خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1394/09/22 15:58:56
سرویس فرهنگی
جعفرزاده با یادآوری اعلام وصول طرح حمایت از بافت‌های تاریخی و فرهنگی مطرح کرد:

تلاش مجلس برای حل اختلافات قضایی مالکان اماکن تاریخی با دولت

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با بیان اینکه طرح حمایت از بافت‌های تاریخی و فرهنگی بسیاری از اختلافات قضایی مالکان امکان تاریخی با دولت را حل و فصل می‌کند، گفت: مجلس در این طرح دولت را مکلف می کند که در بودجه های سنواتی ارقامی را به این موضوع اختصاص دهد.
تلاش مجلس برای حل اختلافات قضایی مالکان اماکن تاریخی با دولت عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با بیان اینکه طرح حمایت از بافت‌های تاریخی و فرهنگی بسیاری از اختلافات قضایی مالکان امکان تاریخی با دولت را حل و فصل می‌کند، گفت: مجلس در این طرح دولت را مکلف می کند که در بودجه های سنواتی ارقامی را به این موضوع اختصاص دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/126662.jpg تلاش,مجلس,برای,حل,اختلافات,قضایی,مالکان,اماکن,تاریخی,با,دولت Icana

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در توضیح جزئیات طرح حمایت از بافت‌های تاریخی و فرهنگی و کمک به توانمندسازی مالکان و ساکنان آنها که امروز در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد، گفت: در قوانین مرتبط به بافت‌های تاریخی در کشور خلاء‌های  وجود دارد، درواقع دولت اماکنی را به‌عنوان میراث فرهنگی و تاریخی شناسایی می‌کند  و اجازه نمی‌دهد مالک شخصی تغییراتی در آن ایجاد کند؛ این در حالی است حتی زمانی که مالک حاضر به  تبعیت از خواسته دولت می‌شود اما مورد حمایت قرار نمی‌گیرد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح فوق الزاماتی را ایجاد می‌کند تا زمینه رفع چنین مشکلاتی فراهم شود و با ایجاد تعامل میان مالک شخصی و دولت مانع از آسیب رسیدن به این میراث می‌شود.  

این نماینده مردم در مجلس نهم، یادآور شد: دولت نه توان خرید و حمایت‌های لازم جهت حفظ و نگهداری این اماکن را دارد  و نه اجازه تخریب به مالکان آن‌ها می‌‍دهد، بنابراین بلاتکلیفی مشهودی در این بخش وجود دارد.  

وی توضیح داد: مجلس در این طرح دولت را مکلف می‌کند که در بودجه‌های سنواتی ارقامی را به این منظور اختصاص دهد تا بتواند اماکنی که مالک شخصی دارند را بخرد یا هزینه‌‌های ترمیم را پرداخت کند یا اجازه استفاده از ملک را به مالک دهد به شرط آنکه به امکن تاریخی آسیبی وارد نشود.

 

جعفرزاده با بیان اینکه دولت نمی‌تواند فقط مانع ایجاد کند، اضافه کرد: با این طرح می‌توان علاوه بر حفظ ابنیه باستانی، آن‌ها را در اختیار همان مالکان که (بخش خصوصی محسوب می‌شوند) قرار داد و از این طریق اشتغال‌زایی کرده و اماکن مورد توجه و بازدید قرر گیرند.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس تاکید کرد:‌ بسیاری از اختلافات قضایی مالکان امکان تاریخی با دولت از طریق این طرح حل و فصل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در نشست علنی امروز (یکشنبه، 22 آذرماه) مجلس شورای اسلامی طرح حمایت از بافت های تاریخی و فرهنگی و کمک به توانمندسازی مالکان و ساکنان آنها را طبق اصل 85 قانون اساسی در اجرای ماده 168 آیین نامه داخلی مجلس اعلام وصول شد./

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet