ولادت حضرت امام رضا (ع)
1388/01/26 16:36:00
سرویس صحن

نماینده ارامنه جنوب: اقلیت‌های دینی پیر و جوان از آب و خاک مقدس ایران دفاع می‌کنند

**نماینده ارامنه جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اقلیت‌های دینی از پیر و جوان باید از این آب و خاک مقدس دفاع کنند.

"روبرت بگلریان" سومین ناطق جلسه علنی روز چهارشنبه گفت: در شرایط کنونی شاید برای کسی اساساً شکی نباشد که اقلیت‌های دینی باید به خدمت وظیفه عمومی بپردازند و همگان این مسئله را در راستای وحدت ملی، تقویت روح وطن‌پرستی، ارتباط فرهنگی و یکدلی، مثبت ارزیابی می‌کنند.

وی افزود: بدین سان طبیعی است که اقلیت‌های دینی از پیر و جوان باید از این آب و خاک مقدس دفاع کنند چنانکه در دوران دفاع مقدس بیش از 300 شهید، جانباز، ایثارگر و آزاده تقدیم کشور کردند.

نماینده ارامنه جنوب کشور احترام و محبت عمومی مردم، رهبری بصیر و مسئولان مدبر کشور نسبت به ایرانیان مومن به ادیان الهی را یادآور شد و با اشاره به ماده 881 قانون مدنی در مورد میراث غیرمسلمانان اظهار داشت: مشکلی در این زمینه پیش آمده و در شرایط کنونی وحدت و مشارکت سیاسی بسیاری از آحاد جامعه را مخدوش می‌کند.

وی به سخنان آیت‌الله مدرس در جلسات 209 و 210 دوره دوم مجلس شورای ملی در 101 سال پیش اشاره و اضافه کرد: شهید مدرس در زمان مطرح شدن لایحه پیشنهادی خدمت وظیفه عمومی و سربازگیری از غیرمسلمانان، بر اساس مبانی دینی خود با سربازگیری اجباری از غیرمسلمانان مخالفت می‌کرد.

بگلریان ادامه داد: مسئله ماده 881 مکرر قانون مدنی همچون تجربه تاریخی پیش گفته، مشکلی نابجا و حتی شگفت‌انگیز تلقی خواهد شد و رفع آن بدیهی و طبیعی خواهد آمد.

وی در ادامه خطاب به نمایندگان مجلس و بویژه اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی تصریح کرد: چرا همکاران با تمامی تلاش‌هایشان، توجه لازم را در این رابطه نشان نمی‌دهند.

نماینده ارامنه با بیان اینکه در مجلس هفتم طرحی با 198 امضا اعلام وصول شده بود که گامی اساسی در محو این ماده قانونی ناعادلانه و غیرمنصفانه بود، ادامه داد: متاسفانه این طرح در کمیسیون قضایی و حقوقی مسکوت ماند و از ابتدای دوره مجلس هشتم نیز با تلاش بنده و برخی همکاران بر اساس ماده 140 آیین‌نامه داخلی در دستور کار قرار گرفت اما برخلاف ماده 145 آیین‌نامه کنار گذاشته شد.

وی گفت: موارد و مصادیق پدید آمده این ماده قانونی موجب کدورت، مایه سوء تفاهم و بهانه‌ای برای سخن‌چینی دشمنان است، هم وهن اسلام است و هم حداقل کرامت انسانی آدمیان را مورد لطمه قرار می‌دهد.

بگلریان با بیان اینکه در آستانه نود و چهارمین سالگشت نسل‌کشی ارمنیان در ترکیه عثمانی هستیم، تصریح کرد: همگان باید با محکومیت مجدد نسل‌کشی و فجایع آن و دیگر جنایات علیه بشریت در هر زمان و مکان، خاطرنشان کنند که چنین اعمالی برخاسته از تعصب و کوردلی است.

وی در ادامه با بیان اینکه اخلاف مرتکبین هنوز در انکار این مسئله اصرار می‌ورزند، افزود: آنها این مسئله را مستمسکی برای گرایشات متعرض به تمامیت و هویت همسایگان قرار می‌دهند لذا انتظار می‌رود فرهنگ و تمدن ناب اسلامی-ایرانی به زدودن زنگار از حقیقت یاری رساند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet