هدر اصلی
1394/08/11 11:50:42
سرویس صحن
احمدی در نطق میان دستور:

وقوع سیل ایلام به‌علت نبود سدهای تنظیمی بوده است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه وقوع سیل ایلام به‌علت نبود سدهای تنظیمی بوده است، گفت:‌ اگر برای شهری مانند ایلام که در دامنه کوه است، سدهای تنظیمی بالا دست می‌زدیم و پیش‌بینی می‌کردیم، الان ناچار نبودیم که به جای خلق هزینه ۳۰۰ میلیارد تومانی، هزینه‌‌ای بالای یک هزار میلیارد تومان صرف کنیم.
وقوع سیل ایلام به‌علت نبود سدهای تنظیمی بوده است عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه وقوع سیل ایلام به‌علت نبود سدهای تنظیمی بوده است، گفت:‌ اگر برای شهری مانند ایلام که در دامنه کوه است، سدهای تنظیمی بالا دست می‌زدیم و پیش‌بینی می‌کردیم، الان ناچار نبودیم که به جای خلق هزینه 300 میلیارد تومانی، هزینه‌‌ای بالای یک هزار میلیارد تومان صرف کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/74645.jpg وقوع,سیل,ایلام,به‌علت,نبود,سدهای,تنظیمی,بوده,است Icana

به‌گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی‌محمد احمدی در نشست علنی امروز (دوشنبه 11 ابان) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، گفت: پایان هفته گذشته متأسفانه سیل مهیبی، در شهر ایلام و بخش‌هایی از این استان را در نوردید و این سیل خسارات‌های جبران‌ناپذیر از جمله تخریب زیرساخت‌ها، منازل مردم و پل و خطوط انتقال آب شهری و روستایی و برق و تلفن را به‌دنبال داشته است و این موضوع نشان داد که ما توانایی مقابله و برنامه‌ریزی برای مدیریت بحران‌های غیرقابل پیش بینی را نداریم.

نماینده مردم دهلران، آبدانان و دره‌شهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: اقدامات ضعیف پیش گیرانه ساختاری و واکنش ضعیف هنگام وقوع حادثه باعث شد، توان ضعیف استان ایلام نمایان شود، از طرف دیگر در این حادثه شاهد بودیم که منازل بسیاری از مردم در روستا و شهرها تخریب شد و در اینجا باید به خانواده ها متوفی در اثر این حادثه تسلیت بگویم.

وی گفت: سؤال این است چرا چنین سیلی باید تخریب گسترده و خسارات بسیاری را در ایلام به‌دنبال داشته است، مگر ما مشابه این وقایع را در شرق اسیا نداریم، مگر در جاهای دیگر دنیا حوادث طبیعی رخ نمی‌دهد، مثلا نگاه موقت و زودگذر ما و برنامه‌های اجرایی که بدون تدبیر در گذشته و بعضا در حال انجام می‌شود، موجب بروز چنین حوادثی می‌شود.

احمدی گفت: در دو سال گذشته من بارها به وزیر نیرو گفتم که سد سیمره با حجم ذخیره‌ای بالای سه میلیارد متر مکعب، نیاز به سد تنظیمی دارد، اما وی گفت که دوستان و کارشناسان من پیش بینی کردند که درچند سال اینده خشکسالی ممتد خواهد بود و بارش‌ها از 200 میلیمتر بیشتر نخواهد شد.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی بر اساس آمارها در سیل اخیر در 48 ساعت تنها در استان ایلام، 340 میلیمتر باران باریده است، حال آیا اگر برای شهری مانند ایلام که در دامنه کوه است، سدهای تنظیمی بالا دست می‌زدیم و پیش‌بینی می‌کردیم، الان ناچار نبودیم که به جای خلق هزینه 300 میلیارد تومانی، هزینه‌‌ای بالای یک هزار میلیارد تومان صرف کنیم.

وی ادامه داد: کشورداری و مملکت‌دارینیازمند عقلانیت است، ما به جای اینکه بعد از وقوع هر حادثه چاره‌اندیشی کنیم، باید از تجارب دنیا استفاده کرده، زیرا تجربه‌های ما و سنگین و پربها است.

احمدی گفت: در شرایط کنونی در آستانه برنامه ششم توسعه هستیم، حال اگر تاریخ کشور را ببنیم، هیچ فرازی مانند هشت سال دفاع مقدس برای کشور دارای فضیلت و افتخار نبوده است، آیا برای ما بد نیست که شهرها مرزی که خطوط اول جنگ بودند، امروز در فقر و بیکاری به سر ببرند.

وی افزود: چه شده است که نگاه توسعه ما به سمتی است که فربه را فربه‌تر و فقیر را فقیرتر می‌کند، آیا می‌دانید بعد از چهار دهه امروز در ایلام هنوز، مین جان جوانان و کشاورزان ما را می‌گیرد، آیا می‌دانید بعد از چهار دهه یک سیل،خانه و امکانات مردم ما را نابود می‌کند، آیا می‌دانید بالاترین نرخ مهاجرت به‌ویژه در میان تحصیل‌کردگان در ایلام است.

احمدی تصریح کرد: آیا می‌دانید بیشترین تعطیلی واحدهای تولیدی در ایلام است، آیا می‌دانید نرخ خودکشی و خودسوزی در میان جوانان ما بیداد می‌کند، آیا می‌دانید ضعیف‌ترین شبکه حمل و نقل در استان ایلام وجود دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: فضیلت و ارزش ما در دفاع از کسانی است که بدون توقع تا آخرین لحظه‌های جنگ در مقابل دشمن ایستادند، از طرف دیگر من دانش‌آموخته اقتصاد هستم، در هیچ جای دنیا تجربه‌ای وجود دارد که برای خروج از چنین رکود عمیقی به سمت بسته و مسکن های کوتاه مدت بروند.

وی گفت: اقتصاد ایران با نگاه خوب رهبر معظم انقلاب در چارچوب اقتصاد مقاومتی، نیاز به یک راهبرد جدید دارد، ما فقط باید در حوزه اقتصاد یک بازنگری جدی داشته باشیم، مثلا دنیا هیچ تجربه‌ای بدون جزء سرمایه خارجی ندارد، از این‌رو تا زمانی که قانون سرمایه‌گذاری خارجی را اصلاح نکنیم، با توان داخلی رشد بیش از سه درصد در کشور امکان پذیر نخواهد بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet