هدر موبایل
1388/02/01 15:04:00
سرویس صحن

بررسی مشکلات دامداران و صاحبان صنایع لبنی در جلسه غیرعلنی امروز مجلس

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در یک جلسه غیرعلنی با حضور وزرای بازرگانی، جهاد کشاورزی و صنایع و معادن، مشکلات و مسایل دامداران و صاحبان صنایع لبنی را بررسی کردند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "حمیدرضا حاج بابایی" پس از پایان جلسه غیر علنی امروز مجلس با حضور در جمع خبرنگاران گزارشی از این جلسه ارائه کرد.

وی با اشاره به حضور وزرای صنایع و معادن، جهاد کشاورزی و بازرگانی در جلسه غیرعلنی امروز گفت: با توجه به مشکلاتی که در روز‌های اخیر برای دامداران کشور پیش آمده و همچنین مسایلی که در رابطه با  عدم خرید شیر تولیدی آنها از سوی صاحبان صنایع لبنی و اعتراضات آنها پیش آمده، قرار بر این شد که با حضور وزرای مربوطه این موضوع در مجلس بررسی ‌شود.

حاجی بابایی با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی که با حضور وزرای صنایع و معادن، جهاد کشاورزی و بازرگانی برگزار شد، خاطرنشان کرد: پس از آن جلسه اعضای کمیسیون به این نتیجه رسیدند که طی یک جلسه غیر علنی این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

عضو هیات رئیسه ادامه داد: "محمدرضا اسکندی" وزیر جهاد کشاورزی در جلسه غیرعلنی امروز نتیجه گزارشات خود در زمینه مشکلات دامداران و شیر تولیدی آنها ارائه کردو

وی افزود: ایده ایشان این بود که در طول مدتی که طی شده، صاحبان صنایع لبنی سعی کردند شیر را از دامداران خریداری نکنند تا فشاری بر دامداران وارد شود این قضیه موجب کاهش قیمت شیر شده است.

حاجی بابایی با اشاره به نظر "مسعود میرکاظمی" و "علی اکبر محرابیان" وزرای بازرگانی و صنایع و معادن اظهار داشت: این دو وزیر معتقدند با توجه به اینکه ما افزایش قیمت نهاده‌هایی نظیر علوفه را نداشتیم و هیچ مورد افزایش قیمت دیگری را هم نداشتیم دلیلی برای افزایش قیمت شیر وجود ندارد.

وی بحث واردات شیر خشک را یکی از اعتراضات مطرح شده در این جلسه عنوان کرد و گفت: 6 هزار تن شیر خشک در سال 87 وارد شده است و البته در داخل کشور نیز ما تولید شیرخشک داریم لذا با توجه به اینکه قیمت جهانی شیر خشک کاهش یافته است قطعا ورود شیر خشک به داخل کشور باعث شده است که شیر خام کمتر خریداری شود.

وی افزود: البته وزیر بازرگانی معتقد بود که این مشکلات قابل توجه نیست اما کمیسیون کشاورزی بر این اعتقاد بود که واردات یکی از پارامتر‌های بسیار مهم در عدم خرید شیر از دامداران توسط صنایع لبنی است.

عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه ضمن بیان این مطلب که تعرفه قانونی شیر خشک رعایت نشده است، تصریح کرد: تعرفه این کالا مطابق خودرو باید 90 درصد باشد اما کمتر بوده و در آخرین مرحله‌ای که افزایش پیدا کرده 25 درصد شده است و این باعث شده که شیر خشک ارزان قیمت وارد شود و بسیاری از صنایع لبنی از آن استفاده کرده و شیر خام را خریداری نکنند.

حاجی بابایی گفت: به دلیل تفاوت گفتارها جمع بندی در صحن علنی امکانپذیر نشد و قرار شد هفته آینده جلسه‌ای با حضور کمیسیون‌های کشاورزی و صنایع و معادن و اقتصادی و همچنین وزرای صنایع و معادن، بازرگانی و جهاد کشاوزی تشکیل شود و پیشنهادات خود را برای اینکه به سمت و سویی حرکت نماییم که هم مصرف کنندگان شیر و هم تولیدکنندگان این محصول و هم صنایع تبدیلی کشور از نظم و تعادلی برخوردار شوند، را هفته آینده برای اجرا اعلام نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet