ولادت حضرت امام رضا (ع)
1388/01/28 10:04:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از کاظم حجازی:

اصلاح الگوی مصرف نیازمند توجه به بهره وری

**به طور حتم نامگذاری سال ۱۳۸۸ به نام سال اصلاح الگوی مصرف توسط مقام معظم رهبری را تمامی دستگاهها به عنوان یک اصل مهم و ضروری مورد توجه قرار داده اند در این بین ،سید محمد کاظم حجازی نماینده مردم همدان و عضو کمیسیون عمران مجلس در ارتباط با نامگذاری سال اصلاح الگوی مصرف یادداشتی را به رشته تحریر درآورده که تقدیم خوانندگان عزیز می شود.

برای اینکه بتوانیم فرمایش رهبر معظم انقلاب در خصوص نامگذاری سال 1388 بنام "اصلاح الگوی مصرف " را  در موضوع فعالیت‌های عمرانی جامعه به خصوص بحث وظایف مرتبط به وزارت راه و ترابری محقق کنیم می بایست درمسیر افزایش بهره وری در چارچوب و یک حرکت نظاممند مسیری را انتخاب کنیم که در سند چشم انداز بیست ساله نظام و قوانین پنجساله توسعه اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی قابل دفاع باشد. لازمه این مطلب توجه به برخی موارد است از جمله نخست نیروی انسانی است که با ایجاد انگیزه و آموزش و تربیت متناسب با تکنولوژی روز وارد عرصه کار شود.

 

دوم در بحث سرمایه و اعتبارات با پیش بینی دقیق و علمی اعتبارات و رعایت ضوابط و مقرراتی که در قانون لحاظ شده وارد فاز اجرایی شود. سوم در بحث ماشین آلات و ابزار با تلاش در جهت بهره وری نوین و مباحث مرتبط با انرژی بتوانیم فضایی را ایجاد کنیم که هر پروژه در هر نقطه ازاقصی نقاط کشور در حال اجرا هست از شناسنامه ای با ویژگی‌هایی مذکور برخوردار باشد تا امکان نظارت عملیاتی تر بشود ووارد وضعیت یکسانی از بعد کیفی شود.

 

 این امورات در سال اصلاح الگوی مصرف هنگامی در جامعه امکان پذیر است که فعالیت عمرانی از مقولات بار سیاسی رایج در جامعه فارغ شود.

 

متولیان این امر همت خود را بگمارند که فقط براساس مقولات کارشناسی برنامه‌های خود را تدوین کنند .امروزه ما گهگاه مشاهده می کنیم در حالی که تکالیف موجود به وضعیت روشنی نرسیده تکالیف جدیدی را بدون تامل علمی به جهت امکان عملیاتی شدن وارد دستگاه اجرایی می کنیم که لطمات آن تاخیر به انجام وظایف فعلی یا عدم شروع پروژه هایی که ضرورت بیشتری دارد باز می گردد.

 

به عنوان نمونه پروژه ساوه - همدان که با عنایت به تاخیرهای انجام شده در طول سال‌های گذشته برای اتمام آن مسئولین وزارت راه و ترابری  صورت جلسه ای را در کارگاه با حضور همه مسئولان اجرای مربوطه امضا می شود که تا پایان خرداد تنها 75 درصد آن انجام شده است.

 

متاسفانه عدم پیش بینی امکانات مورد نیاز باعث می شود مشاهده کنیم کارها و فعالیتها پیشرفت مطلوبی نداشته باشد،در صورتی که  ما پروژهایی را باید در جایی شروع کنیم که مستندات کارشناسی ، هم از بعد امکانات و هم منطقه ای به انجام آن را مهر تایید بگذارند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet