ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1386/07/07 15:18:00
سرویس اقتصادی
با تصویب مجلس

دولت موظف شد جهت پذیرفته شدن شرکت های سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار، به آنها کمک لازم را بکند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه بعد از ظهر شنبه در ادامه رسیدگی به لایحه اصل ۴۴ قانون اساسی به مصوبه ای رای دادند که براساس آن دولت موظف است برای پذیرفته شدن شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس اوراق بهادار کمک های لازم را انجام دهد.

با تصویب مجلس شورای اسلامی، مشمولین این قانون در قالب شرکت های تعاونی شهرستانی ساماندهی شده از ترکیب آنها شرکت های سرمایه گذاری استانی به صورت شرکت های سهامی تشکیل و براساس قانون تجارت فعالیت می کنند.

همچنین سازمان خصوصی سازی موظف شد تا سهام موضوع ماده 35 از هر بنگاه قابل واگذاری را مستقیما بین شرکت های سرمایه گذاری استانی تقسیم کند. سهم هر یک از شرکت های سرمایه گذاری استانی متناسب با تعداد اعضای تعاونی های شهرستانی هر استان تعیین خواهد شد.

در این ارتباط نقل و انتقال سهام از سازمان خصوصی سازی به شرکت های سرمایه گذاری استانی از مالیات معاف است.

همچنین افزایش سرمایه در شرکت های استانی ناشی از دریافت سهام از سازمان خصوصی سازی، همچنین افزایش سرمایه در شرکت های تعاونی شهرستانی ناشی از افزایش دارایی شرکت های سرمایه گذاری استانی مربوط از این محل، از مالیات معاف است.

با تصویب مجلس شورای اسلامی فروش سهام واگذار شده به شرکت های سرمایه گذاری استانی قبل از ورود این شرکت به بورس به میزانی که اقساط آن پرداخت شده یا به همین نسبت مشمول تخفیف واقع شده در بازارهای خارج از بورس مجاز است و سهام واگذار شده به همین نسبت از قید وثیقه آزاد می شود.

همچنین فروش سهام واگذار شده به شرکت های سرمایه گذاری استانی قبل از ورود این شرکت به بورس به میزانی که اقساط آن پرداخت شده یا به همین نسبت مشمول تخفیف واقع شده در بازارهای خارج از بورس مجاز است و سهم واگذار شده به همین نسبت از قید وثیقه آزاد می شود.

در ادامه دولت ملکف شد سهام موضوع ماده 35 را به گونه ای واگذار نماید که موجبات افزایش یا تداوم مالکیت و مدیریت دولت در شرکت های مشمول واگذاری را فراهم ننماید. در انتخاب مدیران، دستگاه های اجرایی موضوع ماده 87 این قانون مجاز به اخذ وکالت از شرکت های سرمایه گذاری استانی نخواهد بود.

آیین نامه اجرایی این فصل با پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت تعاون و با همکاری نهادهای ذی ربط ظرف مدت حداکثر سه ماه از تصویب این قانون به تصویب شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet