هدر موبایل
1388/02/01 15:55:00
سرویس صحن

نماینده جیرفت:حادثه انفجار معدن زرند به دقت بررسی شود

**نماینده جیرفت و عنبرآباد در خانه ملت در نطق امروز خود با اشاره به حادثه غم‌انگیز انفجار معدن باب نیزو از طرف نمایندگان استان کرمان، درگذشت ۱۲ نفر از هموطنان را تسلیت گفت.

به گزارش خانه ملت، و ی افزود: نظر دکتر امیری نماینده زرند بر این است که حادثه فوق به دقت مورد بررسی قرار گرفته، با عوامل اجرایی که کوتاهی نموده‌اند برخورد شده، مشکلات ساختاری معدن مشخص شود تا از ادامه فعالیت آن جلوگیری به عمل آمده و حق و حقوق بازماندگان کارگران محروم نیز اعطا شود.

 

علی اسلامی‌پناه در ادامه با بیان این‌که کشور جمهوری اسلامی ایران، سرزمینی است که از حیث فرهنگ و مدنیت از سابقه هزاران ساله برخوردار است، گفت: این سابقه غرورآفرین با منویات آیین مقدس اسلام و مکتب تشیع آراسته گردیده است. بنابراین انتظار می‌رود تا این نظام حقوقی بتواند، رضایتمندی مردم جامعه را تامین و نظم و عدالت را به نحو احسن در جامعه اجرا کند.

 

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر این‌که قوای سه‌گانه کشور با تلاش بی‌وقفه در جهت تحقق این اهداف حرکت کرده‌اند، یادآور شد: تلاش‌های قوه‌ مقننه و به‌ویژه نمایندگان مجلس هشتم ستودنی است. تلاش قوه مجریه نیز در اجرای قوانین مصوب مجلس قابل تقدیر است. قوه‌ قضاییه هم در جهت تحقق نظم و عدل گام‌های بزرگ را برداشته است.

 

به گفته‌ وی، تلاش در جهت تدوین دستورالعمل حقوق شهروندی، تهیه لوایح بسیار مهمی نظیر مجازات اسلامی، آیین دادرسی کیفری، پیشگیری از جرم، راه‌اندازی شوراهای حل اختلاف، تلاش در جهت بالا بردن اطلاعات و آگاهی قضات و آموزش آنها، ابتکار نشست دادستان‌های کشورهای اسلامی و تلاش در جهت تنظیم کیفرخواست علیه جنایتکاران صهیونیست به واسطه جنایات آنها علیه مردم بی‌دفاع غزه از جمله اقدامات تحسین‌برانگیز قوه‌ی قضاییه است.

 

اسلامی‌پناه با بیان این‌که علی‌رغم خواست قلبی مقامات قضایی و توان و صلاحیت علمی قضات و تلاش و همکاران اداری آنان در قوه‌ی قضاییه، انتظارات مردم از نظام قضایی ما برآورده نشده است، اظهار کرد: حجم پرونده‌ها در دستگاه‌های قضایی و با احتساب شوراهای حل اختلاف و ورودی سالانه حدود 10 میلیون پرونده در شأن و منزلت کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران با 70 میلیون جمعیت، سابقه و محتوای غنی آن نیست.

 

وی افزود: زیرا با احتساب طرفین پرونده، 30 میلیون از جمعیت 70 میلیونی در دستگاه قضایی کشور ما، دارای پرونده هستند. بنابراین پیشنهاد می‌شود تا قوه‌ قضاییه با قاطعیت، بر اجرای قطعی و سریع آرای صادره، نظارت و دقت نماید، تا کندی اجرای آرای صادره باعث افزایش پرونده و دعاوی نشود.

 

به گفته‌ی وی، مواردی هم وجود دارد که در دستگاه قضایی، در مورد آن سیاست‌گذاری نشده است. بنابراین باید سهم هریک از دستگاه‌های دولتی در افزایش این تعداد پرونده مشخص شود.

 

نماینده‌ی جیرفت و عنبرآباد در خانه ملت در مثالی به ورودی سالانه یک میلیون پرونده، ناشی از یکی از اسناد تجاری بانکی یعنی چک اشاره و تصریح کرد: زمانی که یک سوم پرونده‌های کیفری درخصوص این سند تجاری است، بنابراین نظام بانکی باید با بررسی و موشکافی علت افزایش این تعداد دعاوی راه حلی برای کاهش آنها ارایه دهد.

 

وی با بیان این‌که مجلس شورای اسلامی می‌تواند برای تعیین تکلیف سند مسوولیت کیفری اطفال به‌ویژه در فاصله سن بلوغ شرعی و رشد عقلی یعنی 18 سال تعیین تکلیف نماید، خاطرنشان کرد: برای مراحل مقدماتی با حضور وکیل، سیاست تقنینی باید مشخص شود؛ زیرا کار حدود 5 میلیون متهم و مراحل تحقیقات مقدماتی‌شان اعم از تشکیل پرونده، کیفرخواست و آماده کردن پرونده برای صدور حکم بدون حضور وکیل انجام می‌شود.

 

نماینده‌ جیرفت و عنبرآباد در خانه ملت با اشاره به سفر هیات دولت به حوزه‌ انتخابیه‌اش، از اقدامات شایسته‌ی رییس‌جمهور و هیات دولت تقدیر و تشکر کرد و گفت: از رییس‌جمهور و هیات دولت می‌خواهیم تا به واسطه‌ی 12 سال خشکسالی بنیان‌برانداز و ورشکستگی کلیه‌ی کشاورزان منطقه، سود و جریمه دیرکرد وام‌های کشاورزی کشاورزان منطقه را ببخشند.

 

وی هم‌چنین احداث سد رودخانه شور جیرفت و ساماندهی چاه‌های بحران و شکست توزیع برق در جنوب را خواستار شد

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet