ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1386/07/07 14:11:00
سرویس سیاسی
در واکنش به سخنان سارکوزی:

ندیمی:‌رفتار کشورها‌یی مثل فرانسه، منطبق با قوانین سازمان ملل و شورای امنیت و آژانس نیست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: سخنان سارکوزی اساسا از وجه قانونی یا حقوقی برخوردار نیست و منطبق به قوانین مربوط به سازمان ملل نیز نمی باشد.

ایرج ندیمی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد سخنان اخیر سارکوزی مبنی بر خودداری و معامله تجاری بانک ها با ایران گفت: آمریکا در صدد این است که کشورهای فرانسه و آلمان را در کنار انگلیس قرار داده و آنچه که در سنای آمریکا می گذرد را عینا تصویب نماید.

نماینده مردم لاهیجان تصریح کرد: قصد افرادی مانند سارکوزی و دیگر روسای جمهور و مسئولان حکومتی کشورها به دلایل روابط سیاسی و اقتصادی که با غرب سرمایه داری که تبلور آن نیز در آمریکاست، این است که به یک موضع مشترک برسند. اما به نظر می رسد که به چند دلیل موفق نمی شوند. اولا گزارش هایی که در اختیار آژانس قرار دارد به هیچ وجه موید درخواست گروه 1+5 نیست، چرا که آژانس اعتقاد دارد ایران در مرحله تعلیق یا توقف روابط خوبی با آژانس داشته و ثانیا مباحثی که در حیطه های سکولاریستی مطرح شده آژانس آنها را نپذیرفته است.

ندیمی تصریح کرد: به نظر می رسد وجاهت رفتاری کشورهایی مانند فرانسه، دلیل رفتارهای فردی که ایجاد شده و نظراتی که در مورد شخصیت سارکوزی داده شده اساسا از وجه قانونی یا حقوقی برخوردار نیست. در واقع رفتار این دسته از کشورها به هیچ وجه منطبق با قوانین مربوط به سازمان ملل و شورای امنیت و آژانس نبوده و دوامی نیز نخواهد داشت.

وی افزود: به همین دلیل نیز وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که حداقل تا دو ماه دیگر نسبت به پرونده ایران تصمیم گیری نمی کنیم مگر این که گزارش های جدیدی راجع به ایران دریافت نماییم و طبیعی است که در مورد این مساله به اتحاد جمعی نخواهند رسید و تمامی این سخنان فضاسازی تبلیغی می باشد.

ندیمی در پاسخ به اینکه به نظر شما ما نیز باید به این تهدیدات اقتصادی عکس العمل نشان دهیم یا خیر؟ گفت: تصمیم های برون مرزی باید با خردمندی همراه باشد و منافع و مصالح ملی اقتضا   می کند در عین حال که پاسخ مناسب را به تهدیدات می دهیم نباید به فکر افزودن آتش باشیم.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: باید با نوعی هم اندیشی ملی تصمیم گرفت و از رفتارهای مبتنی براحساس پرهیز شود و به نوعی عقلانیت رفتاری با حفظ عزت و مصلحت و منفعت کشور رفتار کنیم. طبیعی است که ما در این راستا می توانیم پاسخ مناسبی تهیه به این مساله بدهیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet