هدر موبایل
1394/09/09 15:26:11
سرویس اقتصادی
جلالی:

عوامل دفع کننده حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور باید حذف شوند

رییس مرکز پژوهش‌های مجلس اقتصاد مقاومتی را مستحکم کننده پایه‌های کشور دانست و گفت: باید زمینه‌های حضور بخش خصوصی در اقتصاد فراهم گردد و با توجه به ارزش‌های کشور هرگونه عامل دفع کننده سرمایه و سرمایه‌گذار، حذف گردد.
عوامل دفع کننده حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور باید حذف شوند رییس مرکز پژوهش‌های مجلس اقتصاد مقاومتی را مستحکم کننده پایه‌های کشور دانست و گفت: باید زمینه‌های حضور بخش خصوصی در اقتصاد فراهم گردد و با توجه به ارزش‌های کشور هرگونه عامل دفع کننده سرمایه و سرمایه‌گذار، حذف گردد. https://cdn.icana.ir/d/019/125326.jpg عوامل,دفع,کننده,حضور,بخش,خصوصی,در,اقتصاد,کشور,باید,حذف,شوند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نشست بررسی مسائل و راهکارهای اقتصاد مقاومتی و آسیب شناسی خصوصی‌سازی در کشور با حضور دکتر کاظم جلالی و مهندس رضا عبداللهی در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد.
دکتر کاظم جلالی در این نشست که با موضوع بررسی پیش‌نیازها و الزامات برون رفت از رکود و تحقق اقتصاد مقاومتی و پیشرفت همه جانبه کشور، برگزار شد با تسلیت ایام اربعین حسینی (ع)، گفت: در اقتصاد مقاومتی نباید تنها به بیان حرف و شعار و برگزاری همایش بسنده شود بلکه باید در این حوزه که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است اقدامات عملی انجام گیرد.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس اقتصاد مقاومتی را مستحکم کننده پایه‌های کشور دانست و تصریح کرد: یکی از راهکارهای اساسی باید زمینه واگذاری واقعی بخش‌های مختلف به بخش‌ خصوصی فراهم شود.
وی افزود: باید زمینه‌های حضور بخش خصوصی در اقتصاد فراهم گردد و با توجه به ارزش‌های کشور هرگونه عامل دفع کننده سرمایه و سرمایه‌گذار، حذف گردد.
دکتر جلالی در این نشست که با حضور مهندس رضا عبداللهی برگزار شد، گفت: آقای عبداللهی چهر‌ه نام آشنایی در مجلس است و ایشان سابقه طولانی و ممتدی در امر تقنین کشور دارند.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به 28 سال سابقه نمایندگای رضا عبداللهی در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: امروز آقای عبداللهی نماینده‌ای با کوله‌باری از تجربه  هستند که باید از تجارب ارزنده ایشان به خوبی استفاده شود.
دکتر جلالی تاکید کرد: آقای عبداللهی نماینده‌ای فعال در عرصه ملی و منطقه‌ای استکه در طول 28 سال نمایندگی مردم در مجلس مسئولیت‌های مهمی همچون ریاست کمیسیون برنامه‌‎ و بودجه و کمیسیون تلفیق و کمیسیون اقتصادی را برعهده‌ داشته‌اند.
وی ادامه داد: در زمانی که آقای عبداللهی رییس کمیسیون اقتصادی بود قوانین مهمی همچون قانون مالیاتی، قانون سرمایه‌گذاری خارجی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس افزود: امروز آقای عبداللهی با 7 دوره سابقه نمایندگی مجلس به سرمایه‌ای ملی و اجتماعی تبدیل شده‌اند که باید تلاشکرد تا از زحمات و تجارب ایشان به بهترین شکل استفاده کرد.
رضا عبداللهی نیز در این نشست با تسلیت ایام اربعین امام حسین (ع)، با اشاره به آموخته‌های 40 ساله خود در بدنه اجرایی کشور و در زمان نمایندگی مردم در مجلس، مرکز پژوهش‌ها را قلب و مغز متفکر مجلس خواند و گفت: به دلیل آنکه در کشور هنوز حزب نداریم نقش مرکز پژوهش‌های مجلس در تهیه طرح‌ها و بررسی لوایح و ارائه پیشنهادات به نمایندگان، مفید و موثر است.
وی افزود: باید آسیب‌شناسی صورت بگیرد که چرا با وجود برنامه‌های توسعه‌ای و اقدامات صورت گرفته هنوز نتوانسته‌ایم به اهداف مدنظر خود دست پیدا کنیم.
نماینده مردم ماهنشان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: رشد اقتصادی در طول سال‌های 1358 تا 1393 به طور متوسط 3 درصد، نرخ متوسط تورم بالای 20 درصد و نرخ بیکاری نیز دورقمی و به طور متوسط بالای 12 درصد بوده است و این در شرایطی اتفاق افتاد که ما از درآمدهای نفت و گاز نیز استفاده کردیم و رشد اقتصادی بیان شده نیز بر اساس همین درآمدهای نفتی اتفاق افتاده است.
وی در بیان شرط لازم برای پیشرفت همه جانبه کشور و بررسی الزامات برون رفت از رکود و کاهش نرخ تورم و بیکاری و تحقق اقتصاد مقاومتی تصریح کرد: شرط لازم برای دستیابی به این اهداف عزم و اراده جدی اداره کنندگان اصلی کشور برای تحقق خواسته هاست.
عبداللهی شرط کافی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و پیشرفت همه جانبه کشور را رسیدن به فهم و درک مشترک و همدلی کلیه اداره کنندگان اصلی کشور حول محور و پشت سر مقام معظم رهبری در اصول اساسی پیشرفت دانست.
وی تصریح کرد: اگر بخواهیم شرایط اداره کشور ارتقاء پیدا کند نیازمند اراده جدی هستیم که اگر وجود نداشته باشد اقدامی نیز انجام نخواهد گرفت.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: باید با هماهنگی و همدلی تمام دستگاه های کشور در خصوص مشکلات به یک فهم و درک مشترک برسند چرا که ناهماهنگی ها و قبول نداشتن یکدیگر مشکلات کشور را به اینجا رسانده است.
وی یادآور شد: باید با یکدیگر به صورت اقناعی بحث کنیم و با همدلی به پیش برویم که این اقدامات باید با محوریت رهبر معظم انقلاب انجام بگیرد تا به اصول لازم برای پیشرفت دست پیدا کنیم.
عبداللهی با بیان اینکه کشور را خیلی گران اداره می کنیم گفت: داشتن استراتژی بلندمدت حداقل 50 ساله تا سال 1444 با رویکرد کاهش هزینه های اداره کشور همراه با ارتقاء کارآیی در همه بخش ها و تعیین جایگاه ایران در منطقه، آسیا و جهان یکی از اصول اساسی پیشرفت است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی تاکید کرد: ضرورت تشکیل احزاب فراگیر به منظور داشتن برنامه بلندمدت، تیم و هماهنگی و الزام کاندیداها به عضویت در احزاب قانونی یکی از نیازهای اصلی برای داشتن استراتژی بلندمدت جهت طی نمودن اصول اساسی پیشرفت است.
نماینده مردم ماهنشان در مجلس با اشاره به نبود احزاب فراگیر در کشور گفت: یکی از مسائلی که مرکز پژوهشهای مجلس باید به آنها بپردازد آسیب شناسی نبود احزاب در کشور است.
وی خاطرنشان کرد: اصلاح قوانین انتخابات ریاست جمهوری مجلس ، شوراها و همچنین اصلاح قانون احزاب ، از نیازهای لازم برای بررسی اصول اساسی پیشرفت است.
عبداللهی تلاش برای رفع کلیه تحریم های خارجی را یکی از اصول اساسی پیشرفت دانست و گفت: تلاش برای رفع کلیه تحریم های خارجی و تعامل سازنده با جهان به غیر از رژیم صهیونیستی بر پایه حفظ منافع ملی، همت، همدلی، هماهنگی و همکاری همراه با صمیمیت و فداکاری برای تصریح و تسهیل در امور داخلی باعث کاهش هزینه های اداره کشور در سیاست خارجی و داخلی می شود.  
وی تاکید کرد: اگر بخواهیم ثروتمند و مقتدر باشیم باید موانع پیش روی حرکت اقتصادی را از جلوی پای خود برداریم و با حفظ ارزش ها هر مانعی که جلوی رشد اقتصادی وجود دارد را کنار بگذاریم .
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات با اشاره به تحریم های ضد ایرانی از سوی غرب یادآور شد: هدف تحریم ها توقف تولید و افزایش بیکاری در ایران بود تا بتوانند از این طریق به اقتصاد ایران آسیب وارد کند.
وی خاطرنشان کرد: جهت گیری کلیه قوانین، مقررات، آیین نامه ها، بخش نامه ها و دستورالعمل ها باید به سمت و سوی تحکیم و گسترش امنیت و ثبات بیشتر حرکت کند.
عبداللهی در ادامه تاکید کرد: جهت گیری قوانین باید به سمت هزینه کمتر و سود بیشتر برای سرمایه و سرمایه گذار در ایران نسبت به کشورهای هدف در منطقه آسیا و جهان باشد.
وی در خصوص راهکارهای جلوگیری از فرار سرمایه های داخلی تصریح کرد: اجرای سریع و دقیق و بدون تبعیض قوانین برای همه با هدف تقویت انسجام ملی و افزایش اعتماد عمومی به مسئولان باعث جلوگیری فرار سرمایه های داخلی اعم از: انسانی و مالی به خارج از کشور خواهد شد.
عضو کمیسیون برنامه وبودجه و محاسبات توضیح داد: ایجاد انگیزه و ارائه مشوق های لازم و کافی باعث جذب سرمایه های خارجی به داخل کشور خواهد شد و همچنین اجرای بدون تبعیض قانون باعث جذب سرمایه های خارجی به داخل کشور خواهد شد.
وی افزود: محدود نمودن وظایف دستگاه های حاکمیتی دولت به مدیریت تنظیم عرضه و تقاضای کالاها و خدمات زمینه ساز ایجاد رقابت سالم با رعایت قیمت های واقعی و ارز تک نرخی خواهد شد که این نیز یکی از اصول اساسی پیشرفت است.
عبداللهی تاکید کرد: باید سرمایه محدود را به نحوی مدیریت کنیم که به سود بیشتر بینجامد.
وی ادامه داد: قیمت تمام شده اکثر کالاهای تولیدی کشور گران است به خاطر همین سطح صادرات کشور پایین است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات یادآور شد: باید تولید کالاها و خدمات را با هزینه و قیمت کمتر و کیفیت بهتر به اشخاصی که توانایی تولید آنها را دارند واگذار کنیم.
وی افزود : سرمایه های محدود کشور باید به سرمایه گذاری در تولید یا تجارت کالاها یا خدمات قابل تجارت که در رقابت سالم و آزاد، توانایی هایی فروش، کسب و سود بیشتر با اولویت در بازارهای جهانی را دارند اولویت بندی شوند.
نماینده مردم ماهنشان در مجلس با تاکید بر حمایت از تولیدات داخلی تصریح کرد: باید طی پنج سال آینده حمایت از تولیدات داخلی در رویارویی با محصولات خارجی طی پنج سال آینده به ده درصد تعرفه حمایتی کاهش یابد تا ریشه اتلاف منابع ، عدم کارآیی ، تنبلی، قاچاق و فساد گرانی خشکانده شود.
وی افزود: همچنین باید صادرات تمامی کالاها و خدمات مجاز از هرگونه عوارض و مالیات برای همیشه معاف باشند.
عبداللهی توضیح داد: مقررات زدایی و کاهش قوانین و برقراری ضوابط و مقررات سهل و آسان و شفاف و با ثبات برای سرمایه گذاری و کسب و کار به جای صدور مجوزهای وقت گیر و سلیقه ای همراه با فساد یکی از اصول اساسی پیشرفت است.
وی در خصوص برخورداری آحاد ملت از فرصت های برابر تاکید کرد: برخورداری ملت از فرصت های برابر و دادن امتیاز به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته زمینه ساز ایجاد انگیزه برای کارمندان و سرمایه گذاران در این مناطق خواهد شد که این اقدام باعث محرومیت زدایی و استقرار عدالت اجتماعی در این مناطق خواهد شد.
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet