هدر موبایل
1394/09/22 14:40:00
سرویس سیاسی
شفیعی با اشاره به تغییر لحن وزیر خارجه عربستان نسبت به ایران ابراز امیدواری کرد

تغییر لحن وزیر خارجه عربستان آغازی برای تغییر دیدگاه در وزارت خارجه این کشور باشد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کار وزارتخانه های خارجی نزدیک کردن روابط با دیگر کشورهاست ابراز امیدواری کرد تغییر لحن وزیر خارجه عربستان نسبت به ایران نشانگر تغییر فکر و دیدگاه در وزارت خارجه این کشور هم باشد..
تغییر لحن وزیر خارجه عربستان آغازی برای تغییر دیدگاه در وزارت خارجه این کشور باشد سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کار وزارتخانه های خارجی نزدیک کردن روابط با دیگر کشورهاست ابراز امیدواری کرد تغییر لحن وزیر خارجه عربستان نسبت به ایران نشانگر تغییر فکر و دیدگاه در وزارت خارجه این کشور هم باشد.. https://cdn.icana.ir/d/019/73411.jpg تغییر,لحن,وزیر,خارجه,عربستان,آغازی,برای,تغییر,دیدگاه,در,وزارت,خارجه,این,کشور,باشد Icana

نوذر شفیعی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در مورد تغییر لحن وزیر خارجه عربستان نسبت به ایران؛با اشاره به اینکه با یک اظهارنظر نمی توان راجع به دیدگاه دولتی اظهار نظر کرد گفت: در عین حال آنچیزی که مشخص است ایران و عربستان به طور اجباری در منطقه جغرافیایی قرار دارند و جبرجغرافیایی آنها را به سمت همزیستی مسالمت آمیز سوق می دهد.

نماینده مردم ممسنی در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جبر جغرافیایی باعث می شود که رقابت، منازعه و درگیری چه مستقیم و غیر مستقیم برای هر دو طرف هزینه بر شود. و البته پتانسیل های خوبی وجود دارد که می توانند در چارچوب آن بهره برداری مفیدی از ظرفیت هایی که در روابط هر دو کشور وجود دارد استفاده کنند.

شفیعی ادامه داد: دیپلماسی اساسا باید درصدد بهره گیری از این ظرفیت ها به صورت صلح آمیز باشد و نباید دیپلمات های عربستان تحت تاثیر سیاست نظامی ها و کسانی که تمایل به جنگ دارند قرار بگیرند.

نماینده مجلس نهم تصریح کرد: سیاست خارجی عربستان متاسفانه تحت تاثیر دکترین های مذهبی علمای وهابی است و تشویق و تحریکی که در حوزه نظامی رخ می دهد  با روح مسالمت آمیز در روابط با هم سازگار نیست.

وی با اشاره به اینکه وزیر خارجه عربستان باید بداند کار وزارت خارجه تسهیل در روابط است و نه تنش در روابط گفت: وزارت خارجه نباید تحت تاثیر فتوای علمای سعودی و نظامیان سعودی به خصوص طیف جنگ طلبی که در حوزه پادشاهی سعودی هستند قرار بگیرد .

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر وزارت خارجه عربستان بخواهد به موازات این گروهها حرکت کند دائما باید تبدیل به وزارتخانه ای شود که  پیگیر  جنگ است حال آنکه کار وزارت خارجه نزدیک کردن روابط با دیگر کشورهاست بنابراین امیدوارم تغییر لحن وزیر خارجه عربستان نشانگر تغییر فکر و دیدگاه در وزارت خارجه این کشور هم باشد.

الجبیر در صفحه توییتر خود که وزارت امور خارجه عربستان آن را منتشر کرده، نوشته است: به دنبال برقراری بهترین رابطه با ایران هستیم. 

وی در صفحه توئیتر خود، ایران را کشوری اسلامی، همسایه و دارای تاریخ و تمدن خوانده و خواستار روابط بهتر با ایران شده است.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet