هدر موبایل
1394/09/22 15:22:38
سرویس اجتماعی
آریایی ن‍ژاد مطرح کرد:

افزایش مالیات راهکاری مقطعی درکاهش مصرف‌موادغذایی آسیب‌رسان

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،‌ در خصوص افزایش مالیات مواد غذایی آسیب رسان به سلامت،‌ تصریح کرد: افزایش مالیات بر کالاهای آسیب رسان تاثیر چندانی در کاهش مصرف ندارد و بهتر است به طور کلی از چرخه تولید و مصرف حذف و خارج شوند.
افزایش مالیات راهکاری مقطعی درکاهش مصرف‌موادغذایی آسیب‌رسان عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،‌ در خصوص افزایش مالیات مواد غذایی آسیب رسان به سلامت،‌ تصریح کرد: افزایش مالیات بر کالاهای آسیب رسان تاثیر چندانی در کاهش مصرف ندارد و بهتر است به طور کلی از چرخه تولید و مصرف حذف و خارج شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/126660.jpg افزایش,مالیات,راهکاری,مقطعی,درکاهش,مصرف‌موادغذایی,آسیب‌رسان Icana

احمد آریایی‌نژاد در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از صدور مجوز برای تولید محصولات آسیب رسان به سلامت، ادامه داد:‌ چرا با وجودی که به مضر بودن مواد غذایی آسیب رسان به سلامت واقف هستیم به آنها  مجوز تولید و مصرف داده می شود؟ چه لزومی دارد که کالاهای آسیب رسان در کشور تولید شود که برای کاهش مصرف مالیات آنها را افزایش دهیم؟

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به افزایش مالیات سیگار،‌ ادامه داد: برخی توجیه می‌کنند که برای جلوگیری از قاچاق سیگار آن را در کشور تولید یا مالیات آن را افزایش دهیم؛‌ اگر این کالا آسیب رسان است چرا ما باید عامل تولید آن باشیم؟ یعنی این توجیه علمی است که خودمان با تولید سیگار درکشور به هموطنان آسیب بزنیم که کشورهای خارجی آسیب نزنند؟

این نماینده مردم در مجلس نهم، بر ضرورت خروج موادغذایی آسیب‌رسان از چرخه تولید و مصرف تاکید کرد و گفت: در راستای بهبود سلامت شهروندان، موادغذایی آسیب‌رسان به سلامت یکبار برای همیشه باید از چرخه تولید و مصرف خارج شوند.

آریایی نژاد افزایش مالیات بر کالاهای آسیب رسان را راهکاری مقطعی برای کاهش مصرف آنها خواند و بر ضرورت ارائه راهکارهای دائمی برای خروج این موادغذایی از چرخه مصرف تاکیدکرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت ودرمان در مجلس نهم، با اشاره به لیست موادغذایی آسیب رسان به سلامت، تصریح کرد: متاسفانه لیست مواد غذایی آسیب رسان به سلامت هنوز از سوی وزارت بهداشت تحویل مجلس داده نشده که امیدواریم این لیست هر چه سریعتر به مجلس ارائه شود.

وی با انتقاداز توزیع مواد غذایی آسیب رسان به سلامت در مدارس، یادآور شد: لیست موادغذایی آسیب رسان به سلامت باید از سوی وزارت آموزش و پرورش در اختیار مدارس قرار گیرد که در بوفه مدارس نصب شود ولی متاسفانه نه تنها این لیست در بوفه برخی از مدارس نصب نشده بلکه مواد غذایی آسیب رسان به سلامت درمدارس به راحتی توزیع می شود و این عملکرد ضعیف به خاطر عدم نظارت،‌ بی توجهی به سلامت دانش‌آموزان و عدم توجه به قوانین مصوب است.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ ادامه داد: متاسفانه بین فضای قانونگذاری و اجرا فاصله زیادی وجود دارد که به همین خاطر سازمان‌ها و دولت‌ها به راحتی از اجرایی شدن قوانین مصوب سرباز می‌زنند لذا باید عوامل اجرایی نشدن قوانین به صورت ریشه‌ای واکاوی شود که چرا سازمان‌ها بهانه‌های واهی را دلیل اجرا نشدن قوانین مصوب شده می‌دانند، باید دید که اگر قوانین مصوب کارآمد نیستند حذف شوند یا قوانین جدید جایگزین شوند اگر کارآیی لازم را دارند باید زمینه‌های اجرای آنها از سوی دولت و مجلس فراهم شود.

‌آریایی‌نژاد درخصوص افزایش مالیات موادغذایی آسیب‌رسان به سلامت،‌ تصریح کرد: افزایش مالیات بر کالاهای آسیب‌رسان تاثیر چندانی بر کاهش مصرف ندارد و بهتر است به طور کلی از چرخه تولید و مصرف حذف و خارج شوند.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، بر ضرورت محدودشدن تولید و مصرف موادغذایی آسیب رسان به سلامت تاکید کرد وافزود: به خاطر آسیب و زیان‌های فراوانی که مواد غذایی آسیب رسان به سلامت برای اشخاص به همراه دارد لازم است درمصرف و تولید آنها محدودیت ایجاد شود تا با محدودیت  تولید و مصرف به طورکلی از چرخه تولید و مصرف حذف شوند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، ‌ادامه داد: بهتراست تولیدکنندگان مواد غذایی آسیب رسان به سلامت، مصلحت گروهی، فردی،‌ جناحی و سیاسی را به سلامت مردم ترجیح ندهند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet