خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1394/08/19 09:22:00
سرویس بین الملل
در پی کشته شدن تبعه ایرانی در اردوگاه جزیره کریسمس مطرح شد

استرالیا زندان مخوف مهاجران

ناآرامی‌های شدیدی در یک کمپ پناهجویان در «جزیره کریسمس» متعلق به استرالیا در آب‌های اقیانوس هند روی داده‌است.
استرالیا زندان مخوف مهاجران ناآرامی‌های شدیدی در یک کمپ پناهجویان در «جزیره کریسمس» متعلق به استرالیا در آب‌های اقیانوس هند روی داده‌است. https://cdn.icana.ir/d/019/123593.jpg استرالیا,زندان,مخوف,مهاجران Icana

خبرگزاری خانه ملت - گروه بین‌الملل:  ناآرامی در کمپ جزیره‌"کریسمس" در پی مرگ یک مهاجر ایرانی به نام «فاضل چگینی» روی داد که گفته می‌شود حدود 30 سال داشته و از سال 2010 تا کنون در این کمپ به سر می‌برده است.

بنا برگزارش‌ها جسد پناهجوی ایرانی یک روز بعد از فرارش از بازداشتگاه مهاجران پای یک صخره پیدا شده است. وی روز شنبه 7 نوامبر (16 آبان) از بازداشتگاه گریخته بود.

خبرگزاری آلمان به نقل از مقامات استرالیا گزارش داد که علت مرگ این مهاجر ایرانی هنوز دقیقا مشخص نیست، مقامات محلی مدعی شده‌اند که او خود را از صخره پرت کرده است.

شاهدان عینی روایتی متفاوت داشته‌اند، یکی از پناهجویان اردوگاه جزیره کریسمس به روزنامه گاردین گفته است که «چگینی داشت درخواست کمک می‌کرد و یک دقیقه بعد جانش را از دست داد». یکی دیگر از مهاجران نیز سخنان مشابهی را به شبکه ای‌بی‌سی استرالیا گفته و افزوده است «مرگ او خیلی خیلی مشکوک است».

 

انتقاد از وضعیت پناهجویان

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه در واکنش به اتفاقات روی‌داده از سیاست استرالیا در زمینه حقوق پناهندگی انتقاد و این کشور را به علت ایجاد مراکز بازداشت در خارج از خاک این کشور سرزنش کرد. همچنین سازمان ملل استرالیا را به علت زندانی کردن کودکان و بازگردان پناهجویان واجد معیارهای پناهندگی به کشورهایشان مورد نکوهش قرار داد.

ازسوی دیگر،نمایندگان حزب اصلی مخالف دولت استرالیا وضعیت بازداشتگاه جزیره کریسمس را «در حال فروپاشی» توصیف کرده و از دولت خواسته‌اند ابعاد شورش و واکنش به آن را روشن کند.

«ایان رینتول» سخنگوی گروه هوادار حقوق مهاجران موسوم به «ائتلاف اقدام پناهجویان» در استرالیا گفت: «این یکی از بدترین بازداشتگاه های استرالیا است که آن را مرکز مدیریت رفتاری نامیده اند. افراد به شکل خودسرانه به این مرکز فرستاده و درآنجا با مقررات شدید و بی رحمانه ای روبرو می شوند که مشابه آن را می توان در زندان‌های با تدابیر امنیتی بالا یافت.این درشرایطی است که پناهجویان بازداشت شده، مرتکب جرم نشده اند. کسانی که برای نخستین بار به مرکز بازداشت جزیره کریسمس منتقل می شوند، حدود بیست و سه تا بیست و چهار ساعت در سلول انفرادی هستند. آنها همچنین هیچ گونه دسترسی به اینترنت ندارند و پیش از اینکه بتوانند به محوطه بازداشتگاه راه یابند، رفتار آنها باید «قابل قبول» باشد!.»

 

 

استرالیا اجازه بازگشت مهاجران را به کشور مبداء را نمی دهد

دولت های استرالیا یکی بعد از دیگری پس از به قدرت رسیدن به منظور جلوگیری از رسیدن مهاجران به خاک این کشور سیاست‌های غیرانسانی اعمال کرده‌اند. براساس گزارش‌های منتشر شده ، دولت استرالیا به قاچاقچیان انسان مبالغی را پرداخت کرده است تا مهاجران در دریا رها شده و غرق شوند.

مهاجرانی که با هر زحمتی خود را به خاک استرالیا می رسانند وضعیت بهتری از مرگ در دریا پیدا نمی‌کنند!  مهاجرانی را که در دریا رهگیری شده اند، به اردوگاه هایی خطرناک و آلوده در "جزیره کریسمس" در اقیانوس هند، جزیره "مانوس" در "گینه‌نو" و جزیره "نورو" در اقیانوس آرام منقل کرده اند.از این اردوگاه‌ها خبرهای ناخوشایندی مبنی بر تجاوز، بهره کشی انسانی و اپیدمی بیماری های جسمی و روانی منتشر شده است.

نکته تاسف‌بار اینجاست که علی رغم تفاهمات صورت گرفته؛استرالیا اجازه بازگشت مهاجران به ویژه ایرانیان را به کشور مبداء را نمی دهد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet