتی 212 مجمع در تیرماه برگزار شد .

وی افزود: از 212 مجمع برگزار شده در تیر ماه 169 مجمع شرکت های بسیار مهم و بزرگ در هفته آخر تیر ماه و روزهای 29 ، 30 و 31 برگزار شد .

فطانت با اشاره به برخی اتفاقات خاص مربوط به صنایع مختلف اظهار داشت: در مجامع بانک ها برای تقویت بنیه بانک ها و افزایش حجم ذخایر مطالبات مشکوک الوصول که تصمیم به جایی هم بود به همراه اقدامات دیگر بانک مرکزی تصمیماتی گرفته شد.

وی  افزود: سود شرکتهای بانکی از حدود 8 هزار میلیارد تومان به 1600 میلیارد تومان کاهش پیدا کرد که به لحاظ سود تقسیمی بازار را با مخاطراتی مواجه کرد .

فطانت افزود: کاهش سود تقسیمی ضربدر P/Eضربدر سهم بانک ها که 13 درصد کل بازار است یک پتانسیل برای کاهش شاخص بود .

وی سایر صنایع بورسی و فرابورسی اشاره کرد و گفت: معدنی ها با کاهش قیمت گنداله و سنگ معدن مواجه بودند که آثار زیادی روی شرکت ها داشت و همچنین عدم برگزاری مجامع شرکت های پالایشی و اعلام اطلاعات متناقض از عوامل بسیار اثرگذار بر نماد شرکت های پالایشی بود. به طوری که در یک دستگاه ذیربط با انتشار اطلاعات جدید و بسیار اثرگذار در موضوع فـرآورده ها و نرخ نفت خام منجر به بسته شدن نماد می شدند اما توسط همان دستگاه طی چند روز اطلاعات عکس می آمد که این ناهماهنگی ها در دستگاه ها از جمله عوامل اثرگذار در بخش معاملات و بنیادین شرکت های پالایشی بود .

فطانت با بیان این که هیچ گاه و در هیچ کجا به تک عامل بودن رشد بازار سرمایه و گره زدن آن به توافق هسته ای اشاره نکرده است گفت: در بازار به معنی واقعی عوامل بسیار اثرگذار و متعدد و متفاوتی وجود دارد که هر کدام از این عوامل اثر خود را بر روی بازار می گذارد و هیچ وقت در یک بازار کارآ یک رویداد به تنهایی آثار قابل پیش بینی نخواهد داشت.

وی با بیان این که هر اتفاقی که در عمل بر پایه بیانیه صورت بپذیرد آثار عملی اش را بر بازار سرمایه می گذارد گفت: بر اساس بیانیه، نقل و انتقال پول به آسانی صورت خواهد گرفت و ارز با هزینه نسبتا کم محقق می شود که این موضوع می تواند با کاهش هزینه تولید شرکت ها آثار مالی مثبتی برای شرکت ها به همراه بیاورد. بنابراین وقتی این اتفاق در صحنه عمل بیفتد تحلیل اثرگذاری توافق هسته ای بر بازار به نمایش در می آید .

فطانت با بیان این که با توافق هسته ای ریسک سیستماتیک بازار در یک جهت کاهش پیدا کرده است گفت: با بیانیه وین آرامش به بازار سرمایه برگشته است و سهامداران از ریسک هایی چون نوسان نرخ ارز و ایجاد تحریم های مجدد نگرانی ندارند اما آثار عملی در بخش های مختلف اقتصاد باید در صحنه واقعیت محقق شود که آثار آن در بازار سرمایه دیده شود.

وی با بیان این که درشرایط فعلی سهامداران و سرمایه گذاران از بلوغ بیشتری برخودار شده اند گفت: سهامداران به نسبت گذشته با بلوغ بیشتر در بازار حاضر می شوند اما بازار دچار عارضه کم واکنشی شده است به طوری که هر اتفاق مثبتی به دلیل عارضه کم واکنشی آثارش در حد کمتری آشکار می شود البته این کم واکنشی در یک پروسه ای اصلاح می شود .

رئیس سازمان بورس با اشاره به کاهش قیمت نفت، کسری بودجه، عدم ابلاغ بودجه های عمرانی گفت: این پکیج کامل از اتفاقاتی که در اقتصاد رخ داده ، باید به مرور برطرف شود که این توافق بعد از تحقق آن و البته با مدیریت خوب، فرصت های جدید را ایجاد کند.

وی با تأکید بر این که فرصت ها به تنهایی قادر نیستند در بخش واقعی اثرگذار باشند، گفت: فرصت ها وقتی شناسایی شوند و آثارشان را بگذارند دستاورد مورد نظر حاصل می شود.

رئیس سازمان بورس در ادامه به قیمت های جهانی فلزات، نفت ، طلا ، مس اشاره کرد و گفت: افت جهانی قیمت محصولات تاثیر خود را در شاخص و در وضعیت بنیادین شرکت ها منعکس کرده است.

وی با اشاره به رکود در بازارهای رقیب چون مسکن، طلا، ارز گفت: در حالی که تمام بخش های واقعی اقتصاد در رکود به سر می برند تنها فرصت سرمایه گذاری در بخش سیستم بانکی محقق شده است که این جای تعجب بسیار دارد که چگونه بخش واقعی نمی تواند سود خوبی را به سرمایه گذاران خود بدهد اما سیستم بانکی تسهیلات 27 درصدی می گیرد و حتی با وجود دستورالعمل های متعدد همچنان در سیستم بانکی شاهد کاهش نرخ سود بانکی نیستیم و هنوز کاهش نرخ سود بانکی رعایت نمی شود .

فطانت با تاکید بر این که همچنان کوچ و مهاجرت پول به سیستم بانکی وجود دارد گفت: باید دستگاه های مرتبط در این خصوص اقدامات مقتضی را انجام دهند .

 

توضیحات رئیس  بورس درباره عرضه اولیه به روش جدید از شهریور ماه

فطانت درباره روش جدید عرضه اولیه گفت: عرضه اولیه به روش ثبت سفارش بوک بیلدینگ که روشی نوین است برای اولین بار از ابتدای شهریور ماه برای شرکت های کوچک با حق انتخاب طراحی شده است.

وی دراین باره توضیح داد : از ابتدای شهریور ماه به صورت اختیاری شرکت های کوچک می توانند در خصوص عرضه اولیه از روش قدیمی یا روش جدید که همان ثبت سفارش است استفاده کنند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که جلساتی را برای اصحاب بازار و ناشرین برای آشنایی با مزایای این روش برگزار خواهد شد گفت: پس از پشت سرگذاشتن دوره آزمایشی، عرضه اولیه به روش ثبت سفارش انجام میگیرد.

 

برنامه های بورس برای پساتحریم

فطانت درباره تصمیمات سازمان بورس واوراق بهادار در خصوص پساتحریم گفت: سلسله برنامه هایی در بخش جذب سرمایه گذاری خارجی با ارائه مجور به نهادهای مالی خارجی جهت سرمایه گذاری ارائه شده است.

وی با اشاره به سرمایه گذارانی که راغب سرمایه گذاری در ایران هستند، گفت: برای سرمایه گذاران اعم از ایرانیان خارج از کشور و سرمایه گذاران خارجی طراحی فرم ها و نرم افزارهایی باید تدوین می شد که انجام شده است تا فرآیند سرمایه گذاری خارجی به صورت آنلاین اعم در بازار اولیه و ثانویه صورت بپذیرد البته برنامه گسترده ای طراحی و تدوین شده است که به صورت ویژه این برنامه منتشر می شود.

فطانت درباره راه اندازی بورس ارز و بورس تعاون گفت: با فراهم شدن تک نرخی شدن ارز و مشارکت بانک مرکزی، سیستم بانکی و صرافی ها شرایط برای راه اندای معاملات آتی ارز و راه اندازی بورس ارز ایجاد می شود که تمام دستورالعمل ها و روش های آن قابل ارائه است و پس از تک نرخی شدن ارز و امکان پیش بینی قابلیت اجرایی شدن دارد.

وی درباره بورس تعاون به اشکلاتی در برگزاری مجامع شرکت های تعاونی عامل اشاره کرد و اظهار داشت: در حال مذاکره با دستگاه ها و مقامات مرتبط در خصوص منافع و مضرات این بورس هستیم اما با توجه به اینکه در شرکت های تعاونی در مجامع شیوه رأی دادن با روش بلوک بندی انجام می پذیرد این اشکال برای ورود این شرکتها به بورس وجود دارد که باید برای رفع این اشکال به توافق نهایی رسیده شود.

فطانت با بیان رفع اشکلات و آمدن شرکت های تعاونی عام به تابلوی بورس گفت: در صورت ایجاد ظرفیت های خاص در این بخش و افزایش حجم معاملات و تعداد شرکت های تعاونی عام امکان راه اندازی بورس تعاون قابل بررسی خواهد بود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار درباره رعایت استانداردهای حسابرسی گفت: برای اجرا شدن استانداردهای حسابرسی مشکلاتی در بخش مالیات و آموزش حرفه ای وجود دارد که باید برطرف شود.

وی با اشاره به اینکه استاندارد بین المللی IFRSدر خط همه یا هیچ سیر می کند و نمی شود میانه ای برای اجرایی شدن آن در نظر گرفت، گفت: با رفع مشکلات مالیات و تدوین استانداردها که سازمان حسابرسی در حال پیگیری آن است گفت در مسیر اجرایی شدن آن قدم برداشته می شود.

فطانت درخصوص زمان اجرایی شدن این شیوه حسابرسی بین المللی گفت: پیش از این مقرر شده بود که ابتدای سال 95 استاندارد IFRS  حسابداری اجرایی شود که در صورت آمادگی در زمان مقرر به اجرا در می آید وگرنه به زمان دیگر موکول می شود.

وی درباره اینکه عدم اجرای استانداردهای IFRS  حسابداری  مانع حضور سرمایه گذاران خارجی می شود، گفت: عدم اجرای IFRSمانع حضور سرمایه گذاران خارجی نمی شود بلکه با تدابیر جبرانی که در این خصوص در نظر گرفته شده زمینه حضور سرمایه گذاران خارجی فراهم می شود.

فطانت با بیان اینکه ایران از سوی 11 کشوری که رتبه بالای رشد اقتصادی دارند، مورد توجه قرار گرفته است، گفت: ایران در زمره کشورها با ظرفیت بالای رشد اقتصادی دسته بندی می شود و مشاوران سرمایه گذاری خارجی بازار ایران را برای سرمایه گذاری پرپتانسیل ارزیابی می کنند.اولویت جذب سرمایه گذار خارجی  ابتدا در بخش اوراق و بازار اولیه و بعد  بازار ثانویه است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet