هدر موبایل
1394/08/26 10:10:24
سرویس فرهنگی
طلا با اشاره به مشکلات برگزاری کرسی های آزاداندیشی دانشگاهی:

نبود اتاق‌فکر و ساختارمناسب در دانشگاه‌ها باعث تضعیف کرسی‌های آزاداندیشی شده است

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است دانشجویان نباید از بیان نظرات نقادانه خود هراسی داشته باشند چرا که فضای جامعه آنقدر باز هست که منتقدان بتوانند به راحتی مطالب خود را عنوان کنند و کسی با آنها کاری نداشته باشد.
نبود اتاق‌فکر و ساختارمناسب در دانشگاه‌ها باعث تضعیف کرسی‌های آزاداندیشی شده است عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است دانشجویان نباید از بیان نظرات نقادانه خود هراسی داشته باشند چرا که فضای جامعه آنقدر باز هست که منتقدان بتوانند به راحتی مطالب خود را عنوان کنند و کسی با آنها کاری نداشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/110848.jpg نبود,اتاق‌فکر,و,ساختارمناسب,در,دانشگاه‌ها,باعث,تضعیف,کرسی‌های,آزاداندیشی,شده,است Icana

حسین طلا در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به برخی آفت هایی که کرسی های آزاداندیشی را دامن گیر خود کرده و خروجی آنها را تضعیف کرده است، گفت: نخست ساختار این کرسی هاست که مشکل دارد چنانچه زمانی این امر در درست معاونت فرهنگی دانشگاه بود و بعد از عدم نتیجه گیری به پروسه دیگری را امتحان کردند و سازوکاری تعیین کردند اما آن نیز نتوانست کرسی های آزاداندیشی را مدیریت کند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه به آفت دیگر کرسی های آزاداندیشی اشاره و بیان کرد: متأسفانه برای برگزاری کرسی های آزاداندیشی، اتاق فکری در دانشگاه یا وزارت علوم وجود ندارد که این موضوع در نوع خود می تواند آسیب زا باشد.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه کرسی آزاداندیشی باید به صورت دانشجو-دانشجو برگزار شود، اذعان کرد: قرار نیست در مجموعه دانشگاه برای راه اندازی کرسی آزاداندیشی از اساتید و سخنرانان قدر استفاده شود بلکه باید خود دانشجویان با یکدیگر گفت و گو کنند تا در نهایت اگر مشکلی وجود داشت، سیستم آن را اصلاح کند.

ضرورت ایجاد تنوع در موضوعات مورد بحث کرسی های آزاداندیشی

طلا همچنین به ضرورت تنوع موضوعات مورد بحث کرسی های آزاداندیشی اشاره کرد و یادآور شد: بعضا تصور می کنند این کرسی ها باید صرفا پیرامون مباحث ولایت فقیه، حکومت دینی و آزادی برگزار شود در حالی که موضوعات مختلف بسیار مهمی در سطح کشور در تمامی حوزه ها داریم که دانشجویان باید در مورد آن بحث و تبادل نظر کنند.

نماینده مردم تهران ادامه داد: البته باید الگویی در جریان برگزاری کرسی ها و مناظرات وجود داشته باشد مبنی بر اینکه در هر صورت باید پذیرفت در چارچوب جمهوری اسلامی هستیم و نباید از حدود آن عبور کرد و در مرحله بعد باید مراقب حفظ اخلاق بود چرا که کرسی های آزاداندیشی محلی برای تبادل نظر است نه جدل.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پایان با تأکید بر اینکه وزارت علوم باید نماینده ای در دانشگاه ها برای برگزاری کرسی های آزاداندیشی داشته باشد، خاطرنشان کرد: فارغ از تمام این بحث ها دانشجویان نباید هراسی از بیان انتقادات خود داشته باشند چنانچه در فضای کنونی نیز به گونه ای است که حتی جسورانه ترین انتقادها به نظام روا می رود و کسی مورد مذمت قرار نمی گیرد لذا قطعا فضا برای برگزاری این کرسی ها و بیان آزاد نظرات باز است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet