ولادت حضرت فاطمه زهرا (س)
1394/05/30 10:37:33
سرویس سیاسی
دکتر لاریجانی در مصاحبه تلویزیونی با شبکه استانی فارس:

دنیا میدان رقابت برای جذب سرمایه ها است/ بخش خصوصی را باید باور کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دنیا میدان رقابت برای جذب سرمایه است و باید در این زمینه زرنگ باشیم تا ایران قدرت اقتصادی شود.
دنیا میدان رقابت برای جذب سرمایه ها است/ بخش خصوصی را باید باور کرد رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دنیا میدان رقابت برای جذب سرمایه است و باید در این زمینه زرنگ باشیم تا ایران قدرت اقتصادی شود. https://cdn.icana.ir/d/019/115059.jpg دنیا,میدان,رقابت,برای,جذب,سرمایه,ها,است/,بخش,خصوصی,را,باید,باور,کرد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،دکترعلی لاریجانی که جهت شرکت در مراسم روز بزرگداشت حضرت احمدبن موسی(ع) در دهه کرامت به شهر شیراز سفر کرده بود،در پایان سفر خود درتشریح دستاوردهای این سفر درمصاحبه تلویزیونی با شبکه استانی فارس گفت: بعد از زیارت بارگاه حضرت شاهچراغ(ع) در جلسه شورای اداری استان فارس شرکت کردم که در این جلسه مشکلات و مسائل استان فارس با حضور مسئولان استانی بررسی شد و باعث شد تا بیشتر در جریان مسائل این استان قرار بگیرم.

 

جشنواره فرهنگی هنری حضرت شاهچراغ(ع) حرکت ارزشمندی است

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه شورای اداری استان فارس مسائل و مشکلات در حوزه سرمایه گذاری، بخش کشاورزی و پروژه های توسعه حرم شاهچراغ(ع) بررسی شد.

وی گفت: حضور در اختتامیه جشنواره فرهنگی هنری حضرت شاهچراغ(ع) نیز از برنامه های کاری ما در این سفر بود که این جشنواره حرکت ارزشمندی است.

دکتر لاریجانی بااشاره به بازدید میدانی خود از بافت های فرسوده اطراف حرم حضرت شاهچراغ(ع) گفت: باید با رفع مشکلات در زمینه بافت های فرسوده اطراف حرم زمینه دسترسی آسان مردم به حرم فراهم شود، همیشه مردم فارس تعلق خاطر خاصی به حضرت شاهچراغ(ع) دارند و این موضوع باعث شد مقام معظم رهبری سومین حرم اهل بیت(ع) کشور را در فارس نامگذاری کنند تا مسئولان توجه بیشتری داشته باشند.

 

مردم فارس از قدمت فکری عمیقی برخوردارند

رئیس مجلس ادامه داد: شیراز ریشه های علمی، فلسفی و ادبیاتی خوبی دارد ومردم فارس از قدمت فکری عمیقی برخوردارند و ملاصدرا که از فیلسوفان بزرگ قلمرو شرق محسوب می شود متعلق به شیراز است همانطور که در ادبیات حافظ و سعدی اهل شیرازند و نباید فراموش کرد شیراز عارفان بزرگی نیز دارد.

دکتر لاریجانی افزود: با توجه به مطالب مذکور مردم استان فارس باید از این فرصت ها استفاده کنند و در زمینه اشاعه فکر بزرگان تلاش کنند و باید ظرفیت ها بالفعل شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه استان فارس از ظرفیت های بالایی برخوردار است افزود: فعالیت های مردم فارس در حوزه کشاورزی خوب بوده اما در حال حاضر با مشکل بی آبی روبرو بوده که البته در کل کشور این موضوع به نوعی وجود دارد.

 

میزان قابل توجهی منابع مالی برای حل مشکل کم آبی اختصاص داده شده است

وی افزود: در برنامه ششم توسعه باید به مسئله خشکسالی بیشتر توجه شود و زمینه استفاده بهینه از آب موجود با لحاظ مسائل زیست محیطی فراهم شود که در این راستا باید به نوع آبیاری و نوع کشت توجه شود به طور مثال بعضاً محصولات کشاورزی تولید و صادر می شود که نیاز بسیاری به آب دارد که این کار اشتباه است.

دکتر لاریجانی افزود: در چند سال اخیر میزان قابل توجهی منابع مالی برای رفع موضوع حل مشکل کم آبی اختصاص داده شده اما باید دراین زمینه بیشتر کار شود.

وی با اشاره به اینکه فارس یک استان با سابقه صنعتی است، افزود: گسترش صنعت در استان فارس باید مورد توجه قرار گیرد که این موضوع اشتغال زایی درپی دارد به طور مثال وجود یک کارخانه خودروسازی می تواند چند هزار اشتغال زایی ایجاد کند.

 

بخش خصوصی را باید باور کرد

رئیس مجلس با اشاره به ظرفیت مواد معدنی کشور افزود: در سال های اخیر به حوزه معدن توجه شده اما این کار باید به وسیله مردم سرعت بیشتری داشته باشد.هنوز دلمان نمی آید که کارها را بیشتر به بخش خصوصی واگذار کنیم این در حالی است که باید بخش خصوصی را باور کرد.

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به ظرفیت توریسم در استان فارس گفت: استان فارس علاوه بر اینکه یک استان زیارتی محسوب می شود باید در زمینه های توریسم گردشگری و پزشکی نیز بیشتر پیشرفت کند، اگر انشاءالله موضوع هسته ای مسیر قانونی خود را طی کند و چالش کشور در این موضوع سامان یابد فضاهای جدیدی برای سرمایه گذاری فراهم خواهد شد که البته باید در بخش مولد انجام شود.

 

عدم توازن بین بودجه های جاری و عمرانی به بخش فرهنگی کشور لطمه زده است

دکتر لاریجانی در خصوص برنامه ششم توسعه گفت: لایحه برنامه ششم تا کنون به مجلس ارائه نشده البته دولت در تدوین لایحه از همکاران ما در مجلس دعوت کرده است.

وی افزود: یکی از مشکلات در سال های اخیر عدم توازن بین بودجه های جاری و عمرانی بوده که این موضوع به بخش فرهنگی کشور لطمه زده و به دلیل محدودیت در منابع تنها به ضروریات توجه شده است.

رئیس مجلس با تاکید بر لزوم توجه به بخش فرهنگی کشور افزود: بخشی از بودجه ها به تولید فیلم و محصولات فرهنگی دیگر اختصاص داده می شود که البته به دلیل کمبود منابع به طور طبیعی بودجه کمتری اختصاص داده شد و می دانم که دوستان بخش فرهنگی از این بابت ناراحت هستند که امیدوارم در آینده به مسائل فرهنگی توجه بیشتری شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه استان فارس از لحاظ فرهنگی قوی است افزود: باید رادیو و تلویزیون نیز در بخش فرهنگی بیشتر کار کند البته با لحاظ چارچوب های قانون اساسی بخش خصوصی نیز می تواند در این زمینه فعالیت کند.

 

مدیران فرهنگی کشور باید به موضوعات اقتصادی توجه بیشتری داشته باشند

وی ادامه داد: زمانی که در رادیو تلویزیون حضور داشتم توصیه کردم از بخش خصوصی نیز در تولید محصولات فرهنگی استفاده شود،البته تاکید داشتم چارچوب قانون اساسی باید رعایت شود که نتیجه آن نیز در تولیدات خوب بود.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: در تولید کار فرهنگی باید به چارچوب های اقتصادی نیز توجه شود یعنی از خلاقیت هنری جوانان بهره باید برد و در این راه باید چرخه اقتصادی نیز مبنای کار قرار گیرد.

وی گفت: نباید احساس شود که فعالین در بخش فرهنگ باید به لحاظ اقتصادی در رنج باشند.

دکتر لاریجانی افزود: باید توجه داشت محصولات فرهنگی می توانند بازار خوبی داشته باشند؛به طور مثال کسانی که فیلم خوب تولید می کنند می توانند بازارهای متنوعی داشته باشند.

وی با تأکید بر لزوم حمایت جدی از بخش فرهنگ و کشاورزی گفت: مدیران فرهنگی کشور باید به موضوعات اقتصادی توجه بیشتری داشته باشند.

 

پایداری ملی باعث پذیرش واقعیتی به نام ایران بزرگ در دنیا شده است

دکتر لاریجانی با بیان اینکه نمایندگان استان فارس درمجلس در زمینه های مختلف حضور دارند افزود: نمایندگان استان فارس در مجلس دغدغه آبادانی استان را دارند و از طریق وزرا مسائل و مشکلات را پیگیری می کنند.

رئیس مجلس افزود: ذهن امیدواری نسبت به آینده ایران اسلامی دارم و فکر می کنم مردم، صبورانه شرایط سخت را تحمل کردند و دستاورد بزرگی را به دست آوردند و در مذاکرات هسته ای دستاورد آنان تثبیت شد،این پایداری ملی باعث پذیرش واقعیتی به نام ایران بزرگ در دنیا شده و این واقعیت به تمامی کشورها باور شده که به لحاظ سیاسی و اقتصادی دستاورد بزرگی است.

وی با بیان اینکه استراتژی کشور، کاهش بودجه های جاری خواهد بود افزود: امیدوارم مسئولان اجرایی کشور همواره مسائل بودجه ای در خاطرشان باشد و بودجه جاری را افزایش ندهند.

 

دنیا میدان رقابت برای جذب سرمایه است/مردمی کردن اقتصاد شرایط را برای سرمایه گذاری فراهم می کند

دکتر لاریجانی ادامه داد: باید با مردم روراست بود و با مردمی کردن اقتصاد شرایط را برای سرمایه گذاری بیشتر فراهم کرد تا اشتغال زایی ایجاد شود.

رئیس مجلس گفت: دنیا میدان رقابت برای جذب سرمایه است بنابراین باید در این زمینه زرنگ باشیم تا ایران قدرت اقتصادی شود.

در پایان این مصاحبه تلویزیونی دکتر لاریجانی با ابراز خرسندی از سفر به شیراز برای مردم استان فارس آرزوی توفیق کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet